Gündem
11.11.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 11.11.2017-2:30

Dolmabahçe’ye insan seli

İstanbul’da dün saatler 09.05’i gösterdiğinde hayat adeta durdu. Tüm şehir Ata için saygı duruşuna geçti. Atatürk’ü anma etkinliklerinin adresi ise Dolmabahçe Sarayı oldu.

Sitene Ekle

İSTANBUL Milliyet

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 79’uncu ölüm yıldönümünde tüm İstanbul Ata’sını minnetle andı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde tüm şehir saygı duruşundaydı. İstanbullular şehri saran siren sesiyle ayağa kalkarak 1 dakika boyunca adeta taş kesildi.

Saygı duruşunda bulunanlar arasında yüzlerce metre yüksekte inşaatlarda çalışan işçiler de vardı, yerin metrelerce altındaki Avrasya Tüneli’nde seyahat eden vatandaşlar da. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde de hayat 1 dakikalığına durdu. Araçlarıyla seyir halindeki vatandaşlar, otomobillerinden inerek saygı duruşuna geçti.

Beşiktaş’ta toplanan kalabalık ise açtıkları bin 94 metrelik dev Türk bayrağıyla Dolmabahçe Sarayı’na yürüdü. Atatürk’ün ölümünün yıldönümünde binlerce kişi, Fenerbahçe Orduevi ile Bostancı Sahili Yürüyüş Yolu arasında yaklaşık 6,5 kilometrelik ‘Ata’ya Saygı Zinciri’ oluşturdu.

Saygı zinciri sonrasında tekneler de sahil boyunca kıyıya yanaşarak sirenleriyle destek verdi. Bazı otellerin balkonlarındaki turistler de Atatürk için ‘hazır ol’ durumuna geçti. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı da ziyaretçi akınına uğradı. Dolmabahçe’ye gelen isimler arasında Cumalı çifti de vardı. Son 10 yıldır her 10 Kasım’da Babaeski’den Dolmabahçe’ye geldiklerini belirten çift, “Atatürk’ü Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere bıraktığı için çok seviyoruz” dedi. 

‘Atatürk’ün gözleri’

Maltepe Belediyesi’nin katkılarıyla Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu üyeleri, Atatürk’ü sualtında andı. İngiliz ressam Ned Pamphilon’un yaptığı Atatürk’ün Gözleri posterini 7 metre derinlikten çıkaran topluluk üyeleri insan zincirine katılanlar tarafından büyük alkış aldı.


Etiketler:
Bilgi Yarışmasıİstanbul'un fethi sırasında surlara ilk Türk bayrağını diken kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Pamuk ve tütün en çok hangi bölgemizde yetişir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX