Aydın

Yerel Haber
22 Temmuz 2014 - 11:17

DİDİM ZİRAAT ODASI BAŞKANI GÖKDEMİR, YUNANİSTAN’DA TOPLANTIYA KATILDI

IHA

Türkiye’nin Didim Ziraat Odası öncülüğünde temsil edildiği Akdeniz Zeytin Şehirler Birliği (ReCOMed) toplantısı 19-21 Haziran 2014’te Yunanistan’da gerçekleştirildi.
Toplantıya Türkiye’yi temsilen Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, Ayvalık Ticaret Odası Genel Sekreteri Ahmet Baç ve Ayvalık Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdür Vekili Murat Küçükçakır katıldı.
20 Haziranda Yunanistan’ın Kalamata kentin de yapılan toplantıda Kalamata Ticaret Odası Başkanı ve Birlik Başkanı Enrico Luppi nin açılış konuşmaları ile başladı. Gündemin ilk Maddesi gereğince başkanlık süresi 2 yıldan 4 yıla çıkarıldı. İtalya Zeytinci Şehirler Birliği Başkanı Antonio Balenzano tarafından Zeytin Alanların Unesco tarafından dünya miras listesine dahil edilmesi konusunda çalışmalar yapılması konusunda bilgilendirildi. Bu alanların milli parklar, vakıf alanları veya manastırlara ait olması durumunda yönetiminin daha kolay olacağı anlatıldı. Bunun gerçekleşmesi için üye ülkeler tarafında kendi ülkelerinde çalışmalar yapılması istendi. Bu konu da Birlik başkanı Enrico Lupi Unesco Başkanı ile görüşme yapacağını ve gelişmeleri Kasım ayında yapılacak toplantı da netleştirilmesi kararı alındı.
“BİRLİĞİN SİTESİ KURULDU”
Birlik Sekreteri Elisa Scuto tarafından üye ülkelerde birliğin web sitesi kurulması ve bu siteye değişik linkler vermenin ziyaretçi sayısını artırması yönünden bilgiler verildi. Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliğinin web sitesi http://www.recomed.eu.
İkinci gününde düzenlenen toplantı ise Koroni kentinde yapıldı. Toplantı ev sahibi olan Maniatakeion Vakfının Başkanının konuşması, akabinde Koroni Ticaret Odası ve Belediye Başkanının hoş geldiniz konuşmaları ile başladı.
“AKDENİZ DİYETİ ETİKETLERDE”
Enrico Luppi tarafından Kasım- 2014 de İtalya İmperia da yapılacak Akdeniz diyeti formu ve 2015 Milano Expo konusunda yapılan hazırlıklar konusunda bilgiler verildi. Hazırlık aşamasında konuyu Kültürel, Ekonomi, Sağlık, Eğitim ve Sosyal yönünden değerlendirdikleri ve bu konu da konu uzmanı çeşitli profesörlerle çalıştıklarını belirtiler. Akdeniz diyetinin reklam değerinden faydalanmak amacıyla gelecekte Medıterranea Dıet etiketleri oluşturulması ve bunun sadece Akdeniz de üretilen ürünlere yapıştırılmasının öneminden bahsedildi. Bu konu da proje çalışmalarının olduğu belirtildi.
Ülkelerin de bu konular için gruplar oluşturması istendi. Grup lideri olarak Yunanistan -Kültürel, Fas-Ekonomi, Sağlık- İspanya ve Eğitim için İtalya ya görevler verildi. Görev alan ülkeler Kasım ayındaki toplantıya kadar çalışmalarını sonlandırıp Kasım ayında konularıyla ilgili makalelerin sunacaklardır.
Birinci ve ikinci gün yapılan birebir görüşmeler de ülkelerin zeytincilikleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Karşılıklı bilgi alışverişi ve çalışmalarla gerçekleştirilen ve tüm ülkeler için çok verimli geçen toplantı 21 Haziranda son buldu. Bir sonraki toplantı Kasım ayında düzenlenmesi planlandı.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.