Ege

03.10.2010 - 23:05

Dolandırıcı trafiği!

Sitene Ekle
Kent&Trafik  |  Hilmi Gültay ege@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Cep telefonu kontör dolandırıcılığını eminim hepimiz duymuşsunuzdur.
Son günlerde bu kontör avcıları yine faaliyette. Fakat bu kez değişik senaryoyla ve daha büyük zararlarla... Sizlere, bir okurumun başına gelen, ‘film gibi’ dolandırıcılğı anlatmak istiyorum; ki dikkatli olun, yakınlarınızı, arkadaşlarınızı uyarın.
Cep telefonunuz çalıyor. Açtığınızda, adınız ve soyadınızla hitap ediliyor. Bayan sekreter, sizi, Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden Komiser Hakan Bey’in aradığını söylüyor, bağlıyor. Kendinden emin bir ses tonuyla, oldukça kibar konuşan ‘Komiser Hakan’, size, TC kimlik numaranızın ilk ve son iki rakamını söylüyor. Emniyet açısından tamamını söyleyemediğini de ekleyince inancınız artıyor. Diyelim ki çok temkinlisiniz. Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün numarasını istiyorsunuz. (0312) diye başlayan numarayı veriyorlar; arıyorsunuz, otomatik santral, “Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü...” diye başlıyor. Santral görevlisinden Komiser Hakan Bey’i istiyorsunuz, onu da bağlıyorlar. Bu arada arka planda sürekli polis telsizi sesleri...
Sahte komiser, inandığınızı anlayınca, senaryo gereği, sözde sizi koruma amaçlı başlıyor konuşmaya. İlk sorusu, “İnternet bankacılığını kullanıyor musunuz? Cevabınız ‘Evet’se ikinci adım... TC kimlik numaranız kullanılarak, adınıza 11 adet cep telefonu hattı alındığını, bu hatların ‘terör örgütü militanlarınca kullanıldığının tespit edildiğini’ söylüyor. Korkunuz, paniğiniz arttıkça, size yardımı artırıyor ‘melek gibi’ komiser.
Sonuçta, adınıza kayıtlı telefonların yine sizin bankamatiğiniz kullanılarak iptal edilebileceği söyleniyor. Daha da ürkütücü kısmı ise şu: Bu hatları kullanan teröristlerin, bulunduğunuz yerin yakınında bir yerde oldukları ve takibe alındıkları belirtiliyor. Sivil ekiplerin orada oldukları belirtiliyor, sizin de hemen oraya gitmeniz isteniyor. “Kimseyle konuşmayın, bankamatik kartınız yanınızda olsun” deniliyor.
İşte bu aşamaları saatler boyunca yaşayıp, telefon talimatıyla para çeken okurumuzdan, kendi kimlik numarası adına, fakat kartsız işlemle para yatırması isteniyor. Yatırdığı paralar da uçup gidiyor.
Değerli okurlarım, bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü’nden tüm vatandaşların cep telefonlarına uyarı mesajları atılıyor. Böyle bir telefon alırsanız hemen 155’i arayın. Ayrıca İl Emniyet Müdürlüğü’ne de olası dolandırıcılıkların önüne geçilmesi anlamında sorumluluk düşüyor. Örneğin, kamuoyunu uyarmak adına basına bir açıklama yapılabir. Emniyet Müdürümüz Ercüment Yılmaz’ın hassasiyeti, pek çok kişinin mağdur olmasını önleyecektir.

Tren ya da metro durağına ne denir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.