28.05.2011 16:46 | Son Güncelleme:
DİLOVASI (Kocaeli), (DHA)

Dilovası'nda Profesör Onur Hamzaoğlu’na destek yürüyüşü

KOCAELİ’nin Dilovası İlçesi’nde, bu bölgede yaptığı araştırmalarda ’ane sütünde ağır metaller saptadığını’ açıklayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na destek yürüyüşü yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili İbrahim Karaosmanoğlu ve Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’ın, ’halkı galeyana getirdiği’ iddiasıyla hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğu Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na destek için bugün aralarında profesörlerin de bulunduğu öğreim üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri Dilovası’nda buluştu.

’Onurumuzu savunuyoruz’ parkartı açarak yürülüşe geçen yaklaşık 200 kişilik grup adına Prof. Dr. Cem Terzi konuştu. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun ’Endüstri yoğun bölgelerde yaşayanlarda ölüm nedenleri: Dilovası örneği’ bayşlıklı çalışmasının sonuçlarını yayınladığını ve kansere bağlı ölümlerdeki aşırılığı gözler önüne serdiğini belirten Prof. Dr. Terzi, şunları söyledi:

"Bu çalışmasını yerel ve ulusal bilim çevreleri ve siyasi otoriteler ile paylaştı. Çüzüm önerilerini 2006’da TBMM’ye sundu. O günden bu güne hiç bir şey değişmedi. Geçtiğimiz günlerde yürütücüsü olduğu yeni bir çalışmanın sonuçlarını basın aracılığı ile kamuoyuna yeniden sundu. Sorşturma ve yargılama talepleri de bu açıklamadan sonra başladı. Sorumluluk sahibi bir bilim insanı olarak bu bilgiyi kamuoyuna açıkladı. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun yaptığı araştırma neden rahatsızlık yarattı?"

Prof. Dr. Cem Terzi konuşmasında yargılanması istenenin Onur Hamzaoğlu değil, Türkiye’nin toplumsal sorunlarına ışık tutması gereken üniversitelerin onuru olduğunu belirterek, "Bizler herkesi bilime ve toplumsal sorumluluğa sahip çıkmaya çağırıyoruz. Soruşturulması, cezalandırılması gerkenler halk ve çevre sağlığı için çalışma yürüten onurlu bilim insanları değil, daha fazla kar hırsıyla çevreyi katleden halkın sağlığı ile oynayanlardır" dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0