Dinlediğimizi seçemiyoruz: Spotify, şarkıları nasıl 'hit' haline getiriyor?

Müzik kanalları ve radyolardan kaçarak kullanmaya başladığımız streaming servisleri, bir şarkının gözümüze sokulmasından bizi kurtarabildi mi? 

Dinlediğimizi seçemiyoruz: Spotify, şarkıları nasıl 'hit' haline getiriyor?

Müzik dinleme işini kolaylaştıran streaming platformları, endüstrinin alışkanlıklarından kurtulmasını sağladı mı?

Müzik endüstrisi, bir şarkıyı dinletmek için uyguladığı teknikleri nasıl değiştirdi?

Bunca seçenek içerisinde hala nasıl oluyor da geniş kitlelere ulaşan single'lar ve albümlerle karşılaşabiliyoruz?

Sahiden, ne dinleyeceğimize tam olarak kim karar veriyor?

Streaming platformlarının vaadi

Streaming platformlarının vaadi

Spotify ve Apple Müzik gibi streaming platformlarının vadettiği şey, esasen 'özgürlük'... İstediğini kesintisiz ve sınırsız dinleme deneyimi, yüksek ses kalitesi gibi avantajları var. Bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi tüm akıllı cihazlarda kullanılabilir durumda olmaları da cabası.

Ayda 10 kez dinlenen Brezilyalı bir füzyon caz grubuna da, her albümü milyonlara ulaşan İngiliz pop şarkıcısına da birkaç dokunuşla ulaşabiliyoruz.

Kendileri sayesinde 1960'da kaydedilmiş bir albüme ve önümüzdeki aylarda gelecek bir albümden yayınlanan single'a ulaşabiliyoruz.

Üstelik bunları, bir CD'nin fiyatı kadar ücretle yapabiliyoruz. Yalnızca bir CD fiyatına, dünyanın tüm müziği...

Teoride, büyük kolaylık. Manipülasyonlara gebe olduğunu gözardı ederseniz ya da bunun farkına varmazsanız tabii...

Fakat ne oluyor?

Fakat ne oluyor?

Şöyle oluyor: Kendinizi bir şekilde aynı şarkıları dinlerken buluyorsunuz. Bunun nedeni, özellikle Spotify'ın 'hit yaratma' misyonunu üstlenmesi ve ticari kaygılarla bu misyonu yerine getirmesi.

Bu durumda, işler dinleyicinin lehine işlemiyor demek mümkün. Spotify'ı 'ana akım' normları içinde kullanırsak, istediğimizi dinleme şansımız yok denecek kadar azalır. Zira 'hit yaratma' çabasına düşen Spotify, 'istediğiniz' şarkıyı değil, kendisine göre 'dinlemeniz gereken' şarkıyı sunar. 

Sistem nasıl işliyor?

Sistem nasıl işliyor?

Hit yaratma misyonunun arkasındaki güç, aynı zamanda Spotify'ın en çok tercih edilen streaming uygulaması olmasının en önemli nedeni: Playlist'ler.

Playlist'ler, kullanıcılar ya da Spotify editörleri tarafından hazırlanıyor. Spotify'ın bir şarkı ya da şarkıcıya 'görünürlük' ve 'dinlenme' kazandırmasının en efektif yolu olarak görülüyor.
Mantığı, dinleyiciyi yeni şeylerle tanıştırmak.

Spotify'ın yöneticileri bir şarkının hit olması konusunda kendilerine o kadar güveniyorlar ki, Wired'a göre, önümüzdeki 6 ay içerisinde hangi şarkıların hit olacağını önceden tahmin edebildiklerini bile söylüyorlar.

Hatta şirketin 'Playlistleme' denilen bir yayın stratejisi bile var. Önce küçük çaplı yerel playlistlere, daha sonra haftalık playlistlere ve sonunda uluslararası playlistlere bir şarkıyı ekleyerek milyonlarca dinlenmesine (dolayısıyla hit olmasına) sebep oluyorlar.

Bu akımlardan korunabilir miyiz?

Bu akımlardan korunabilir miyiz?

Dinleyiciler 'poptan' korumak için sığındıkları streaming platformlarında da kendilerini 'popülerleştirilmiş' şarkıların arasında bulmaya başladı. Bundan korunmak için de ya streaming platformlarını 'farklı' kullanacağız ya da kendimize yeni platformlar bulacağız.

Playlistler üzerinden müzik takip etmek yerine, ilgilendiğiniz müzik türünün incelendiği blog ve siteleri takip edip daha sonra streaming platformlarında dinlemek iyi bir tercih olabilir örneğin. 

Belki de sorun en popüleri seçmek

Belki de sorun en popüleri seçmek

Fakat belki de sorun, streaming platformları içerisinde 'en popüler' olanı seçmektir. Kullanım kolaylığı, erişim ve paylaşma kolaylığı sağladığı yanılgısına düşerek yaptığınız tercihi bir sorgulamalısınız belki de.

Dışarıda, müzik dinlemek için çok fazla seçenek var. Eğer illa tek bir platformu tercih ediyor ve onun dayattıklarına karşı çıkmıyorsanız, orada bir sorun var demektir. 
 

Radyoya geri mi dönelim?

Radyoya geri mi dönelim?

Streaming platformlarıyla birlikte internet radyoları da büyüyor. Hatta bundan 10 sene öncesiyle karşılaştıracak olursak, internet radyolarının popülerliğinin zirvesinde olduğunu bile söyleyebiliriz.

Her müzik zevkine uygun internet radyosu var. Fransa'da yayın yapan bir indie müzik radyosunu dinlemek artık çok çok kolay. Ya da Napoli'deki bir klasik batı müziği radyosunu... Beğenize uygun onlarca, yüzlerce internet radyosunu dinleyerek de kendinizi bu 'hit yağmuru'ndan uzak tutabilirsiniz. 

Kişisel deneyimi elle hazırlamak

Kişisel deneyimi elle hazırlamak

Kendinize, müzik dinlemek için belirli yöntemler belirleyin. Örneğin, iş saatlerinizde dinlediğiniz şeyleri yönetmekle uğraşmak istemiyorsanız, bir internet radyosu açın ve kulaklığınızda sürekli çalmasını sağlayın. Günün bir kısmını manuel olarak yeni şarkılar keşfetmeye, bir kısmını da streaming platformlarının öne sürdüklerini inceleyip dinlemeye ayırın. Böylece, 'hit'leri değil ama 'iyi'leri seçme ve dinleme refleksi kazanacaksınız.

Dayatılanı sevmeyiz, istediğimizi dinlemeye devam edeceğiz...

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak