Gündem
23.05.2013 - 19:12 | Son Güncelleme: 24.05.2013-9:04

Diyarbakır'da 3 ton esrar ele geçirildi

Ortaç Köyü ve Mahle Mezrası’nda köylülerle jandarma arasında çatışma çıktı.
İddiaya göre PKK’nın da üslendiği bölgede baskın sırasında operasyon bölgesine BDP Lice İlçe Başkanı Harun Erkuş, beraberinde bir grup partiliyle geldi. Erkuş, komutanlarla görüşerek, “Uyuşturucuyu geri verin. Yoksa çatışma çıkar” dedi.
ÇATIŞMA ÇIKTI Bu andan itibaren olaylar başladı. Ortaç ve Yalaza Köyü arasında toplanan kalabalık grup jandarmaya direnerek, operasyonu engellemeye çalıştı. Jandarma biber gazı sıkarak müdahale etti. Silah seslerinin de duyulduğu çatışmada 3 güvenlik personeli yaralandı. Üst düzey bir yetkili, operasyon sırasında yaşananları şöyle anlattı: “Sabah daha operasyon başlar başlamaz, BDP’li ilçe başkanı halkı galeyana getirmek için Ortaç Köyü bölgesine geldi. Köylüler haber veriyor. BDP İlçe Başkanı Harun Erkuş jandarma personeline ‘El konulan uyuşturucuyu geri verin yoksa çatışma çıkar’ diyerek tehdit ediyor. Tabii jandarma reddedince taş yağmuru başlıyor.”

Sitene Ekle

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, İl Emniyet Müdürü Recep Güven ve İl Jandarma Komutan Vekili Albay Erhan Can ile birlikte, Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerine bağlı köylerde bugün yapılan geniş kapsamlı uyuşturucu operasyonu ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Vali Toprak, Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Ortaç, Yalaza, Bağlan köyleri, Kocaköy İlçesi’ne bağlı Gözebaşı Köyü ve Hazro İlçesi’ne bağlı Çitlibahçe Köyü arasındaki bölgede operasyonun düzenlediğini belirterek, "Bölgede uyuşturucu madde imal ve ticareti ile yasadışı kenevir ekimi yapan şahısların elde ettikleri esrar maddelerini arazide depoladıklarına dair alınan istihbari bilgiler değerlendirilerek, belirtilen bölgelerde suç ve suç unsurlarının önlenmesi ile uyuşturucudan elde edilen finans kaynaklarının ortadan kaldırılması maksadıyla operasyon icra edilmiştir" dedi.

 

 

OPERASYONU ENGELLEMEK İSTEDİLER, 3 ASKER YARALANDI
Vali Toprak, operasyon bölgesine girmek isteyen bir grubun çalışmayı engellemek istediğini belirterek, "Çevredeki değişik ilçelerden bölgeye operasyonu sekteye uğratmak amacıyla bazı grupların operasyon bölgesine girdiği tespit edilmiştir. Bu 200 kişilik grubun yolu keserek güvenlik güçlerini engellemeye çalışması, taşlı ve havai fişekli saldırı sonucu güvenlik görevlilerinden 3 personel el ve yüzünden hafif yaralanmıştır" dedi.

OPERASYONA MİT, JANDARMA VE POLİS MENSUBU 53 TİM KATILDI
Vali Toprak, operasyonun geçtiğimiz Kasım ayında Lice ilçesi Duru Karakolu üs bölgesine düzenlenen saldırıda şehit olan Şırnaklı er Adem Ödemiş adına yapıldığını vurguladı. Operasyona katılan güvenlik güçleri sayısı hakkında da bilgi veren Vali Toprak şunları söyledi:
"Şehit Jandarma Er Adem Ödemiş operasyonuna, 10 Jandarma Özel Harekat timi, 4 Polis Özel Harekat Timi, 7 Jandarma Komando Timi, 1 Jandarma Asayiş Komando Timi, 14 Geçici Köy Korucusu Timi, 5 karma tim, 4 Narkotik Köpek Timi, 2 Mayın Arama Köpek Timi, 1 Bomba Arama Köpek Timi, 1 İz Takip Köpek Timi, 14 kobra zırhlı aracı, 1 Jandarma Mekanize Komando Timi, 6 adli kolluk ekibi, 3 Olay Yeri İnceleme Timi, 18 Kaçakçılık ve Organize Suçla Mücadele personeli ve 9 İstihbarat personelinden oluşan kuvvet katılmıştır. Özellikle ormanlık alanda 61 dönümlük yeni ekim yapıldığına dair bilgi alınması üzerine İl Jandarma, MİT Bölge Başkanlığı ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün ortaya çıkardığı istihbarat bilgileri değerlendirilerek saat 01.00’dan itibaren büyük bir operasyon icra edilmiştir. "

TÜRKİYE’DE YAKALANAN ESRARIN YÜZDE 36’SI DİYARBAKIR’DA
Diyarbakır Valisi Toprak, 1 Ocak 2013 tarihinden bugüne kadar il genelinde 9 bin 822 kilo kubar ve bin 380 kilo toz esrar ele geçirildiğini açıkladı. Toprak, "Bu dönemde 643 bin 828 adet hint keneviri ele geçirilmiştir. 2012 yılının geneline bakıldığında Diyarbakır’da toplam 53 bin 280 kilo uyuşturucu güvenlik kuvvetlerimizin operasyonlarda ele geçirilmiştir. Türkiye genelinde 2012 yılında yakalanan esrarın yüzde 36’sı Diyarbakır’da yakalanmıştır. Türkiye genelinde 2012 yılında yakalanan esrar miktarı 146 bin 425 kilo, Diyarbakır’da yakalanan ise 53 bin 280 kilodur. Türkiye genelinde 2012 yılında yakalanan hint kenevirinin ise yüzde 20’sinin Diyarbakır’da yakalandığı kayıtlara geçmiştir. Türkiye’de yakalanan hint keneviri sayısının 22 milyon 925 bin 940 kök olduğu, bunun 5 milyon 78 bin 633 kökünün Diyarbakır’da yakalandığı kayıtlara geçmiştir" diye konuştu.

TOPRAK: YAPTIĞIMIZ TERÖR DEĞİL, NARKOTİK OPERASYONU
Türkiye’de uyuşturucu olaylarının nerelerle bağlantılı olduğunun bilindiğini belirten Vali Toprak, "Bugün yaptığımız operasyon bir terör operasyonu değil, narkotik malzemeyle mücadele operasyonudur. Bu konuda yanlış algı oluşmaması için operasyonunu başladığı saatlerde yazılı açıklama yaparak, bunun bir narkotik operasyonu olduğunu ifade ettim. Uyuşturucuyu üretenler rantın kaybedilmesinden endişe ederek birilerini farklı yönde kanalize edebiliyor. Bu olay bundan kaynaklanmıştır. Köylülerin operasyona destek verdiklerini söyleyebilirim. Operasyonun sona ermesinden sonra yolun kapatılması üzerine kiralık olarak jandarmanın kullandığı bir aracın şoförü endişeli bir şekilde aracını terk ettiği, aracın daha sonra yakıldığı tespit edilmiştir. Şoförün endişeyle orayı terk ettiği bilgisi var. Şoför olay yerini terk ettiğinden kendisiyle herhangi bir görüşme sağlanamadı. Araç yakıldığında şoför orayı terk etmişti" dedi.

 

Vali, Diyarbakır’daki dev uyuşturucu operasyonunun detaylarını açıkladı
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır kırsalında gece 01.00’den itibaren devam eden uyuşturucu operasyonunda 3 ton 45 kilogram uyuşturucu ele geçirildiğini, araziye ekilen 61 dönümlük uyuşturucunun da imha edildiğini açıkladı. Operasyonda 9 kişinin şüpheli olarak tespit edildiğini belirten Toprak, 3 kişinin gözaltına alındığını, 6 kişinin ise yakalama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Diyarbakır kırsalındaki uyuşturucu tarlalarında yetiştirilen esrarın saklandığı ormanlık alana yönelik geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. Diyarbakır'ın Lice, Kocaköy ve Hazro kırsalındaki 5 köye düzenlenen operasyona Jandarma Özel Harekât, Polis Özel Harekât, Silvan Jandarma Komando Alayı ile geçici köy korucularından oluşan güvenlik görevlileri katıldı. Akşama kadar devam eden operasyonda toprağa gömülmüş halde 3 ton esrar maddesi ele geçirildi.
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, operasyonla ilgili detayları basın mensuplarıyla paylaştı. Operasyonun ‘Şehit Jandarma Er Adem Ödemiş’ koduyla başlatıldığını ifade eden Toprak, Diyarbakır Bölge Komutanlığı idaresindeki operasyonda 10 jandarma Özel Harekat Timi, 4 Polis Özel Harekat Timi, Jandarma Komando Timi, 14 Geçici Köy Korucusu Timi, 5 Karma Tim ve 4 Narkotik Köpek Timinin yer aldığını söyledi. Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerinde ormanlık alanda uyuşturucuların depolandığı ve 61 dönümlük arazide uyuşturucu ekiminin yapıldığı istihbaratı üzerine gece 01.00’de operasyonun başlatıldığını ifade eden Toprak, operasyona 2 adet kobra, 1 adet skorksy tipi helikopter, 1 adet insansız hava aracı ve 13 adet kirpiyle katkı sağlandığını kaydetti.
Operasyon sonunda 3 ton 45 kilogram uyuşturucu maddenin ele geçirildiğini açıklayan Toprak şunları kaydetti: “Toplam 2 ton 20 kilogram kubar esrar, 1 ton 15 kilogram toz esrar olmak üzere 3 ton 45 kilogram esrar maddesi ele geçirildi. 61 dönümlük arazi üzerinde 600 bin kök kenevir bitkisi yerinde imha edildi. 1 adet kalaşnikof piyade tüfeği, buna ait şarjör, fişek, 9 mm tabanca buna ait şarjör ve mermi, 1 adet terörist kıyafeti, 2 adet sırt çantası, 1 adet hücum yeleği, 1 çift ayakkabı, 7 çift çorap, 14 adet örgütsel doküman, 1 adet laptop, 1 adet harici hard disk, 3 adet flash bellek, 1 adet vın, 1 adet cep telefonu, 1 adet araç anahtarı, 1 adet ruhsat ele geçirildi. Operasyonda 9 şahıs tespit edilmiş olup bunlardan 3’ü gözaltına alındı 6 kişi için ise arama çalışmaları devam ediyor.”
DİYARBAKIR (CİHAN)


2018 yaz modasında bizi neler bekliyor?


Bilgi Yarışması1933'den 1945'e kadar Almanya'da Nazilere liderlik eden kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.