Doğal felaketten kurtarılan hayvanların tepkileri güldürürken üzüyor

Yunanistan'ın Mati bölgesindeki yangında birçok insan hayatını kaybetti ve daha çoğu yaralandı. Fakat bu tip felaketler yalnızca insanları değil, doğadaki diğer canlıları da etkiliyor. Mati'de yangından kurtarılan bir köpek ve Kuzey Kaliforniya'daki orman yangınından kurtarılan bir geyik yavrusunun tepkileri hem güldürüyor, hem de çaresiz halleriyle üzüyor.

Doğal felaketten kurtarılan hayvanların tepkileri güldürürken üzüyor

Memur ve yavru geyiğin fotoğrafı yayılıyor

Memur ve yavru geyiğin fotoğrafı yayılıyor

Kaliforniya'daki yangın faciasından kurtarılan yavru geyik, alandan uzaklaştırıldı ve koruma altına alındı. Korkup kaçacağı tahmin edilen geyik, memur Fawson'ın şükranlarını belirtir gibi boynunu yaladı ve kaçmadı.

Henüz çok küçük olan yavru geyik, memurun kucağında ekip aracına bindirildi. Fawson'ın 4 çocuğuna göstermek için çektirdiği fotoğraflar beklenmedik şekilde yayıldı. Facebook'ta ve diğer mecralarda binlerce kez paylaşılan fotoğraf şimdiden viral oldu bile.

Adı Carra oldu

Adı Carra oldu

Carra ismi verilen geyik, memur Fawson'ın kucağındaki fotoğraflarla ünlü oldu. Hayvanları kurtarma ekibi ise 2 saat içerisinde gelerek Carra'yı aldı ve tedavisine başladı. Sayıları toplamda 500'ü bulan köpek, kedi, kuş, sürüngen ve çiftlik hayvanı da bu yangından kurtarıldı.

Mati'de kurtarılan köpek yavrusu

Mati'de kurtarılan köpek yavrusu

Son yılların en büyük yangın facialarından birini  yaşayan Yunanistan'da şimdiye dek 91 kişi hayatını kaybetti. Gönüllü bir ekip ise yalnızca yaralı ve sağ kurtulan hayvanları arama çalışmaları yapıyor. O çalışmalardan birinde, tamamen yanan bir evin taş fırın kısmında saklanarak canını kurtaran bir köpek dikkatleri çekti.

Kendisini kurtaran ekibin yanına gelen ve mutluluğu kuyruk sallamasından belli olan köpek, Mati'de kurtarılan çok sayıda hayvandan yalnızca bir tanesi.
 

Muhtaç ve masumlar

Muhtaç ve masumlar

Yangın ve doğal felaketlerde bizler haklı olarak ilk etapta kendi canımızın derdine düşüyoruz ve aklımıza başka bir şey gelmiyor. Fakat hayvanların da en az bizler kadar korktuğu açık. Daha da önemlisi biz doğal bir felakete tanıklık ettiğimizin farkındayken onlar neler olup bittiğine anlam veremiyor.

Gönüllü kurtarma ekipleri ise böyle anlarda her zaman ortaya çıkıyor ve gerçekten büyük bir iş yapıyorlar.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak