Deri altı çubuğu implantı   deri altına yeleştirilen bir doğum kontrol yöntemidir.  Cilt altına yerleştirilen deri altı çubuğu implant, progesteron hormonu salgılayarak gebeliğe karşı koruma sağlamaya yardımcı olmaktadır. 

Deri altı çubuğu implantı nasıl etki eder?
Deri altı çubuğu implant, rahimin iç kısmında bulunan zarın incelmesini sağlayarak  döllenen yumurtanın burada tutunmasına engel olmaya yardımcı olur. Yumurtlamayı engelleme yeteneği estrogen ve progesteron içeren doğum kontrol haplarına göre daha düşüktür.

Deri altı çubuğu implant nasıl kullanılır?

İmplant  evde kendi başına uygulayabileceğiniz bir doğum kontrol yöntemi değildir. İmplanon kullanmadan önce muhakkak uzman bir hekime danışılması gerekmektedir.
deri çubuğu implantı hazır ve steril halde bulunmaktadır.  Deri altı çubuğu implantı  uygulaması hastane ortamında yapılması daha uygun olacaktır 

Genellikle bu çubuk sol kolun üst tarafına yerleştirilmektedir.  İmplanon deri altı çubuğunu kola yerleştirmek yaklaşık 1 saat sürmektedir. Çıkartıldıktan sonra doğurganlık eski haline döner. 

Deri altı çubuğu implantı  kimler kullanamaz?

Meme kanseri geçirmiş olanlar 

Emziren anneler 

Karaciğerde herhangi bir hastalığı olanlar 

Vajinal kanaması olanlar 

Hamile olanlar veya hamilelik şüphesi olanlar 

Deri altı çubuğu implantı kimler kullanabilir?

Uzun süreli bir doğum kontrol yöntemi arayanlar 

Östrojen kullanması sakıncalı olanlar 

Spiral kullananlar 

Doğum kontrol hapı kullanmak istemeyenler 

Deri altı çubuğu implant zararlı mıdır?
Deri altı çubuğu implant zararlı bir  doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak hastane ortamında takılması gerekir. Aksi taktirde ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.
Günümüzde her 5 kadından birinde adet düzensizliği yaşanmaktadır. Adet düzensizliği yaşayan kadınlara deri altı çbuğu implant kullanılması genellikle önerilmez.

Yerleştirme yerinde cerrahi işleme bağlı hassasiyet ya da enfeksiyon ortaya çıkabilir.

Deri altı çubuğu implanon etkinliği ne kadar süre etkili olur?
Deri altı çubuğu implantı 3 yıl etkinliğini korumaktadır. 3 yıl sonunda ameliyat ortamında ufak bir kesikle çıkartılması gerekir.