İzmir

Yerel Haber
18 Şubat 2018 - 11:30

Dersimiz: "Baba Olmak"

IHA

Konak Belediyesi çocukların gelişiminde babalığın önemine dikkat çekmek adına çok farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından belirlenen ‘ilgili babalık’ temasından yola çıkarak uygulamaya konulan ‘İlk İş Babalık’ eğitimleri Konak Belediyesinin baba olan personeline verilmeye başlandı. İki kurum arasında yapılan protokolle hayata geçen ’Baba Destek Programı’ (BADEP) kapsamında belediyede çalışan babalara çocuk gelişimine yönelik eğitimler veriliyor.
‘İlk İş Babalık’ eğitimine 3-11 yaş arası çocuğu olan toplam 470 erkek çalışan katılıyor. Eğitimlerde babalara çocuklarıyla doğru iletişimin nasıl olacağı, ilişki, ilgi, tutum, davranış, paylaşım konularında bilgiler veriliyor. Aynı zamanda onlara çocuklarıyla nasıl keyifli zaman geçirip oyun oynamaları gerektiği belirtilirken, bu sayede çocuklarda kalıcı ve olumlu zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal becerilerin geliştiği vurgulanıyor.

İlk ders ’çocuk hakları’
Konak Belediyesi Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü çatısı altında düzenlenen eğitimler 25’er kişilik gruplar halinde veriliyor. Haftada iki saat olmak üzere toplam 10 hafta sürecek etkinliğin ilk etabı Konak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğünden erkek personelinin katılımıyla gerçekleştirildi. Eğitimler Konak Belediyesi Zeytinlik Semt Merkezinde verildi. Eğitime katılan babalara ilk derste ’çocuk hakları’ konusunda bilgi verildi. Rehber öğretmen Mansur Ozan Yılmaz, çocuk haklarının temelinde yaşam hakkı, gelişim hakkı, korunma hakkı ve katılım hakkı olduğunu söyledi. Yılmaz işlenecek konular arasında; Babanın Rolü, Aile Tutumları, Dinleme ve Anlatma, Zihinsel Gelişim, Bedensel ve Cinsel Gelişim, Çocukla Zaman Geçirmek ve Oyun, Yaşam Zorlukları ve Baba gibi ana başlıklar altında konuların işleneceğini de söyledi. Ayrıca eğitimlerin sonunda eğitimlere katılan babaların eşleriyle de anket çalışması yapılacağının bilgisini verdi.

Sertifikalı baba olacaklar
24 yıldır çocuklarla ilgili çalışmaları yürüten AÇEV, babaların çocuk gelişimi konusundaki rollerini güçlendirmek amacıyla 1996 yılından bu yana babalara yönelik eğitimler düzenliyor. ‘İlk İş Babalık’ eğitimi ile de babaların çocuk bakımı ve gelişiminde sorumluluk üstlenmesinin ve çocuklarıyla karşılıklı, yakın ilişki kurmasının önemine dikkat çekilen eğitimlere belediyenin diğer müdürlüklerinde çalışan babalar da katılacak. Yetkililer, eğitimlerin iki ayrı gurupta verildiğini, salı günleri Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezinde, çarşamba günleri de Zeytinlik Semt Merkezinde yapıldığını kaydetti. Eğitimler sonunda katılımcılara sertifika da verilecek.

İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

15°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.