08.11.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 08.11.2018-1:30 A-A+

DİZİ SEKTÖRÜ ALARM VERİYORSektörün en eski yapımcılarından birine, “Piyasa nasıl?” diye sordum. “Ciddi daralma var. Şöyle diyeyim, yüzde 30-40 civarında... Hiç böyle olmamıştı” cevabını verdi. Banka kredisiyle çalışan bir sistem. Dizi paraları çabuk ödenmiyor. Öyle olunca, kredi sistemi çözüm yolu olmuş. Bugüne kadar faizler rahatsız etmemiş. “Şimdi yüzde 30’lardan bahsediliyor. Bu durumda bizim dizi çekmemiz mümkün olabilir mi?
Şu sıra kâr eden ne yapımcı ne de
televizyon var” diye devam etti. 

Bugün satıyoruz ya yarın?

Yapımcı açıklamalarda da bulundu: “Ayakta durabiliyorsak, bir tek nedeni var; dizi ihracatı... Olmasa, bugün dükkanı kapatmak durumunda kalabiliriz.”

Bir dizisi final yapıyor. Yeni çekim için tereddütlü. “Proje ihracatımızın devam etmesi için gerekli olan koşullar ne durumda?’” diye sordum. “140 dakika dizi olur mu? Senaristler de haklı. Yeni özgün senaryo ve dizi çıkması mümkün değil” yanıtını verdi.  Yapımlar uzun, çünkü kanalın para kazanması için reklam girmesi lazım. Reklama girmesi için de sürenin uzaması gerek. Reklam gelirleri düşük olduğu sürece, sürenin kısalması da mümkün değil. Uzun diziyi yazmak zor, sonuç olarak kalite düşüyor. Kalite düşünce de ihracat zorlaşıyor.

SALI GÜNÜ DİZİSİZ GEÇER MİYDİ?

Geçtiğimiz salı baktım, iki büyük kanal film koymuş. Salı akşamı hem de sezonda çok izlenen kuşakta, dizi yerine film oynaması pek mümkün değildi. Bu sayı giderek artacak. Dizi yerine, alternatif programlar olacak ama isteyerek değil, mecburiyetten...

GS MAÇI NEDEN ŞİFRELİ YAYINLANDI?

İzleyici alıştı, bugüne kadar salı gününe rastlayan Şampiyonlar Ligi maçı şifresiz yayınlanıyordu. FC Schalke 04 maçı da salı günüydü. Şifreli kanaldan yayınlandı ve izleyici isyan etti. Piyasaya sordum, “beIN SPORTS Haber kanalını tanıtmak için bir maçı açık kanaldan yayınladı. Sonra para ödeyen aboneye haksızlık etmemek, aynı zamanda yeni üye kazanmak için şifreli yayına geçildi” yanıtını aldım. 

Bilgi YarışmasıEzel dizisinde Tefo karakterini canlandıran oyuncu kimdi?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.