Eğitim

24.07.2017 - 10:17 | Son Güncelleme: 27.07.2017-9:50

DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte o tarih

Binlerce öğrencinin girdiği (DGS) Dikey Geçiş Sınavı dün gerçekleşti. DGS sınavına giren öğrencilerin şimdi ise en çok merak ettiği soruların başında sınavın ne zaman açıklanacağı geliyor. İşte DGS sonuçlarının açıklanacağı tarih...

Sitene Ekle

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınavı gerçekleşti. Dün yapılan sınavın sonuçlarının ne zaman açıklancağı büyük merak konusu oldu. DGS sınavının açıklanacağı tarih belli oldu. İşte binlerce öğrencinin girdiği DGS´nın sonuçlarının açıklanacağı tarih...

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav soruları ne zaman açıklanacak sorusuna sınav merkezi net bir açıklama yapmadı. Sınav, Pazar günü yapılıyor. Bir sonraki hafta sınav sorularının yayınlanması bekleniliyor. 2016 yılında sınava dair sorular ve cevaplar için sınav merkezi sadece sınavın yüzde 10’luk bölümünü paylaştı. Sınav sonuçları için sınav merkezi resmi bir açıklama yaptı. 2017 DGS sonuçları 14 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacaktır.

İki yıllıktan dört yıllığa geçiş için yapılan sınava dair yükseköğretim programları belli olurken, sınav merkezi 2016 yılında üniversiteye girilen en düşük ve en yüksek puanları açıkladı.

SON SINIF ÖĞRENCİSİ

Sınava dair en çok merak edilen soru, son sınıf sorusu oldu. Ön lisans bölümünde son sınıfta okuyan öğrenci sınava girebilir mi sorusuna, kurumun verdiği cevap: Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

DGS: Dikey Geçiş Sınavı

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

 


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX