Ankara

Yerel Haber
17 Ocak 2015 - 00:53

DİPLOMATİK ARŞİV OTOMASYON PROJESİ

IHA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale Savaşı anma töreni dolayısıyla Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a da gönderdiği davet mektubuna ilişkin, "Davet bizden katılıp katılmamak o liderlerin bileceği birşey. Önümüzdeki süreçte sorduğunuz isimler katılacak mı katılmayacak mı göreceğiz" dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlığın arşiv binasında düzenlediği basın toplantısıyla diplomatik arşiv otomasyon projesini tanıttı. Arşiv binasının 2012 Mart ayında hizmete girdiğini belirten Çavuşoğlu, projenin Bakanlığın yatırım programına alındığını ve projenin arşiv projelerine hızlı erişimi sağlayacağını ifade etti. Çavuşoğlu, tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte titiz bir çalışmayla projenin içeriğinin oluşturulduğuna dikkati çekerek, dünyadaki uygulamaların da gözetildiğini söyledi. Ana projenin 1 aralık 2014 yılında hizmete girdiğini bildiren Çavuşoğlu, "İşlemler güvenlikli kapalı ağ ortamında yürütülmektedir. Projenin birinci aşamasında bir öncelik sırası belirledik. 2015 yılı sonuna kadar öncelik sırasına göre aktarmayı planlıyoruz. 2016 yılı sonuna kadar 65 milyon sayfa belgeyi elektronik ortama aktarmayı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Arşivde çalışan kişi sayısının bu ay içinde 250 kişiye ulaşacağını, şu anda 25 kişinin arşivde çalıştığını anlatan Çavuşoğlu, bir danışma kurulunun oluşturulduğunu ve bu kurulun Eylül ayından itibaren büyük katkı sağladığını ifade etti. e-Arşiv projesinin ’dış politika karar alma sürecine’ önemli katkıda bulunacağını belirten Çavuşoğlu, projede emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.
PROJE, 1 ARALIK 2014’TEN İTİBAREN BAŞLATILDI
Cumhuriyet dönemi diplomatik arşivi, 1919’dan itibaren Milli Mücadele döneminden günümüze uzanan diplomatik arşiv dosyalarından oluşuyor. 1919 öncesi döneme ait arşiv dosyaları, 2000 yılında imzalanan bir protokolle Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki Osmanlı arşivlerine devredildi. Dışişleri Bakanlığı merkez arşivinde 2014 yılı itibarıyla 110 bin 742 kutu/klasör içerisinde yaklaşık 65 milyon sayfa evrak, 9 bin adet defter ile 3 bin 500 adet kitapçık ve diğer yayınlar muhafaza ediliyor. Bakanlığın 2014-2015 Yatırım Programına alınan Arşiv Otomasyon Projesi, 1 Aralık 2014 günü başlatıldı. Cumhuriyet dönemindeki en kapsamlı arşiv projesi niteliği taşıyan Diplomatik e-Arşiv projesiyle, merkez arşivdeki dosyaların tamamının (tahminen 65 milyon sayfa evrak) 2016 yılı sonuna kadar elektronik ortama aktarılması hedefleniyor. Projenin birinci aşamasında 25 milyon sayfa evrakı içeren bir bölüm arşiv dosyaları 2015 yılı sonuna değin veritabanına aktarılacak.
ERMENİSTAN CUMHURBAŞKANI SARKISYAN’A GÖNDERİLEN MEKTUP
Bakan Çavuşoğlu, konuşması sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu bir mektup gönderdi. (Çanakkale Savaşı Anma Töreni) Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Obama’nın katılmasını bekliyor musunuz" sorusuna Çavuşoğlu, "Biz, gerek Dışişleri Bakanlığı gerekse diğer kurumlarımızla beraber Ermeni iddialarına karşı Türkiye’nin tezini anlatıyoruz. Bunun içinde sivil toplum örgütleri de akademisyenler de var. Biz, bu olayları sadece 2015 yılı olarak görmüyoruz, bir yıl için değerlendirmiyoruz. Önümüzdeki süreçteki çalışmalarımız devam ediyor. Ermeni iddialarına karşı çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2015, sadece Ermeni iddialarının yıldönümü değil. Çanakkale savaşları bir taraftan Türkiye’yi işgal etmek için gelen işgal güçleriyle diğer taraftan vatan topraklarını savunmak isteyen Mehmetçik arasındaki savaş. Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı mektup, ’sizin evlatlarımızla bizim evlatlarımız’ diyen mektup bu savaş ortamını pozitif anlamda değişmiştir. 100 yılında bu barış mesajı veren etkinlikleri Çanakkale’de düzenliyoruz. Savaştan etkilenen tüm ülkeleri davet ettik. Davet mektupları devlet başkanlarına Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümet başkanlarına da Sayın Başbakanımız gönderiyoruz. Ermenistan’da var, çünkü Osmanlı ordusunun içinde Ermeni askerler de var. Biz herkesi davet ettik, İngiltere’den Prens Charles geliyor. Davet bizden katılıp katılmamak o liderlerin bileceği bir şey. Önümüzdeki süreçte sorduğunuz isimler katılacak mı katılmayacak mı göreceğiz" cevabını verdi.
Bir gazetecinin, "Uluslararası ceza mahkemesi olası savaş suçları için İsrail hakkında ön soruşturma açtı, neler söyleyeceksiniz" sorusu üzerine Çavuşoğlu, "Biz de son dakika olarak arşivleri incelerken ekranlardan gördük" diye konuştu.
Doğu Perinçek’in, 28 Ocak’ta Strazburg’daki AİHM Büyük Daire’de görülecek davasına ilişkin soruya Çavuşoğlu, "Perinçek Davası’na Periçek’in katılmasındaki arzumu belirtmiştim. Biz, isteğimizi ve temennimizi söyledik. Bunu Adalet Bakanımıza ilettik kendisini de biliyor. Meclisimizin oluşturduğu heyetin Strazburg’a gitmesi önemli. Katılmalarında fayda görüyoruz çünkü önemli bir mahkeme" karşılığını verdi.
ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Gülen hareketi ile ilgili yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Çavuşoğlu, "Hukuki bir süreçtir ama eski bir büyükelçi karar veremez" şeklinde konuştu.

AnkaraYerel Seçim Sonuçları

Ankara Hava Durumu

2°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.