Eğitim

Eğitim

09.04.2012 - 14:08 | Son Güncelleme: 09.04.2012-18:32

Dil öğrenememek imkansız!

Bilim adamlarına göre beyin tamamen yeni bir kelimeyi 15 dakikadan daha az bir sürede öğrenebiliyor ve bir daha asla unutmuyor.

Sitene Ekle
Dil öğrenememek imkansız!

Cambridge’den nöroloji üzerine çalışan bilim adamlarının bulgularına göre yapmanız gereken tek şey kelimeyi bu süre içerisinde 160 kez civarında tekrarlamak. Ve bir daha asla o kelimeyi unutmayacaksınız.

Dr. Yury Shtyrov ve ekibi 16 gönüllü ve sağlıklı katılımcının kafatasına yerleştirdiği elektrotlar sayesinde beyin aktivitelerini görüntülemeyi başardı. İlk olarak bildikleri bir kelimeyi duyduklarında verdikleri tepkiyi ölçtüler. Ardından katılımcılara uydurulmuş bir kelime defalarca dinletildi.

Konuşarak İngilizce öğrenmek ister misiniz? Tıklayın!

İncelemenin ilk dakikalarında beyin yeni kelimeyi algılamakta zorlandı. Ardından 14 dakika süren 160 civarı tekrar sonrasında yapılan testlerle zaten bilinmekte olan kelimeyle yeni öğrenilen kelimenin beyinde yarattığı izler arasında hiç fark olmadığı görüldü.

Doktor; “ Bu araştırma sayesinde dil ediniminin ancak pratiğe dayalı bir şekilde gelişebileceği görülüyor” dedi. Ancak araştırma kapsamında gönüllüler kelimeleri tekrarlamadı. Sadece algıya açık bir şekilde dinlediler. Kelimeleri tekrarlamaları muhtemelen beynin konuşmayla ilgili olan bölümünü geliştirecekti. Kelimenin öğrenilmesinden ziyade bu bölüme katkı sağlayacaktı.

Doktor ve ekibi bu araştırmanın geliştirilerek beyninde hasar meydana gelmiş hastalar üzerinde de uygulanabileceğini belirtti. Böylece beyin fonksiyonları tamamen olmasa da yeniden düzeltilebilir.

Online dersler sayesinde İngilizceyi konuşarak öğreneceksiniz!


©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX