Gündem
05.12.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 05.12.2011-2:30

Diyanet ilk kez Kerbela’yı andı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nca Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in kıldırdığı yatsı namazının ardından “Aşure Günü ve Kerbela şehitlerini anma programı” düzenlendi.

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Diyanet İşleri Bakanlığı’nca ilk kez düzenlenen Kerbela anma programına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile çok sayıda vatandaş katıldı. Görmez, “Her yıl Muharrem’in 10’u, Aşura geldiğinde kalbinde iman taşıyan her kardeşimizi bir acı, bir hüzün, bir elem, bir keder kaplar” dedi.
Hicri 61. yılın Muharrem ayının 10. gününde Hz. Muhammed’in, ’benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım’ dediği, ’cennet gençlerinin efendisi’ olarak nitelendirdiği Hz. Hüseyin ve beraberindeki 70 kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştığını anımsatan Görmez, “Bu acı, her müminin ortak acısı, ortak elemi, ortak hüznü, ortak kederidir” ifadelerini kullandı. Türkiye’de neredeyse her evde Hasan, Hüseyin, Ali, Cafer isimli bireylerin olduğuna dikkati çeken Görmez, şöyle devam etti: “Bugün bize düşen Kerbela’yı doğru okumak, Kerbela’yı doğru anlamaktır. Kerbela’dan bugün ortak dersler çıkarmaya ihtiyacımız var.”‘Rabbim bir daha yaşatmasın’
Hz. Hüseyin’in şehadetinden önceki sözlerini de hatırlatan Görmez, konuşmasını “Yüce Rabbimiz bizlere bir defa daha Kerbelalar yaşatmasın” sözleriyle bitirdi. Konuşmanın ardından Mehmet Kemiksiz ilahi grubu mersiyeler ve muharremiyeler söylendi. Program, Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından edilen dua ile sona erdi. Program kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nca 5 bin kişilik aşure dağıtımı yapıldı.


Bakanlar matem yemeğinde

Kerbela Olayları’nın yıldönümü dolayısıyla Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından düzenlenen matem yemeği ve Muharrem Orucu açma programına, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. Mersiyeler okunan programda şifa duası yapıldı. Çelik yaptığı konuşmada, Kerbela Olayı’nın alelade bir olay olmadığını belirterek, “İslam aleminin ortak acısının adıdır” dedi. Bozdağ ise, Kerbela Olayı’nda kazananın Hz. Hüseyin ve taraftarları olduğunu belirterek, “Yezidler ve onlar gibi düşünenler dünyada kendine yaşayacak yer bulamayacak” dedi. Etkinlikte bir çok Alevi vatandaş da orucunu açtı.


Sultanahmet Camii’nde mevlit ve Kuran okundu

Muharrem ayı ve Kerbela şehitlerini anma programı çerçevesinde, Sultanahmet Camisi’nde mevlit okutuldu. İstanbul Müftülüğünce düzenlenen program çerçevesinde, öğle namazı öncesinde İstanbul Müftü Yardımcısı İrfan Üstündağ vaaz verdi.
Öğle namazını müteakip de Sultanahmet Camisi imamı Emrullah Hatipoğlu, şehitler için dua etti. Daha sonra Fatih Camisi imamı hafız Osman Şahin, hafız Bünyamin Özçiftçi ve İstanbul Müftülüğü’nün diğer önde gelen hafızları, Kerbela şehitleri için Kur’an-ı Kerim okudu.
Okunan Kur’an-ı Kerimler, Hatipoğlu tarafından yapılan dua ile Kerbela şehitleri ve diğer şehitler için hediye edildi. Mevlite, çok sayıda vatandaş katıldı.


Bilgi Yarışması"Çikolata renkli şarkıcı" sözü kime aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
İlk Özel TV Kanalımız hangisidir ?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX