14.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Aydın Hasan - Ankara

Dışişleri’nin kritik Menbiç diplomasisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Mart’ta ABD’ye yapacağı önemli ziyaret öncesinde Rusya’ya gitti. Çavuşoğlu, Moskova’da Rus mevkidaşı Lavrov ile Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısına katılacak.

Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeyindeki terör koridoru nedeniyle gerilen ilişkilerin normalleştirilmesi için başlatılan görüşme turları, Rusya ile diplomasi trafiğini de öne çıkardı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Mart’ta ABD’ye yapacağı ziyaret öncesinde, dün Rusya’ya gitti.

Zeytin Dalı Harekâtı ve Menbiç sorunu nedeniyle iyice gerilen Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin üzerindeki elektriğin hafifletilmesi için şubat ayı içinde başlatılan diplomatik görüşme trafiğinin ikinci turundaki teknik düzeydeki görüşmeler, 8-9 Mart tarihlerinde Washington’da yapıldı. Türkiye ile ABD arasında oluşturulan üç komiteden biri olan Suriye komitesinin görüşmelerinde, Türkiye tarafına Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal; ABD tarafına ise ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Wess Mitchell başkanlık etti.

Görüşmelerde, Türkiye’nin isteği üzerine Afrin konusu gündem dışında tutuldu. İki gün süren görüşmelerin ardından yazılı bir açıklama yapılmaması da dikkati çekti. ABD tarafının Rusya’nın PYD’nin Menbiç’ten Fırat’ın doğusuna çekilmesini istemediğini dile getirdiği iddiaları kamuoyuna yansıdı.

Yazılı açıklama yok

Washington görüşmelerinin siyasi turu ise 19 Mart’ta yapılacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı ile görüşecek.

Bakan Çavuşoğlu, ABD’ye 19 Mart’ta yapacağı ziyaret öncesinde çıktığı Moskova ziyareti ayrı bir önem kazandı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ziyaretle ilgili şu bilgi verildi:

“Sayın Bakanımız, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) alt birimi olan Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun VI. Toplantısı vesilesiyle 12-14 Mart 2018 tarihlerinde Moskova’yı ziyaret edecektir. Sayın Bakanımızın ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un başkanlıklarında gerçekleştirilecek Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısında iki ülke ilişkilerine ve ortak gündemimizde yer alan bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir. Toplantı ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin başkanlıklarında ve ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek bu yılki ÜDİK toplantısına hazırlık mahiyeti taşıyacaktır.”

Astana’da toplantı

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları, 16 Mart’ta ise Astana’da bir araya gelecek. Çavuşoğlu, Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in toplantısında, 4 Nisan’da İstanbul’da yapılacak üçlü zirvenin hazırlığı ele alınacak. Çavuşoğlu’nun, 19 Mart’taki Washington ziyareti öncesinde Moskova ve Astana’da yapacağı görüşmeler, Menbiç ile ilgili yürütülen diplomasi trafiği çerçevesinde ayrı bir önem kazandı.

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 3Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy8