Ege

24.01.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 24.01.2010-22:18

DERT KÖŞESİ

Sitene Ekle
İnsanların arasından hızla geçen motosikletler kazaya davetiye çıkarıyor.
FOTOĞRAF ANIL TÜMERKarşıyaka çarşısı, motorlu araçların yayaları rahatsız etmemesi için İl Trafik Komisyonu kararı ile yıllar önce araç trafiğine kapandı. Çarşı’ya otomobiller girmiyor, fakat motosikletler fink atıyor. Sucu, pizzacı ya da pideci kuryeleri motosikletlerle hızla giderken vatandaşları tehlikeye atıyor. Vatandaşlar, “Çarşı’nın içinde bir sağımızdan, bir solumuzdan vızır vızır geçiyorlar. Bazen kazalar oluyor. Çok fazla risk var. Çünkü hızlı da gidiyorlar. Denetim yapılmalı” dedi.


Sanki kaza geçidi
Çiğli’de Anadolu Caddesi’nden Milliyet Ege  Dert Köşesi’ne ulaşan vatandaşlar, “Anadolu Caddesi üzerinde bulunan Santral Üstgeçidi bir kaza yuvası haline geldi. Neredeyse her gün yoldan geçen bir kamyon üstgeçide çarpıyor. Yol üstündeki diğer dört üstgeçitten  hiç bir sorun yaşamadan geçen kamyonlar her nedense Santral Üstgeçidi’e gelence kaza yapıyor. Üstgeçidin yüksekliğinde bir problem olmadığı söyleniyor, sorunun yol zemininde olduğunu düşünüyoruz.  Yetkilileri geçidi kontrol edip bir an önce bu sorunu çözmeye çağırıyoruz” dedi. 


Köprü her an yıkılabilir
Naldöken - Karşıyaka Bahçelievler arası geçişi sağlayan demir köprüler her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Köprüden iki kişi aynı anda geçmeye korkar olduk. Yürürken köprü sallanıyor. Defalarca yetkililere bildirdiğimiz halde çözüm bulunmuyor. Köprüleri sağlamlaştırmaları için ille de insanların ölmesi, ya da yaralanması mı gerekiyor? Çok acil tedbir alınmasını        istiyoruz. n Çevre sakinleri

Anayola bile tamir yok
İzmir’de araç sürücüleri, bırakın kenar mahalleleri ana yollardan bile şikayet eder hale geldi. Şehir merkezindeki birçok ana yolda bakımsızlıktan çukurlar oluştu. Bunlardan biri de Alsancak Gar’ı önündeki yolda yaşanıyor. Otobüslerin çok sık kullandığı yolun tam ortasında hem bozukluk hem de çukur var. Vatandaşlar haftalardır yolun düzeltilmediğini belirterek şöyle konuştu: “Burası İzmir’de en çok kullanılan yolardan biri. Bizim araçlarımıza acımıyorlarsa bari belediyenin otobüslerine acısınlar. Çünkü yoldan neredeyse 30 saniyede bir belediye otobüsü geçiyor. Yolun, bir an önce tamir edilmesi gerekir” dedi.

REZALET SOKAK TEDAŞ’I BEKLİYOR
Karşıyaka Belediyesi geçen hafta Dert Köşesi’nde “Rezalet Sokak” başlığı ile yayınlanan çamur içindeki sokaklarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada,  “Şikayette, 1878/ 1877 istasyon paraleli iki sokağın çamur yüzünden kullanılmaz  durumda olduğu belirtilmiş. Söz konusu  sokaklarda uzun zamandır TEDAŞ’ın elektrik kablolarını yer altına alma çalışmaları sürüyor. Çalışmalar nedeni ile de  yollar kazıldığından bu tür sıkıntılar yaşanıyor. Asfaltlama çalışmaları TEDAŞ’ın tüm hatları yer altına alması ile ekiplerimizce yapılacak. Vatandaşımızın mağduriyeti en kısa zamanda çözülecek” denildi

Böyle mi teşekkür ediyorsunuz?
60 yaş kartlarının 750 kontörle sınırlandırılmasının amacı nedir? Acaba sayın meclis üyelerinin orada oturmalarını sağlayan ve hayatlarının sonbaharını yaşayan insanlara teşekkürü bu mu? Otobüslere ihtiyacı olan insanlar biniyor. Yıllarca hiç ücret ödemeden bu otobüslere sınırsız binen ESHOT gibi kurumlarda çalışan insanların ne  ayrıcalığı var? n Nedim Arabalı (Emekli öğretmen)


Su kamyonları uyutmuyor
Çamdibi Yeşilova’da 484 Sokak’ta oturuyoruz. Sokağımızda bir su şirketinin ana bayii var. Bundan dolayı her gün koca koca kamyon ve TIR’lar giriyor. Bu araçların seslerinin üstüne bir de bidon sesleri eklenince durum çığrından çıkıyor. Gecenin 03.00 ve 04.00’ünde kamyon geliyor, uyku uyuyamıyoruz.  
Çevre sakinleri


Her yerde afiş var
Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki afiş düzenini sağlamak için İlan Reklam Yönetmeliği bulunmasına rağmen, buna kimse uymuyor. İzmir’in en işlek caddeleri bile gelişigüzel yapıştırılmış ilan ve reklamlardan geçilmiyor. Vatandaşlar, “İzmir’in birçok noktasında duvarlara yapıştırılan ilanlar görüntü kirliliğine neden oluyor. Duvarlar çöplükten farksız” diyerek belediyelerin önlem almasını istedi. 

Yarım saatlik otopark 5.5 TL 
Adnan Menderes Havaalanı’nındaki otopark uygulamasından yakınan vatandaşlar, “Havaalanı’na yolcularımızı götürüyoruz. Havaalanı’nın otoparkında yarım saat kalmanın ücreti tam beş buçuk lira! Bu fiyat vatandaşlar için çok fazla. Ya bu ücreti makul bir rakama çeksinler ya da otogarda olduğu gibi belli bir süreye kadar ücret alınmasın” dedi.

Pazarda tek bir tuvalet bile yok 
Çobançeşme pazar yerinde 450 esnaf var. Fakat, bu koca yerde esnafın tuvalete gidebileceği, hatta elini yıkayabileceği tek bir yer yok.  Şikayetlerimiz hiç bir işe yaramadı. Biz burada halka yiyecek satıyoruz, en hijyenik ortamda çalışmamız gerekir. Ama elimizi yıkayacak bir yer bile bulamıyoruz. Bu durum İzmir’e hiç yakışmıyor.


Etiketler:
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.