Gebelik öncesi diyetle kız veya erkek çocuk sahibi olma ihtimali var mı?

Exeter ve Oxford Üniversitelerinin araştırmasına ve Proceedings of the Royal Society Biyolojik Bilimler dergisinde yayınlanan makalelere göre, gebe kalmadan önce yüksek kalori alımı erkek çocuğun, kalsiyum ve magnezyum açısından yüksek bir diyetin de kız çocuğa sahip olma ihtimalini arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Araştırmada İngiltere'de gebe kalmak isteyen veya ilk kez gebe kalmış 721 kadınla çalışılmıştır. Kadınlardan, gebe kalana kadar ki süreçlerindeki yeme alışkanlıklarını kayıt etmeleri istenmiştir. Araştırma kapsamına alınan kadınlar; günlük tüketilen kalorilerin miktarına göre üç gruba ayrıldılar; en yüksek kaloriyi alan kadınların % 56'sının erkek çocuğa sahip oldu.

Başka bir deyişle erkek çocuk isteyen kadınlar, kahvaltıda mısır gevreği de tüketmeli. Gün içinde muz yemeli, daha fazla tuz kullanmalıdır. Günlük besin tüketim miktarlarını da 400 kalori civarında artırmalıdır. Bu sayede yüksek glikoz düzeyleri erkek embriyoların gelişimini teşvik ederek, erkek çocuk olasılığını arttırdığı gözlemlenmiştir. Yüksek kaloriye ek olarak da, anne adayının o dönemde C, E ve B12 vitaminlerini de daha yüksek miktarda tüketmiş olmaları gerekmektedir.

Yumurtlamadan 3-4 gün öncesine kadar sodyum ve potasyumdan düşük, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin bir diyetin de bebeğinizin kız olma şansını artırabileceği sonucuna varılmıştır.

Araştırmada anne adaylarına gebe kalma sürecinden 9 hafta önce özel bir diyete başlatıldı. Çalışmada, diyet listesine tam uyan 32 kadının % 81'i kız bebeğe sahip oldu. Diyet içeriğinde günlük 500 gram süt veya süt ürünleri ve 1 yumurta yemeleri istendi. Yüksek potasyum içeriğine sahip olan çiğ sebze ve meyveler sınırlandırılarak tuzsuz bir diyet programı önerildi. Bunun dışında da mineralli su, magnezyum ve çeşitli vitaminler ile desteklendi.