BARIŞ YILDIRIM

2007 Mevlana Yılı dolayısıyla bestelediği “Simyaci Senfonik Şiiri”nden sonra Sabri Tuluğ Tırpan’ı tanımayan müziksever pek kalmadı herhalde. Tırpan, bu sene de “eco - spiritual” tarzda bestelediği, “Gaia  Dünya Senfonisi”ni dinleyicilere sunacak.
Eserin çıkış noktası, çevreci bilim adamı James Lovelock’un 2006 tarihli “The Revenge of Gaia (Gaia’nın İntikamı)” kitabında savunduğu, insanlığın dünyaya verdiği zararın yakın zamanda çölleşme ve deniz seviyesinin aniden yükselmesi gibi felaketlerle insana geri döneceği fikri.
Yarın ve ertesi gün saat 20.00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda seslendirilecek senfoninin tüm geliri, Avusturya Liseliler Vakfı’na devredilecek. Programda piyaniste, gitarist Erdem Helvacıoğlu ve soprano Demet Tuğ- cu’nun yanı sıra Herbert Boeck yönetimindeki Vienna Jeunesse Orkestrası ve Özel Alev Okulları Gençlik Korosu eşlik edecek.
Senfoniyle eşzamanlı gösterilecek görüntüleri, Radiohead ve Björk’ün klip yarışmalarına da katılmış olan, Ka-Bum Animasyon Stüdyosu’ndan görsel tasarımcı Deniz Coşkun hazırlamış.

'Coşkuları yitirdik’
Doğadaki çöküşü yoğun biçimde düşündüğünü söyleyen Tırpan, “Eco-spiritual denen bu tarz müzik, edebiyat ve görsel sanatlarda henüz çok yeni” diyor. Sanatçı, esere olumlu bir ruh hali hakim olsun diye uğraştığını, ama, sonuçta, ortaya hüzünlü, kendisi dahil tüm insanlığın sorumsuzluğuna karşı güvensizlik içeren bir ürün çıktığını belirtiyor.
Tırpan, “Bizim kuşağımız bazı coşkuları yitirdi, artık insanlar, 'neden savaş var’ diye sokağa çıkıp yürümüyor; sadece para kazanmak ve hayatın keyfini çıkarmak istiyor” diyor.
Tırpan, bu gelişmenin sanata da yansıdığını, artık Picasso, Dali veya Thomas Mann’ların çıkmadığını vurguluyor.
Sanatçı, “Duygusal bir erozyon yaşıyoruz. İnternet ve TV ile o kadar çok felaket haberi alıyoruz ki, giderek duyarsızlaşıyoruz. Bizim kuşakta Yeşiller bu savaşı kaybetti, ama ileriki kuşakların şansı olabilir” diyor.   9 - 10 Mayıs Kadıköy Süreyya Operası Saat 20.00 (0216) 346 15 31