11.01.2018 11:35 | Son Güncelleme:
AA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Halkbank açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halk Bankasının eski  Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de yargılandığı davada suçlu  bulunmasına ilişkin, hukukun üstünlüğünden dem vuran bir ülkenin hukuki olmayan  bir siyasi yargılama sürecine sahne olmasını "trajikomik" diye nitelendirdi ve ekledi:  "Bu  süreçte Halkbank'a ekonomik olarak zarar verirlerse tabii ki dava açma hakkı var.  Mağdur edilirse bu hakkını araması son derece doğaldır."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Atilla davası, Fetullah Gülen'in iadesi süreci ve  ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz hakkında yürütülen  soruşturma gibi konularda değerlendirmelerde bulundu. Atilla'nın davada, "ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek",  "ABD'yi aldatma suçuna iştirak etmek", "ABD bankalarını dolandırmak", "ABD  bankalarını dolandırmaya iştirak etmek", "kara para aklama suçuna iştirak  etmek"ten suçlu bulunmasına değinen Çavuşoğlu, bunun FETÖ güdümlü bir tiyatro  olduğunun görüldüğünü ifade etti.

FETÖ'nün 17-25 Aralık'ta  düzenlediği belgelerin mahkemeye delil diye  sunulmasının hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Hukukun üstünlüğünden  dem vuran bir ülkenin hukuki olmayan bir siyasi yargılama sürecine sahne olması  gerçekten trajikomik bir olay ve biz bunu Amerikalılara da net bir şekilde  söyledik." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, alınan kararın ardından nisan ayına kadar devam  edecek süreç hakkında da bilgi verdi. Atilla'nın avukatlarının ya da savcının  itirazda bulunabileceğini dile getiren Çavuşoğlu, infaz memurunun da cezalarla  ilgili rapor hazırlayacağını, bu rapora da itirazlar olabileceğini ve sonuçta  hakimin kararını vereceğini anlattı. Ardından da temyiz yolunun geldiğini  söyleyen Çavuşoğlu, "Burada biz çalışmaları yaptık, önce bürokrat arkadaşlarımız,  müsteşarlarımız bir araya geldi, sonra Bekir Bozdağ başkanlığında bizler bir  araya geldik. Sayın başbakan ve cumhurbaşkanına bilgileri arz ettik. Hangi  adımlar atılır, siyasi, ekonomik yansımaları ne olur, bizler hangi adımları  atabiliriz. Bunların çalışmasını yaptık. Bu süreçte Halkbank'a ekonomik olarak  zarar verirlerse tabii ki dava açma hakkı var. Mağdur edilirse bu hakkını araması  son derece doğaldır." diye konuştu.

"ADALETİN ZAMANINDA TECELLİ ETMESİ ÖNEMLİ"

Çavuşoğlu, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz  hakkındaki soruşturmaya da değinerek her gün yeni bilgiler çıktığını, deliller ve  iddiaların geldiğini ve bu nedenle hukuki sürecin kendi mecrasında devam etmesi  gerektiğini kaydetti. Kendilerinin ancak bu sürecin hızlandırılması konusunda  telkinde bulunabileceğini söyleyen Çavuşoğlu, bunun Topuz için de Amerikalı papaz  için de herhangi bir kişi için de geçerli olduğunu anlattı.

Yargı sürecinin bağımsızlığına işaret eden Çavuşoğlu, FETÖ'nün tüm  kurumları bozduğu gibi yargıya da zarar verdiğini belirtti. Yeni anayasa  değişikliğiyle yargıya olan güvenin yeniden tesis edilmesi gerektiğini kaydeden  Çavuşoğlu, yargının bağımsız karar vermesini sağlayacak zeminin oluşturulmasının  önemini vurguladı. Yargılama sürecinin mümkün olduğu kadar hızlı olması ve  kararların çabuk verilmesi gerektiğini de söyleyen Çavuşoğlu, adaletin tecelli  etmesi kadar, zamanında tecelli etmesinin de önemli olduğunu belirtti.  Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amerika'nın şunu anlaması lazım ki bunda siyasi bir süreç yoktur.  Metin Topuz ile ilgili bizim ne sorunumuz olabilir ki. Bu bizim vatandaşımız.  Veya bu kişinin yargılanmasından biz ne haz alırız ya da Amerika'ya nasıl zarar  veririz. Böyle bir şey yok. Ama Metin Topuz Türkiye'de terör örgütleriyle iş  birliği yaptıysa veya onlar adına hareket ettiyse veya Türkiye'de kanunları ihlal  ettiyse o zaman da Metin Topuz yargılanır. Topuz'a öyle bir önem veriliyor ki  vatandaş soruyor. Bu kişi neden bu kadar önemli? Çok kilit bir insan mı? Neden bu  kişiye Amerika kendi vatandaşından bile çok önem veriyor. O sebeple ABD ile bir  çalışma grubu oluşturduk. Karşılıklı bir şekilde bilgi paylaşımı yapacağız.  Amerika'da da bildiğimiz şahısların dışında da tutuklu Türkler var.

Türkiye'den Almanya'ya gidip de orada tutuklanan, adli süreç içinde  olan 2 binden fazla vatandaşımız var. Almanya bir kişi, iki kişi için kıyamet  koparıyor, o zaman 2 bin kişi için benim Almanya'ya yönelik ne yapmam lazım, onun  karşılığı savaş açmak. Böyle bir şey olur mu? Burada adli yardımlaşma ve iş  birliği anlaşmalarımız var. Oturulur, konuşulur, iadesi yapılacaksa iadesi  yapılır, Türkiye'de cezasını çekmesi gerekiyorsa Türkiye'de çeker vesaire.  Bunları zaten takip ediyoruz ama her tutuklanan kişi için kıyameti koparacaksak o  zaman suç işleyen kişileri de desteklemiş oluruz. Suç ne olursa olsun. Suçsa o  süreç işlemeli. Kimse 'Benim vatandaşımı işlediği suçtan dolayı yargılayamazsın  ya da tutuklayamazsın' diyemez, dememelidir. Biz de demeyiz bunu ama ne olup  bittiğini öğrenmek de bizim hakkımızdır, onların da hakkıdır. Dolayısıyla bu  çalışma grubunu da bu ayın 23'ünde bir araya getiriyoruz, ilk toplantısını  yapacaklar. Umarım etkili bir mekanizma olur ki yanlış anlaşılmalardan da  kurtulmuş oluruz."

"İADEYLE İLGİLİ BİR ADIM YOK"

Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin gelişmelerin sorulması üzerine,  yeni deliller çıktıkça ABD'ye iletmeye devam ettiklerini ve ayrıca Türkiye'de  konuya ilişkin delillerin yanında kararları da ilettiklerini söyleyen Çavuşoğlu,  "Bugüne kadar ABD'nin iadeyle ilgili attığı bir adım yok." dedi.

Gülen'in Türkiye'yi tehdit etmeyi sürdürmesi nedeniyle bu kişinin  geçici olarak gözaltına alınmasına ilişkin de talepte bulunduklarını belirten  Çavuşoğlu, bir ara Türkiye'de Pensilvanya'ya giden kişilerden ilave bir belge  istenmediğini, soru sorulmadığını ve bu kişilere 10 yıllık vize verildiğini  hatırlattı. Bakan Çavuşoğlu, "Bunlar nasıl oluyor? Buradaki Amerikan misyonunun  içine yerleştirdikleri kişiler mi bunu sağlıyor veya sistem mi buna yardım  ediyor? Amerika içinde bir soruşturmayla FETÖ'nün kanunlarını nasıl ihlal ettiği  açıkça ortaya çıkar. Bizim taleplerimiz meşru, haklı talepler ama Amerika bugüne  kadar bu taleplerimizi yerine getirmedi." diye konuştu.

"TÜRK BAYRAĞINI VE İSMİNİ SUİSTİMAL ETMELERİNE İZİN VERMİYORUZ"

Yurt dışındaki FETÖ elebaşlarına yönelik çalışmalara da değinen  Çavuşoğlu, istihbarat ve tüm misyonlar aracılığıyla ülkeler nezdinde girişimler  yaptıklarını vurguladı.

FETÖ'yü terör örgütü ilan ettirmek için çaba sarf ettiklerini dile  getiren Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı ve bazı platformlarda bunu  yaptıklarını söyledi. FETÖ'nün kurumlarının ve okullarının kapatılması ya da  Maarif Vakfına devredilmesi konusunda çok önemli neticeler elde ettiklerini de  kaydeden Çavuşoğlu, Maarif Vakfının da saygın bir okul olduğunu bir sene içinde  dünyaya gösterdiğinin altını çizdi.

Örgüt ile bağlantılı yapıların uluslararası kurumlardaki statülerini sonlandırdıklarını da belirten Çavuşoğlu, birçok ülkenin FETÖ mensuplarını sınır  dışı ettiğini dile getirdi. Çavuşoğlu, çok sayıda FETÖ mensubunun ülkeye geri getirildiğini ifade ederek "Türk bayrağını ve ismini suistimal etmelerine izin  vermiyoruz." şeklinde konuştu.

 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6