08.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:

‘Dolmabahçe’de çözüme inandığımız için oturduk’

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, “Siyasette Yenilenme ve AK Parti’nin Geleceği” başlıklı panelde açıklamalarda bulundu.

Ünal, “Kürt sorununun çözümü askıya mı alındı?” sorusu üzerine şu değerlendirmelerde bulundu: “Hendek kazıldığı, el yapımı patlayıcılar patladığı, çocukların, gençlerin katledildiği süreçte bölgede insanlar çok net bir şekilde bu terör örgütünün amacını gördüler. Dolmabahçe’de oturanlardan birisi de bendim. Dolmabahçe’de niye oturduk? Çözüme inandığımız için. Yani silah bırakma çağrısı yapılacak ve bu iş bitirilecekti. Ama ne yaptılar? Esed’in onlara sunduğu fırsata balıklama daldılar, ‘Kuzey Suriye’de biz bir devlet kuracağız’ diye. İçeriden Milli İstihbarat Teşkilatının yürüttüğü terör örgütüne silah bıraktırma... Çünkü, bütün dünyada böyledir. İstihbarat örgütü, terör örgütüyle görüşür ve silah bıraktırır. Ama bunlar ne yaptılar? Kuzey Suriye’deki o havuca kandılar ve bütün süreci altüst ettiler.”

Ünal, Türk askerinin Kuzey Irak ve Suriye’deki varlığına ilişkin olarak şunları kaydetti: “Terörü durdurmak için oradayız. Biz Fırat Kalkanı Harekatı’nı Suriyeliler için yapmadık. Şanlıurfa’yı, Kilis’i korumak için yaptık, Antep’i korumak için yaptık. Eğer siz, sınırlarınızı korumanın cephesini Antep’te, Kilis’te, Şanlıurfa’da yapmazsanız Ankara’yı koruyamazsınız. Ankara’nın güvenliği nerede başlar? Halep’te, Şam’da başlar, Bağdat’ta başlar. Dolayısıyla, şu anda süreç devam ediyor.” l ANKARA Milliyet
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0