Siyaset
28.03.2011 - 02:28 | Son Güncelleme: 28.03.2011-21:30

Dinleriz ama her ülkenin şartları var

Başbakan Erdoğan resmi ziyaret için Irak’a gitmeden önce soruları yanıtladı. “Askerlik adam öldürme sanatı” diyen Kılıçdaroğlu’na, “Şaşırdım, böyle bir şey söylenmişse çok yakışıksız” karşılığını verdi

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ahmet Şık’ın “İmamın Ordusu” adlı kitabının taslağına ve tüm nüshalarına el konulması üzerine AB tarafından yapılan eleştirilere sert çıkarak, “Biz bunları dinleriz ama her ülkenin kendine has şartları olduğunu da gayet iyi biliyoruz. AB üyesi ülkelerde neyin, nasıl çalıştığını da biz bugüne kadar gördük, görüyoruz. Demek ki savcılık burada bir arama yapılması kararını vermiş ve bunun neticesinde de kendisine göre orada bir belgeyi belki araştırıyor, bir bilgiye ulaşmanın gayreti içerisinde. Bunu ben bilemem, sizin bildikleriniz varsa onu açıklayın” dedi.

Basın özgürlüğü
Erdoğan, dün Irak’a hareketi öncesinde soruları yanıtladı. Erdoğan, gazeteci Şık’ın kitap taslağına ilişkin yapılan ilgili gazetelerde yayımlanan haberler hatırlatılarak, “Yapılan polis baskını hem AB hem aydınlar tarafından çok sert bir dille eleştirildi. Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik tehlike olduğunu dile getirdiler. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir” diye sorulması üzerine şunları söyledi:

Yunanistan’a, Bulgaristan’a bak
“Bir defa Türkiye’deki şu anda bütün uygulamaların yasama, yürütme, yargı organları tarafından nasıl işlediği malumunuz. Bunlar yeni uygulamalar değil. AB, bu konuda şöyle bir beyanda bulunmuş, bir başka taraf şöyle bir beyanda bulunmuş... Biz bunları dinleriz ama her ülkenin kendine has şartları olduğunu da gayet iyi biliyoruz. AB üyesi ülkelerde neyin nasıl çalıştığını da biz bugüne kadar gördük, görüyoruz. Şurada yanı başımızda AB lütfen Yunanistan’daki uygulamaları, Bulgaristan’daki uygulamaları görsün ve bizim burada ‘orada uygulamalar böyle yapılıyor’ diye değil, onların çok ilerisine geçerek attığımız örnek adımlar var. Bu örnek adımları kimse görmüyor.

Savcılık karar vermiş
Burada yargı bir adım atmış, yargının attığı adım, yürütme olarak bizi ilgilendiren bir adım değil ve bunun bağlantıları nelerdir, bunlar neyle bağlantılıdır, nasıl oldu da acaba böyle bir yayınevine veya matbaaya yargı gidip orada inceleme yapılması veya arama yapılması kararını aldı? Bunu hanginiz biliyorsunuz veya hangimiz biliyoruz? Ben bilmiyorum ama sizler biliyorsanız, bunları açıklayın. Demek ki savcılık burada bir arama yapılması kararını vermiş ve bunun neticesinde de kendisine göre orada bir belgeyi belki araştırıyor, bir bilgiye ulaşmanın gayreti içerisinde. Bunu ben bilemem, sizin bildikleriniz varsa onu açıklayın ve ben yargının işlettiği bu sürece müdahale etme yetkisine sahip değilim.”

 

 


Etiketler: askerlik
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Gecekondu hangi takımın grubudur?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX