10.11.2010 15:28 | Son Güncelleme: 10.11.2010-15:29
ANKA

Diyanetin bütçesi 3 bakanlığın bütçesinden fazla

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin Enerji, Dışişleri ve Sanayi Bakanlıklarının toplam bütçesinden daha fazla olduğunu söyledi. 2010 yılı bütçesinde ortalama yüzde 8-9 oranında bütçe artışı öngörüldüğüne dikkat çeken Özyürek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin yüzde 19.9 arttığını dile getirdi. "Referandumda açıkça evet kampanyası yürüten imamlar oldu" diyen Özyürek, başkanlığın "Sunni İslam"ın sorunlarına yöneldiğini kaydetti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İGEME’nin 2011 yılı bütçeleri görüşüldü. Devlet Bakanı Faruk Çelik ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın yaptıkları sunumlarının ardından, Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri de söz aldı. CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin Enerji, Dışişleri Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı’nın toplam bütçesinden daha fazla olduğunu söyledi. 2010 yılı bütçesinde ortalama yüzde 8-9 oranında bütçe artışı öngörüldüğüne dikkat çeken Özyürek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin yüzde 19.9 arttığını dile getirdi.

"Referandumda açıkça evet kampanyası yürüten imamlar oldu." diyen Özyürek, başkanlığın "Sunni İslam"ın sorunlarına yöneldiğini kaydetti. Zorunlu din derslerinde herhangi bir adım atılmadığını ifade eden Özyürek, "Konu zorunlu din derslerine gelindiğinde herhangi bir adım atılmamıştır" dedi.

-"DİYANET AYRIMCILIK YAPAR DURUMA GELDİ"-

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hem Sunni hem Hanefi hem resmi bir anlayışının bulunduğunu anlatarak, "Diyanet, bu yapılanmasıyla ayrımcıdır. Ayrımcılık yapar duruma getirilmiştir" eleştirisi getirdi.

-"O KADAR NAZİK Kİ KIZAMIYORUZ"-

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, Devlet Bakanı Çağlayan için "O kadar nazik ki kızma hakkımızı elimizden alıyor. Dünyada ayak basmadığı yer kalmadığı için Türkiye’de ayağı yere basmıyor" demesi Komisyon’da gülüşmelere neden oldu.

-"SİZİ GÖRÜNCE AKLIMA DOMATES GELİYOR" -

"Sizi gördüğümde aklıma domates geliyor" diyen CHP’li Kaptan, bu nedenle her fırsatta domates sorununu dile getirdiğini ifade etti. Kaptan, domateste yaşanan sorunlara değenirek, domatese ton başına 50 dolar ihracat teşviki istedi.

-"MUHALEFET OLMASA BÜTÇE GÖRÜŞÜLEMEYECEK"-

MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, bütçe görüşmelerine AKP’li komisyon üyelerinin sınırlı sayıda katıldığı eleştirisi getirerek, "Muhalefet olmasa bütçe görüşülemeyecek" dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0