02.01.2011 02:17 | Son Güncelleme:
MURAT PAZARBAŞI Ankara

Diyanet’te feminist eğitmen rüzgârı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli 40 din adamına, “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitimi Projesi” kapsamında feminist kadınlar tarafından eğitim verildi.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’a bağlı Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan, “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitimi Projesi” isimli protokolle uygulamaya geçirilen çalışmanın ilk ayağında sona gelindi. Mayıs’ta başlayan çalışmanın ilk aşamasında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli 10’u kadın olmak üzere toplam 40 kişilik din görevlisine kadına karşı şiddetle mücadele konusunda eğitim verildi.  

Kadın damgası
Diyanet İşleri Başkanlığı din görevlisi 40 kişinin eğitilmesi projesine feminist kadınlar damgasını vurdu. Pilot il Ankara’da 20-24 Aralık arasında yapılan çalışmalarda din görevlilerine kadına karşı şiddeti anlatan 11 eğitmenin arasında profesör, doktor, avukat ve akademisyen olan 10 kadın yer aldı. Din görevlilerini eğiten eğitmenlerin içinde feminizm konusunda  çalışmalarıyla dikkati çeken isimler de bulundu.  Eğitim veren isimler arasında feminist yazar Hidayet Şefkatli Tuksal, feminist teori üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Meltem Ağduk, Kadın Dayanışma Vakfı Psikoloğu Zehra Tosun, Ankara Kadın Sığınma Evi Müdürü Seher Gündoğan ve ODTÜ öğretim görevlisi Prof. Dr. Fersun Paykoç yer alıyor. 

Tüm Türkiye’ye yayılacak
Kadına karşı şiddet konusunda feminist eğitmenlerden ders alan 40 kişilik din görevlisi, Ankara genelindeki vaiz, imam-hatip, müezzin ve Kuran kursu öğreticilerinden oluşan 2 bin kişilik din görevlisine Şubat 2011’e kadar kadına karşı şiddetle mücadele konusunda eğitim verecek. Projenin ikinci safhasında ise ilk olarak 2011’de İç Anadolu’da görev yapan 12 bin din adamına ulaşılmaya çalışılacak.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0