Diyet

Dyt. Emre Uzun: "Turşu bilinenin aksine sağlık deposu değil"Diyetisyen Emre Uzun, TV programlarında "Turşu sağlık için çok yararlıdır" gibi ifadelerin kullanıldığını ama turşunun tıpkı sucuk, salam, sosis gibi mide kanserine zemin hazırladığını söyledi.
Kilo vermenizi hızlandıracak besinlerHızlı kilo vermek için sağlıksız diyetler yerine, bazı besinleri tüketerek kilo kaybınızı arttırabilirsiniz. Peki, sağlıklı nasıl kilo verebiliriz? İşte kilo vermenizi hızlandıracak yağ yakıcı besinler...
Dişler için süper besinlerDişlerin her daim sağlıklı olması için ağız ve diş bakımının yanı sıra tüketilen besinlere ve içeceklere de dikkat edilmesi gerekiyor. Diş Hekimi Mahmut Genç diş dostu besinler ve dişlere zarar veren besinler konusunda bilgiler verdi.
Günde iki adet hurma tüketinBeslenme ve Diyet Uzmanı Melisa Karataş, içeriğindeki kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, potasyum, kükürt, klor, fosfor mineralleri, A ve B grubu vitaminler yönünden zengin olan hurmanın tam bir gençlik iksiri olduğunu söyledi.
Yaz aylarında beslenmeye dikkat!Yaz mevsiminin kendini hissettirmesi ile beraber beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmekte fayda olduğunu belirten Diyetisyen Gönül Tuba Tarıkahya Ciğerli, az yağlı yapılmış sebze yemeklerini mutlaka bir öğünde yer verilmesine dikkat çekti.
Yabani pırasa: Çiriş otunun bilinmeyen faydalarıİlk bakıldığında pırasaya benzer yaprakları olan çiriş otu, bu nedenle yabani pırasa olarak anılır. Pırasaya oranla daha küçük olmakla birlikte bazı yörelerde güllük diye de adlandırılır.
C vitamini kullanımına dikkat!Ülkemizde meyve sebze tüketim oranı git gide azalıyor. Aynı zamanda meyve ve sebzeleri saklama ve pişirme koşulları da C vitamini oranını ciddi miktarda azaltıyor. Diyetisyen Sezen Çetinkaya C vitamini kullanımı hakkında önemli bilgiler verdi.
Hafızayı güçlendiren 6 önemli besinBeslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan hafızamızı güçlendirmek ve odaklanma problemi yaşamamak için soframızda düzenli olarak yer almaları gereken besinleri anlattı, önemli bilgiler verdi.
Kajunun hiç bilinmeyen faydalarıKaju, kuruyemiş tezgahlarında en önemli yere sahiptir. Kaju fıstığı, diğer fındıklara oranla düşük yağ içerir ve bu özelliğinden dolayı kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Peki, kajunun diğer faydalarını biliyor muydunuz? Sizin için kajunun bilinmeyen faydalarını paylaştık.
Uzmanlardan önemli uyarı: İftardan hemen sonra içmeyinBeslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, özellikle ramazanda iftardan hemen sonra içilecek sigaranın kişilerde baygınlık ve halsizlik gibi yan etkiler yapabileceğini belirtti.
Yaşam kalitesini arttıran 9 beslenme kuralıDiyetisyen Fatma Özsel Özcan, sağlıklı yaşam farkındalığı ve bilinçli bir tüketici olmak için 9 önemli kuralı uygulamanın şart olduğunu söyledi.
Zayıflattığı söylenen kereviz sapına yoğun talepKereviz sapının suyunun fazla kilolardan kurtulmada çok etkili olduğu iddiası üzerine ürüne ciddi talep oluştu. Antalya'daki kereviz üreticisi bir firma, günde 4-5 bin adet sipariş aldıklarını açıkladı.
Hafta Ortası