11.05.2010 00:00 | Son Güncelleme:
MANSUR ÇELİK-ÖNDER YILMAZ Ankara

Doğrudan hükümeti suçladı

Deniz Baykal, kendisine ve Nesrin Baytok’a ait olduğu ileri sürülen görüntülerin ortaya çıkmasından 4 gün sonra CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti. Fethullah Gülen’den aldığı telefonu samimi bulduğunu belirten Baykal, böyle bir komplonun iktidar gücü olmadan tezgâhlanamaya-cağını söyledi

Türk siyaseti dün tarihi bir gün yaşadı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Ankara Milletvekili Nesrin Baytok’la birlikte olduğu öne sürülen özel görüntüleri kamuoyuna yansıdıktan 4 gün sonra istifa etti. Görüntülerin “iki haftalık taze bir komplonun ürünü” olduğunu vurgulayan Baykal, doğrudan hükümeti suçladı.
“Pensilvanya’dan gelen üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığı”nı belirterek Fethullah Gülen ile görüştüğü vurgusunu yapan Baykal, görüntülerin parti içi muhalefetin de işi olmadığı imasında bulunurken adres gösterdi.
Böyle bir komplonun iktidar gücü olmadan tezgâhlanamayacağını söyleyen Baykal “Bu kara kampanyaya teslim olmayacağım. Bu hukuksuz ve ahlaksız komplo nedeniyle kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Eğer bunun bir bedeli varsa ve bu bedel CHP Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaksa, o bedeli ödemeye hazırım. Benim CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmem, hiçbir şekilde bu komploya teslim olmak ya da kaçmak anlamına gelmez. Tam tersine bu bir meydan okumadır. CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa ediyorum” diye konuştu.

MAHREMİYETE TECAVÜZ
Baykal, MYK üyelerinin gözyaşlarıyla dinlediği açıklamasında özetle şunları söyledi:
-  Bu bir kaset olayı değildir. Bir komp-lodur. Komplo, hukuk dışı, ahlak dışı bir tertip demektir. Bir komplo yaparken bazen haneye tecavüz edersiniz. Duvarlara, eşyalara kameralar yerleştirirsiniz. Gizli çekimlerle insanların en korunaksız görüntülerini alırsınız, kesersiniz, biçersiniz, aktarırsınız, montaj yaparsınız, çarpıtırsınız. Böyle yaparken de dünyanın her yerinde bütün dinlerin, bütün rejimlerin, bütün ahlak anlayışlarının güvencesi altında olan insanoğlunun mahremiyetine tecavüz edersiniz. Ar, haya ve utanç bunu yapanlar için anlamını kaybeder. İnsanların şerefleri, onların umurunda değildir.
-  Yıllardır bekletilen bir kaset yoktur. Bir kaset ele geçirilmiş değildir. Bir komplo imal edilmiştir. Taze, iki haftalık bir komplo vardır. Bu komplonun hedefi bir kişi değil, onun çok ötesinde CHP’nin neredeyse tek başına yürüttüğü cumhuriyete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne sahip çıkan, sivil darbe, sivil dikta rejimlerine karşı vermekte olduğu mücadelesidir. Bu komplo, CHP’nin anayasa ve rejim kavgası vermekte olduğu son iki hafta içinde düzenlenmiş ve piyasaya sürülmüştür. Komplo tezgâhı malzemeleriyle, çekimleriyle günceldir, tazedir. Meskene tecavüz ve ileri teknoloji yoluyla tezgâhlanan bu komplonun iktidar gücü ve olanakları seferber edilmeden bir muhalefet partisi genel başkanına karşı bu kadar fütursuzca icra edilebilmesi mümkün değildir.

SÖZDE HAKŞİNAS TAVIRLAR
-  Ana muhalefet liderinin hukukuna, ahlakına tecavüz eden bu kadar kaba bir komplo tezgâhının, iktidar zirvesinin bilgisi ve onayı olmadan son iki hafta içinde hazırlanıp piyasaya sürülmesi söz konusu bile olamaz. Olay sonrasında sergilenen sözde iyi niyetli, hakşinas olmaya çalışan yapay tavırlar, üzüntü beyanları, perde arkasındaki tezgâhın suçluluğunu örtbas etmeye yetmez. Ana muhalefet liderine karşı bu kadar kaba kanunsuzluk, bu kadar kaba ahlaksızlık, bugünlerin ortamında iktidarın bilgisi ve onayı olmadan gerçekleştirilemez, piyasaya sürülemez. Komployu ayıplar gibi yapanlar aslında bizzat ayıbı işleyenlerdir.

BEDELİ ÖDEMEYE HAZIRIM
-  Bu tablo karşısında bana da görev düştüğünün farkındayım. Bu kara kampanyaya teslim olmayacağım. Bu hukuksuz ve ahlaksız komplo nedeniyle kimsenin beni sorgulamasına izin vermeyeceğim. Eğer bunun bir bedeli varsa ve bu bedel CHP Genel Başkanlığı’ndan ayrılmaksa, o bedeli de ödemeye hazırım. Benim CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmem, hiçbir şekilde bu komploya teslim olmak ya da kaçmak anlamına gelmez. Tam tersine bu bir meydan okumadır. Bu anlayışla bugün CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa ediyorum.
-  Bu komplonun hedefi sadece ben değilim. Aynı zamanda CHP’dir. CHP de bu kirli tezgâhlar karşısında yolunu seçmek zorundadır. Benim istifa kararım, hem Türkiye siyasetini ve CHP’yi yeniden tanzim etmek isteyenlere bir imkân tanıyacak, hem de CHP’ye bu komployla hesaplaşma fırsatı verecektir. Yalansız, dürüst, cesur bir duruş sergilemek sadece benim işim olmamalıdır.

HAKKINIZI HELAL EDİN
-  Deniz Baykal’ın ve CHP’nin ötesinde bütün Türkiye olarak hepimiz hileye ve şerre dayalı bir kalleşlik politikasına dur demek zorundayız. Umarım bütün bu yaşananlar ve benim istifam, Türkiye’de yeni bir uyanışın başlangıcı olur. İnşallah bir kez daha şerden bir hayır çıkar, hile hurda yapanlar değil, dürüst ve namuslu olanlar kazanır.
-  Bu olayda ve bugüne kadar bütün iyi kötü günlerimde bana destek veren, sahip çıkan her siyasi düşünceden vatandaşlarıma, CHP’nin vefakâr, fedakâr yiğit örgütüne, birlikte görev yaptığım çalışma arkadaşlarıma, üzerimde emeği olan, hakkı olan tanıdığım, tanımadığım bütün insanlara, refahları ve mutlulukları için bir yaşam boyu uğrunda mücadele ettiğim bütün vatandaşlarıma, bize kızan, bizi seven, oy veren, vermeyen, üzerimde hakkı olan, olmayan herkese yaşamımın her anını anlamlı kıldıkları için teşekkür ediyorum. Ben sizlere hakkımı helal ediyorum, siz de hakkınızı bana helal edin.”

 

PENSİLVANYA DESTEĞİ
-  Bu çerçevede başka bir sorumlu arayışına çıkacak olanlara yardımcı olmak üzere, ABD’den Pensilvanya’dan aldığım üzüntü ve destek mesajlarının samimiyetine inandığımı da söylemek isterim. Hukuksuz ve ahlaksız komploları temel alan, ‘Çok ayıp ama...’ diye başlayan yorumlarla hesap sormaya, siyaset düzenlemeye çalışanlara da söyleyecek bir sözüm var. 
-  Ahlaksız ve hukuksuz komplolara itibar ederek ne ahlakı, ne hukuku, ne de siyaseti savunamazsınız. Komplo yapanlar, zaten işlerini sizlere güvenerek yapıyorlar. Komploculuğa hayat alanı açanlar, ‘Çok ayıp ama...’ diyenlerdir. 
-  Kendinden menkul bir ahlak zabıtalığını bizzat deruhte edenlerin, insanlık tarihi boyunca Hazreti Peygamber’den başlayarak günümüze kadar ne mağduriyetlere yol açtıklarını çok iyi biliyoruz.

 

 

‘Taze bir başlangıç’
CNN Türk’e konuşan Baykal, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını dinlemediğini, kendisine partililerin ilettiğini belirtti. Baykal, “Ben yeni bir başlangıca fırsat vermek için sorumluluğumu yerine getirdim. Taze bir başlangıcı tercih ediyorum. Örgüt de bu yönde karar alırsa destek veririm” dedi.

Baykal’ın istifa kararını açıklamasının ardından Canan Arıtman, Bihlun Tamaylıgil, Savcı Sayan ve birçok kişi gözyaşlarına boğuldu.

 

NOTLAR
İstifayı önce TV duyurunca Baykal?şaşırdı

-  CHP Genel Merkezi’ne saat 12.30’da gelen Baykal, doğruca odasına geçerek bir süre yalnız kaldı. Özel Kalem Müdürü Nilgün Şahin’e konuşma metnini ve istifa dilekçesini yazdırdı. Ardından genel başkan yardımcıları ve Genel Sekreter Önder Sav’ı odasına çağırdı. İstifasını önce parti yöneticilerine açıkladı. İtiraz eden yöneticiler Baykal’ı ikna etmeye çalıştı, ancak başarılı olamadı.
-  MYK toplantısına geçen Baykal, kararını açıkladı ve  konuşmanın metnini okudu. MYK üyelerinin ikna çabaları da sonuçsuz kaldı. MYK üyeleri ağlarken, Baykal onları teselli etmeye çalıştı.
-  Aynı dakikalarda Özel Kalem Müdürü Şahin içeri girerek, istifa haberinin TV’den son dakika haberi olarak verildiğini bildirdi. Bunun üzerine Baykal çok şaşırırken, “Ben kimseye açıklama yapmadım, istifamı sadece size burada açıkladım, hiçbir özel görüşmem olmadı. Tüm MYK üyelerine eşit davranmak için burada açıkladım” dedi. MYK üyeleri bu durum için, “telekulak yorumu” yaptı.
-  Ajanslar istifayı “urgent” (acil) haber modunda dünyaya duyurdu.

 

 

İŞTE BAYKAL'IN İSTİFA ETTİĞİ AN


Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDAnayasa