Derya Uluğ haklı: Çirkin mesajları ifşa etmek şart!

Derya Uluğ, sosyal medya üzerinden kendisine atılan çirkin mesajı ifşa etmiş. Tepkisinde yerden göğe kadar haklı olan Uluğ, az bile yapmış. Peki bu çirkin mesajlar karşısında etkili bir çözüm yöntemi bulmak mümkün mü?

Derya Uluğ haklı: Çirkin mesajları ifşa etmek şart!

'Yürüme'lerin önü açıldı

'Yürüme'lerin önü açıldı

Sosyal medya devrine geçiş yaptığımızdan beri mertlik bozuldu. Ve kimse kusura bakmasın ama her şeyi Facebook başlattı. Facebook'taki "Dürtme" seçeneği sayesinde Instagram'daki DM'den 'yürüme'nin önü açıldı.

Affedersiniz, şelale biçimindeki duygular aldı başını gitti, "Bu akşam hüzünleri evde bıraktık" moduyla sosyal medyanın dayanılmaz özgürlüğü, Kenan Doğulu'nun şarkısındaki gibi 'birdenbire hayatımızın tümü oldu'...

'Stalk'layacaksak imdadımıza maskeler yetişti

'Stalk'layacaksak imdadımıza maskeler yetişti

Anonimlik, Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya platformları öncesinde çeşitli sözlük siteleri ve chat platformları sayesinde bir seçenekti. Sosyal medya dönemiyle beraber 'masum olmayan taraf'ımızın maskesi haline dönüştü.

Yani 'özel'de kalması gereken şeyleri hiç riske girmeyip alter egomuzla/hesabımızla 'halledir' kıvama geldik. 'Maske' çizgi filmindeki gibi maskemizi taktık, ondan sonra yürüdük, koştuk, stalk'ladık.

İlk sinyal Twitter'dan geldi

İlk sinyal Twitter'dan geldi

Ancak bu devir de artık yavaş yavaş sona eriyor. İlk majör sinyal Twitter'ın aldığı 'fake hesap' önlemleriydi. Twitter'la başlayıp Instagram'la çığrından çıkan 'takipçi kasma' çılgınlığına ilk olarak Twitter, "Hoppp, brşşş" dedi.

"Gerçeklikten uzaklaşmayalım, sahte hesaplar da bir yere kadar, olmadı yar"a bağladı Twitter. Instagram ise şu ana kadar henüz bu tehlikeli gidişata "Dur!" demiş değil.

Çirkin mesajı ifşa etmiş

Çirkin mesajı ifşa etmiş

Instagram'da yürüyen yürüyene... Her türlü çirkin 'yürüyüş'lere sahne oluyor Instagram ne yazık ki. Son olarak şarkıcı Derya Uluğ'un da başına gelmiş. Uluğ, sosyal medya üzerinden kendisine atılan çirkin mesaj karşısında şoke olmuş.

Ve bu mesajı derhal tepkisini de belirtmek suretiyle sosyal medya hesabından paylaşmış. Yani o çirkin mesajı ifşa etmiş.

Bu mesaja nasıl kayıtsız kalınabilir ki?

Bu mesaja nasıl kayıtsız kalınabilir ki?

Peki bu mesajın içeriği ne? Derya Uluğ haklı mı? Mesaj bir erkek kullanıcıdan geliyor. Özetle şunları demiş beyefendi: "Karım var ama ondan daha güzelsiniz. Size asılmama izin veriyor."

Hatta bu ettiği laflar yetmezmiş gibi, nasıl bir cüret bulduysa ve yürek yemişse, şarkıcıya yemek teklifinde bulunmuş. Erkek halimle bile "Öh" demiş vaziyetteyim. Bir kadın böyle bir çirkinliğe kayıtsız kalabilir mi?

"Bu nasıl bir sapkınlık? Bu nasıl bir zihniyet?"

"Bu nasıl bir sapkınlık? Bu nasıl bir zihniyet?"

Bunun da cevabı malum ama yine de söyleyelim; tabii ki hiçbir kadın bu kadar çirkin bir mesaja kayıtsız kalamaz. Kalmamalı da zaten. Hatta tıpkı Derya Uluğ gibi ifşa etmeli. Uluğ, bu mesajı takipçileriyle paylaşmış.

Altına da şu yorumu yazmış: "Bu nasıl bir sapkınlık? Bu nasıl bir zihniyet? Çok ağır şeyler yazmayı hak eden bir mesaj. Ahlakınızı, insanlığınızı, sadakatinizi, kalbinizi doğru yola davet ediyorum!"

Ahlaksızlık kanıksanmamalı

Ahlaksızlık kanıksanmamalı

Yani Derya Uluğ, en kibar tabirle karşısındaki kişiyi ciddiyete, insanlığa, ahlaka davet etmiş. Sadece doğru yola davet ederek değil aynı zamanda ünlü ve güzel bir kadına bu türden mesajlar geldiğini bizlere duyurması bakımından da gayet iyi bir şey yapmış. "Ne kadar etkili ki?" demeyin. Adım adım her şey. Ve değişim, klişe ama gerçek, önce düşünceden başlıyor.

Birçok kadının kanıksadığı türdeki bu ahlaksız mesajlar tek tek, hatta kullanıcı adları belirtilerek ifşa edilmesi gerekiyor.

Algıda seçici olmaya başlamalıyız

Algıda seçici olmaya başlamalıyız

Ama Molatik olduğum kısım tam olarak bundan sonra başlıyor: Bu türden mesajları ifşalamak neye yarar? Ne kadar etkili? İnsanlar bu türden hareketler sergilemeye devam eder mi? Kendi adıma umutluyum.

Bu tarz hareketleri yapanlar derslerini almasalar bile toplumsal olarak bilinçlendiğimizi, tacizlere karşı algıda seçici olmaya başladığımızı düşünüyorum. Bu tür ifşalar olmalı ki herkes duyarlı olsun.

Hayvan duyarlılığı gibi

Hayvan duyarlılığı gibi

Tıpkı hayvanlara yönelik şiddet konusunda sosyal medyanın olumlu etkisi gibi...

Kimileri gerçekten sevdiği ve bağ kurduğu için, kimileri de takipçi kasmak, beğeni kazanmak için kedi ve köpek gibi 'popüler' hayvanlara duyarlı ya da duyarlı rolü kesiyor.

Ama sosyal medyadaki 'hayvan' görünürlüğü, beraberinde bir hayvan şiddetine karşı büyük bir duyar sergilenmesine de vesile olmuş durumda.

'Israrlı temas'lara geçit yok!

'Israrlı temas'lara geçit yok!

E sosyal medyayı takip etmeyen yok. Birçoğumuz gündemi Twitter'dan, trendleri de Instagram'dan takip eder haldeyiz. Yine affedersiniz, teknolojinin köpeği, sosyal medyanın hastasıyız. Göbek bağıyla bağlıyız. Sadece bağlı da değil, bağımlıyız.

E hal böyle olunca, sosyal medyada tacizlere yönelik önemli bir kamuoyu oluştuğunda, bunun reel hayatta da doğrudan bir karşılığı olacak.

Metrobüsteki en ufak 'ısrarlı temas'lara bile derhal had bildirilecek. Dolayısıyla, bırakın çirkin mesajları ifşalasın herkes Derya Uluğ gibi. Halı altına süpürülen bütün pislikler ortaya çıksın ki bir an önce temizliğe başlayalım. Temizlik için geç bile kaldık!

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak