Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanı Ayşenur İslam, "Dizilerde ailenin korunması, şiddetin önlenmesi,  çocuklarla ilgili daha doğru ve çocuğun yüksek menfaatini koruyucu mesajlar  verilmesi konusunda çalışma yapılacak" dedi. 
 
İslam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok sayıda dizi  yayınlandığını, sektörün her geçen gün büyüdüğünü söyledi. 
 
Türkiye'nin büyüyen ekonomisi ve gelişen teknolojisiyle dizi  sektöründe önemli hareketlilik yaşandığını dile getiren İslam, "Türkiye'de çok  sayıda dizi var. Geniş bir sektöre dönüştü. Bu çok iyi bir şey. Artık dizi ihraç  ediyoruz" diye konuştu. 
 
Mevcut dizilerde ailenin ne kadar etkilenip etkilenmediğine dair bir  istatistiğin şuanda ellerinde olmadığını belirten İslam, dizilerin yaşamdaki  etkisine işaret ederek, çocukların doğru yönlendirilmesi ve ailelerin korunması  konusunda hassas olduklarını ifade etti. 
 
Diziler konusunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile bir  çalışma yaptıklarını vurgulayan İslam, ailenin korunması, şiddetin önlenmesi,  çocukların menfaatlerini koruyucu mesajların verilmesi için dizi yapımcıları ve  senaristlerle görüşüleceğini vurguladı. 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak RTÜK'ye yürütecekleri  çalışma hakkında bilgi veren İslam, şöyle konuştu: 
 
"Onlardan rica ettik. Dizilerde ailenin korunması, şiddetin önlenmesi,  çocuklarla ilgili daha doğru ve çocuğun yüksek menfaatini koruyucu mesajlar  verilmesi konusunda çalışma yapılacak. RTÜK'ün böyle bir çalışması olacak. Onlar  senaristleri ve dizi yapımcılarını davet edecekler. Bu konuda hassasiyet  beklediklerini ve beklediğimizi bildirecekler. Umarım bu konuda dizi yapımcıları  ve senaristler destek olur. Bundan sonrası için 'evet dizilerimizin bize böyle  bir katkısı var' diyebilecek bir noktaya geliriz." 
 
Aile ve çocukların menfaatini koruyucu diziler de bulunduğunu belirten  İslam, bu işi önemseyen ve ilgili çalışmalar yapan daha ziyade TRT dizileri  olduğunu, onların olumlu katkısının alındığına dair dönüşlerin bulunduğunu  sözlerine ekledi.