11.08.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Türker Karapınar / Bayburt

'Dolar yolumuzu kesemeyecek'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Dolar molar bizim yolumuzu kesemez, hiç endişe etmeyin. Doları, Euro’su, altını olan bozdursun. Bu, bize karşı ekonomik savaş açanlara milletimin cevabı olacaktır. Faiz lobilerine sesleniyorum, boşuna heveslenmeyin, bu milleti çökertemeyeceksiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizdeki hareketlilik konusunda, “Dolar molar bizim yollarımızı kesmez” dedi. Bayburt’ta halka hitap edenn Erdoğan, şunları söyledi:

BU MİLLİ VE YERLİ MÜCADELEDİR: 1 milyarlık bir yatırım olan Gümüşhane Çevre Yolu’nun resmi açılışını yapıyoruz. Bayburt’a da hizmet verecek olan bu yolun sizin için de hayırlı olmasını diliyorum. Dolar, molar bizim yollarımızı kesmez. Hiç endişe etmeyin. Ama buradan yine söylüyorum. Yastığının altında doları, euro’su, altını olan varsa bunu gitsin Türk Lirası ile bankalarımızda bozdursun. Bu bir milli, yerli mücadeledir. Bu, bize karşı ekonomik savaş ilan edenlere milletimin cevabı olacaktır. Bugün için değil de ne zaman? Onun için yerli paramızla inşallah bunlara cevabı verelim. Yastık altındaki dövizleri, dolarları, euro’ları, varsa altınlarını gelin yerli parayla değiştirin ve bunlara karşı en önemli cevabı milletçe hep birlikte verelim. Birliğimiz, beraberliğimiz, evelallah batıya en büyük cevap olacaktır. Hiç kimsenin gözü kur tablosunda, faiz tablosunda olmasın. Herkesin daha ileriye bakmasını, asıl o büyük fotoğrafa bakmasını özellikle istiyorum.

HUSUMETİMİZ YOK: Gerçekten çok basit birtakım görüş ayrılıkları üzerine bina edilen bu saldırıların sebeplerinin çok başka olduğu açıkça ortadadır. Bu tarz yaklaşım sergileyen ülkelerle aramızdaki ilişkiler telafisi mümkün olmayacak zararlar görme noktasına gelmiştir. Bizim hiçbir ülkeye yönelik özel bir husumetimiz yoktur. Ama konu Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp egemenlik haklarımıza halel getirecek birtakım tavizler vermeye geldiğinde iş değişir. Kusura bakmasınlar. Bizim bu noktada kimseye eyvallahımız olmaz, olamaz. 

BAMBAŞKA YOLLARA SAPTILAR: Tanktan, uçaktan toptan, kurşundan korkmayan bu millet bu tarz tehditlerden mi korkacak? Böyle düşünenler bu milleti hiç tanımamış demektir. 15 Temmuz gecesi demokrasinin değil, darbecilerin yanında yer alanlar 24 Haziran’dan sonra milletin iradesine saygı duymak yerine, bambaşka yollara saptılar. Bazı ülkeler Türkiye’nin taraf olduğu tüm meselelerde darbecileri koruyan, teröristleri bağrına basan, hak ve hukuk tanımayan bir tavır içine girdiler. Ekonomimizde son günlerde yaşanan olumsuzluklar da bu çarpıklığın farklı bir boyutudur. Türkiye’nin ne makro ekonomik verilerinde, ne üretim gücünde, ne istihdam düzeyinde, ne bankacılık sisteminde en küçük bir sıkıntı olmadığı halde suni finansal istikrarsızlık dalgalarına maruz kalıyoruz.

BOŞUNA HEVESLENMEYİN: Bununla birlikte tüm olumsuz ihtimallere karşı da hazırlıklarımız var. Döviz kuruna, faizlere bakıp, tehditlere bakıp el ovuşturanlar hiç boşuna heveslenmesinler. Faiz lobilerine sesleniyorum. Boşuna heveslenmeyin. Bu milletin sırtından kazanamayacaksınız. Bu milleti çökertemeyeceksiniz. Bunlar bizim için ancak hedeflerimize yürüdüğümüz yolda dönemsel araçlar olabilir. Bu araç dün şu olur, yarın bir başka olur. Şimdi de İran’dan Rusya’ya, Çin’den kimi Avrupa ülkelerine kadar pek çok yerle farklı alternatifler konusunda önemli mesafeler kat etmiş durumdayız.

KÜÇÜK HESAP YAPANLAR PİŞMAN OLACAK: Türkiye’ye güvenen, Türkiye’ye yatırım yapan Türkiye ile birlikte yol yürüyen herkes mutlaka kazanır. Türkiye’yi kaybetme pahasına küçük hesaplar içine düşenler ise emin olun yarın çok pişman olacaktır. Bu süreçte milletimize de çok önemli görevler düşüyor. Anneler, bacılar, kardeşlerim 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı bağımsızlığımızı nasıl canımız pahasına savunduysak, bugün maruz kaldığımız ekonomik saldırılara karşı da ülkemizi aynı kararlılıkla müdafaa etmemiz gerekiyor.  TBMM’nin savaş uçaklarıyla bombalanması neyse, ekonomimizin kur, faiz sarmalıyla kuşatılması da odur. Darbecilere teslim olmadığımız, çıplak ellerimizle tankların karşısına dikildiğimiz gibi ekonomi tetikçilerine de teslim olmayacak, varımızla, yoğumuzla mücadele edeceğiz.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ: Bu haramzadelere vereceğimiz en büyük cevap, daha çok çalışarak, üretimi, ihracatı, istihdamı arttırmak olacaktır. Milletimizin tüm fertlerini ellerindeki imkanları üretim, ihracat, istihdam yolunda seferber etmeye davet diyorum.


Kur saldırısına rağmen rekor büyüme

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Döviz kuru üzerinden gerçekleştirilen saldırılara rağmen inşallah 2. çeyrekte büyümeye devam edecek, 2018’i rekor bir oranla tamamlayacağız” dedi. Bayburt’ta halka hitap etmesinin ardından Gümüşhane Geçişi Çevre Yolu Açılış Töreni’nde konuşan Erdoğan şu mesajı verdi: 

“Tutturmuşlar kur mur filan falan. Bırakın, geçin bu işleri. Biz işimize bakalım, daha iyi olacak. Hiç üzülmeyin, gereği neyse o olur. Haklarımızdan taviz vermeyiz. Adaletse gereği neyse onu yaparız. Hiç kimsenin bizi hedeflerimizden  alıkoymasına izin vermeyeceğiz. 

Sayın Putin ile görüşmem vardı ve maşallah bu  sene Rusya’dan yoğun bir turist akını var. Öyle zannediyorum ki 6 milyon gibi bir  turist herhalde Rusya’dan gelecek. Aramızdaki bu ilişkiler, bu irtibatlar bizleri daha güçlü hale getiriyor.”

‘7 DÜVELE MEYDAN OKUMAKTAN ÇEKİNMEYİZ’ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt’taki konuşmasında ise şu mesajları verdi:

“Bizler bu mücadelede, bu uğurda gerekirse 7 düvele karşı meydan okumaktan asla çekinmedik, çekinmeyiz. Bizim sorumluluğumuz size. Bizim sorumluluğumuz George’a, Hans’a değil, Ahmet’e, Mehmet’e, Ayşe’ye, Fatma’ya, bizim size sorumluluğumuz var. Bunun dışındaki her türlü tehdit, baskı, oyun, senaryo bize vız gelir. Bir gün, iki gün sıkıntımız olabilir. Bunların hepsi aşılır. Ülkemize diz çöktürmek için yapmadıklarını bugüne kadar bırakmadılar. Ülkemizin geleceğinden umutluyuz. Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi başarıyla tamamladık. Biz böylesine önemli bir süreci hukuka ve insan haklarına uygun şekilde nihayete erdirmekten dolayı takdir beklerken, ülkemize yönelik anlamsız bir saldırı dalgasıyla karşı karşıya kaldık.”

Putin’le görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve iki liderin Türkiye ve Rusya arasındaki ekonomik ticari ilişkilerin olumlu seyir izlemesinden memnuniyetlerini dile getirdiği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ikili ve bölgesel konular hakkında fikir teatisinde bulunuldu.  Kaynaklar, “Türkiye-Rusya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin olumlu bir seyir izlemesinden, savunma sanayii ve enerji alanlarındaki işbirliğinin sürmesinden memnuniyetlerini dile getiren iki lider, Suriye ve Astana sürecine ilişkin gelişmeleri ele aldı” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy3