13.06.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Diyanet’ten karate takviyeli Kuran kursu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öğrencilere yönelik yaz dönemi Kuran kurslarında; dini içerikli derslerin yanısıra basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, tekvando, judo, wushu, karate gibi spor dallarına da yer verilecek.

Kuran kurslarında 18 Haziran’da ders başı yapılacak. Hafta için her gün, her yaştan öğrencinin katılabileceği, günde 3 saat eğitim yapılacak kurslarda, Kuran-ı Kerim, ibadet, siyer ve ahlak gibi dini içerikli derslerin yanı sıra sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenecek. Öğrencilere bu yıl da ücretsiz ulaştırılacak kitaplar arasında ”Elif-Ba”, ”Dinimizi Öğreniyorum” serisi ve “İnteraktif CD destekli Tecvidli Kuran-ı Kerim Elif-Ba”sı yer alıyor.

Braille alfabesiyle ders
Her ilde en az bir cami veya Kuran kursu, engelli öğrencilere göre dizayn edilecek. Engellilere ders verecek görevliler de kurslar öncesi, bu amaçla düzenlenmiş hizmet içi eğitim kursuna katılanlardan veya Braille alfabesini okumayı ve işaret dilini kullanmayı bilen öğreticilerden seçilecek. Kurs dışında yapılacak faaliyetler için ilgili müftünün teklifi ve mülki amirin onayı yeterli olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz kurslarına katılan çocukların çeşitli eğlencelerle güzel vakit geçirerek, tatil havasında Kur’an öğrenmelerini sağlamak, sporu sevdirmek ve boş vakitlerini spor yaparak değerlendirmelerini sağlamak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ile de protokol imzaladı.

7-18 yaş arasına karate
7-18 yaş arasındaki öğrencileri kapsayacak etkinliklerde, çocuklara basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, tekvando, judo, wushu, karate gibi spor dalları öğretilecek. Bu kurslar, her ilin spor imkanları ölçüsünde gerçekleştirilecek. Yaz Kuran kurslarında eğitim, günlük 3 saat olacak. Eğitim-öğretim saatleri, mahalli şartlar, öğretici, öğrenci ve velilerin talepleri doğrultusunda il müdürlüklerince de düzenlenebilecek. Müftülükler, ihtiyaç olması halinde, aynı kurs ve camide farklı saatlerde kurs düzenleyebilecek.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy10