Gündem
14.07.2011 - 17:56 | Son Güncelleme: 14.07.2011-22:13

Diyarbakır'da 13 şehit

Silvan'daki çatışmada 3'ü uzman erbaş 13 asker şehit oldu, 7 yaralı var
PKK'lı teröristlerin ikisi asker üç kişiyi kaçırmasından sonra bölgede operasyonlar yoğunlaşmıştı.
Son olarak Hazro'da jandarma karakoluna roketli saldırıdan sonra teröristlerin peşine düşülmüştü.
Çatışma Bayrampaşa beldesi ile Kulp ilçesi arasındaki dağlık bölgede çıktı ve saatler sürdü.
Çatışmadan sonra bölgede orman yangını da çıktı...

Sitene Ekle

BDP'nin yemin krizinin aşılması için Ankara'da görüşmeler yapılırken, İmralı'da Öcalan'dan barışçı mesajlar gelirken bugün Diyarbakır'dan gelen haber Türkiye'nin yüreğini yaktı.

Bölgede askeri hareketlilik geçtiğimiz hafta ikisi asker üç kişinin kaçırılmasından sonra başladı. Yoğun bir operasyon ve takibin olduğu bölgede sıcak çatışma bugün yaşandı.

Diyarbakır’ın Silvan ve Kulp ilçeleri arasında bugün öğle saatlerinde arama yapan askerler pusuya düşürüldü; 3’ü uzman erbaş, 10’u er olmak üzere 13 asker şehit oldu. 2’si ağır 7 askerin yaralandığı çatışmada 5 PKK’lı terörist ölü ele geçirildi.

Geçen cumartesi günü kaçırılan 2 asker ve 1 sağlık görevlisinin kurtarılması için başlatılan operasyon kapsamında, Silvan İlçesi’nin Dolapdere ve Kulp İlçesi’nin Küplü köyleri arasında arama tarama faaliyetinde bulunan Silvan Komando Taburu timleri pusuya düşürüldü. Askerlerin öğle yemeği için mola verdikleri sırada birkaç noktadan saldırıya geçen kalabalık terörist grubunun ağır silahlarla açtığı ilk ateşle 3 uzman erbaş ve 10 er şehit düştü. 2’si ağır 7 asker de yaralandı.

Timde bulunan askerlerin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 5 terörist ölü ele geçirildi.

Teröristler yangın çıkararak kaçmaya çalışırken, bölgeye Diyarbakır başta olmak çevreden takviye birlikler gönderilerek büyük bir operasyon başlatıldı. Helikopterlerin hava desteği verdiği operasyon devam ediyor.

Teröristlerin saldırısında yaralanan 7 asker, helikopterle Diyarbakır Asker Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Aynı bölgede geçen cumartese gecesi Diyarbakır- Bingöl Karayolu’nu kesen teröristler, astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuş Zihni Koç ve sağlık teknisyeni Aytekin Turhan Uz silah zoruyla kaçırmıştı. PKK’nın 1978 yılında kurulduğu Fis Ovası’nda meydana gelen bu olayda kaçırılan 3 görevliyi kurtarmak için bölgede başlatılan operasyonlar da devam ediyor.

Diyarbakır Valisi çatışmanın öğleden sonra çıktığını ve Jandarma Tugayı'nın bölgede arazi araması yaptığını açıkladı.

Ancak 13 askerin şehit edilip 7 askerin yaralanması, çevrede PKK'nın büyük bir pusu için hazırlık yaptığını gösteriyor.

 

Silvan İlçesi kırsalında 13 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı PKK'lı teröristlerin saldırısının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Askeri kaynaklar ve istihbarat birimleri, 6 kişilik bir grubun daha önce bölgede 10 gün boyunca keşif yaparak askeri hareketliliği izlediğini belirledi. Edinilen bilgilere göre, bu grubun bilgileri bildirdiği örgütün sözde Silvan sorumlusu da eylem kararı aldı. Eyleme Batman ve Bitlis kırsalında bulunan teröristler de destek olarak geldi.
En az 20 kişi oldukları belirtilen teröristler bölgede pusu kurup, belirli alanlara mayın tuzakladı. Güvenlik güçlerine dört ayrı koldan uzun namlulu silah, el bombası ve lav silahlarıyla saldırdı. Bölgede çıkan yangına el bombalarının yanı sıra kullanılan lav silahlarının da neden olduğu öğrenildi.

6 TERÖRİST YARALI KAÇTI
Güvenlik birimleri teknik takip ve elde ettikleri bilgilerde 7 PKK'lının öldürüldüğü saldırıda, en az 6 teröristin de yaralandığını belirledi. Yaralı teröristlerin grubun kaçmasını da yavaşlatabileceği tahmin ediliyor.

BOLU VE KAYSERİ'DEN KOMANDOLAR SEVK EDİLDİ
Bu arada Bolu ve Kayseri Dağ ve Komando Komutanlıkları'nda ani olaylara karşı hazır bekletilen profesyonel birliklerin de hava yoluyla Diyarbakır ve Bingöl kırsalına gönderildiklerini öğrenildi.
Saldırıya karışan teröristleri etkisiz hale getirmek için borda bereli birliklerinde operasyon alanına gönderildiği belirlendi.

DİYARBAKIR'DA TÖREN DÜZENLENECEK
Saldırıda şehit olan askerler için yarın Diyarbakır Asker Hastanesi'nde cenaze töreni düzenlenecek. Törene İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel'in de katılacağı öğrenildi.

DEMİRTAŞ: UMUT EDİYORUM BU ACI SON OLUR
Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantısına katılan BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Silvan'daki saldırıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Saldırıyı basından duyduklarını söyleyen Demirtaş, şöyle dedi:
"Çatışmada 13 askerin hayatını kaybetmiş, yaralılar olduğu söyleniyor. Her şeyden önce çok üzgün olduğumuzu belirtmek isterim. Yaşamını yitiren gençlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Türkiye'de bugüne kadar bu mesele yüzünden, Kürt sorunu yüzünden yaşanan çatışmalarda yitirdiğimiz her genç Türkiye'nin değeridir. Ortak paydasıdır, ortak acısıdır. Siyasetin çözüm bulmaması, siyasetin cesaretsizliğinin bedelini bugün gençler ödüyorlar. Çok acı bir durumdur. Bütün bu olup bitenler de, Türkiye'de siyaset kanallarının çözüm üretmek yerine, siyaset kanallarını tıkayarak, siyaset kanallarını çözümsüzlüğe iterek, çözümsüzlük politikalarını üreten başta siyasetçiler siyasetçiler sorumludur. Umut ediyorum bu son acı olur."

 GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı’ndan Diyarbakır’daki terörist saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, Diyarbakır ili Silvan ilçesi kırsal kesiminde operasyon için arazide bulunan bir birliğin, bugün saat 14.45 sularında ormanlık bir alanda, bir grup terör örgütü mensubu ile karşılaştığını ve yakın mesafeden sıcak temasa girildiği bildirildi.
         Çıkan çatışmada ve ormanlık alanda teröristlerce atılan el bombalarının etkisiyle çıkan yangından dolayı 13 askeri personelin şehit olduğu, ayrıca, ikisi ağır olmak üzere 7 askeri personelin yaralandığı ifade edilen açıklamada, yaralı personel Diyarbakır Asker Hastanesinde tedavi altına alındığı, yapılan ilk tespitlere göre, çıkan çatışmada 7 teröristin etkisiz hale getirildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 13 askerin şehit edilmesinin ardından, Genelkurmay Başkanlığı'ndan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, yapılan ilk tespitlere göre 7 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"1.   Diyarbakır ili Silvan ilçesi kırsal kesiminde operasyon için arazide bulunan bir birliğimiz, bugün saat 14.45 sularında ormanlık bir alanda, bir grup terör örgütü mensubu ile karşılaşmış ve yakın mesafeden sıcak temasa girilmiştir.
2.   Çatışmada ve ormanlık alanda teröristlerce atılan el bombalarının etkisiyle çıkan yangından dolayı 13 askeri personelimiz şehit olmuştur. Ayrıca, ikisi ağır olmak üzere 7 askeri personelimiz yaralanmıştır. Yaralı personel Diyarbakır Asker Hastanesinde tedavi altına alınmıştır.
3.   Yapılan ilk tespitlere göre, çıkan çatışmada 7 teröristin etkisiz hale getirildiği anlaşılmıştır.
4.   Şehit ve yaralılarla ilgili detaylı açıklama kimlik tespiti ve ailelerine haber verildikten sonra ayrıca yapılacaktır"
 
 BAŞBAKANLIK'TA GÜVENLİK TOPLANTISI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Erdoğan, haberin hemen ardından İstanbul programını iptal etti.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin acil koduyla Başbakanlığa çağrıldı.
 

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ORGENERAL CEYLANOĞLU VE JANDARMA GENEL KOMUTANI ORGENERAL ÖZEL, BÖLGEYE GİTTİ

Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki terör saldırısının ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, bölgeye gitti.
         AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Diyarbakır’daki terör saldırısının ardından bölgedeki operasyonlar sürüyor.
         Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ceylanoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Özel, incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.
 

 

CUMHURBAŞKANI GÜL: "TÜM SİYASAL AKTÖRLERİ, SORUMLU DAVRANMAYA, TERÖRÜ VE ŞİDDETİ DIŞLAMAYA DAVET EDİYORUM"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır’da 13 askerin şehit olması üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi:
“Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada 13 askerimizin şehit olmasından derin bir üzüntü duydum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerinin ve aziz milletimizin başı sağolsun. Bu hain saldırıyı şiddetle tel’in ediyorum.
Ülkemizde hak ve özgürlüklerin genişlediği, barış, kardeşlik ve huzur ortamının güçlendiği bir dönemde, terör örgütü hain eylemleriyle amacını ve kalleş yüzünü bir kez daha göstermiştir.
Türkiye’nin gelişmesi, demokrasimizin olgunlaşması ve sorunların aşılması konusunda gösterilen iyi niyetli gayretler, terör örgütünü rahatsız etmektedir. Ancak, kan dökerek, insanlara acı yaşatarak amacına ulaşacağını düşünenler, büyük bir gafletin içine düştüklerini mutlaka anlayacaklardır.
Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki: Bu saldırılar, Devletimizi ve milletimizi, sorunları çözme irademizi asla zayıflatamayacaktır.
Teröre karşı tüm boyutlarıyla yürütülen etkin mücadele, kararlılıkla devam ettirilecektir.
Bu süreçte tüm siyasal aktörleri de, sorumlu davranmaya, terörü ve şiddeti dışlamaya davet ediyorum.
Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve tüm güvenlik güçlerimize, bu mücadelede gösterdikleri ve hiçbir değerle ifade edilemeyecek fedakarlıkları için takdirlerimi ifade ediyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
Evlatlarını bu ülke için feda eden ailelerimizin acısını yürekten paylaşıyor, şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum"
 

 

Kulüplerden şehitlere başsağlıığı mesajı

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri, Diyarbakır’da şehit düşen askerler için başsağlığı mesajı yayınladı.
         Galatasaray Kulübü’nün internet sitesinde yapılan açıklamada, "Diyarbakır’da bölücü terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalar sonucunda 13 askerimizin şehit olduğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Terörü bir kez daha nefretle ve şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz" denildi.
         Fenerbahçe Kulübü’nün internet sitesindeki açıklamada ise, "Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsal kesiminde bölücü terör örgütü mensupları ile girilen çatışmada 13 askerimizin şehit olduğu haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınları, Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm ulusumuza başsağlığı dileriz" ifadeleri yer aldı.
Beşiktaş Kulübü, Diyarbakır’da şehit düşen 13 asker için başsağlığı mesajı yayınladı.
         Kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, "Diyarbakır Silvan’da 13 askerimizin şehit olduğu, 7 askerimizin de yaralandığı hain terör saldırısını nefretle lanetliyoruz. Hain saldırıda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, sevenlerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar dileriz" denildi.


Etiketler: Genelkurmay
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Argoda 'yok' anlamına gelen sözcük hangisidir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX