Domuz gribi, Zika, Veba ve Ebola'dan sonra şimdi de X hastalığı tehlikesi

X hastalığı vakalarının yaklaşık yüzde 40'ı ölümle sonuçlanıyor. Peki ölüm oranı son derece yüksek X hastalığı nedir? X hastalığı, insanlığın soyunu kurutacak küresel çapta bir felaketin başlangıcı mı?

Domuz gribi, Zika, Veba ve Ebola'dan sonra şimdi de X hastalığı tehlikesi

Önceleri bir hastalığın adını alarak yayılan grip virüslerinin yerini, daha sonraları bölgelerin adını alan hastalıklar aldı. Görülen o ki, her bölge kendine has hastalıkları üretiyor. Artık yeni trend, hastalıklara harf adı vermek.

Dünya Sağlık Örgütü, Ebola ve Zika virüsü kadar tehlikeli yeni bir hastalığı duyurdu: X hastalığı! Şu an için hakkında çok az verinin bulunduğu X hastalığı, geçtiğimiz şubat ayından bu yana hızla yayılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımına göre X hastalığı, bir mikrobunun yol açtığı, son derece ciddi, küresel bir salgını ifade ediyor. 

 

Hastalığın çıkış yeri Çin'deki kümesler

H7N9 olarak da bilinen X hastalığından şu ana kadar 1635 kişi etkilendi. Bunların 623'ü yaşamını yitirdi. Bu rakama göre hastalığa yakalanan kişinin ölüm riski yüzde 38!

Peki X Hastalığı küresel çapta bir krize yol açabilir mi? 

X hastalığının şu an için insandan insana bulaşmadığı tespit edildi. Fakat bilim insanları nasıl, ne zaman ve nerede ortaya çıkacağının kestirilmesinin güç olduğunu söylüyor.

 

 

 

X hastalığının bulaşıcı olması durumunda ne gibi önlemler alınacağı ya da aşının geliştirilip geliştirilmeyeceği gibi konular da henüz yanıt bulmuş değil.

Yine de böyle bir durumda Ebola virüsü krizinde izlenen yönteme başvurulacağı öngörülüyor.

2014 yılında patlak veren Ebola virüsü krizi, 11'den fazla insanın ölümüne ve en az 29 bin kişinin de virüsü kapmasına sebep olmuştu.

Ebola ile mücadele için bilim insanları önce virüsün genetik yapı dizilişini inceledi ve ardından virüsü engelleyen doğru dizilişi sağlayan aşıyı geliştirdi.

Ebola vakasında bu yöntemin sonuca ulaşma süresi 12 aydı. Bu yöntemden önce başvurulan çözümlerde süreç 5 ila 10 yıl kadar uzun bir zaman alıyordu.

Peki X hastalığından nasıl korunacağız? X hastalığının sebebi tam bilinmediği için yayılmasına ya da bulaşmasına engel olan faktörler de bilinmiyor. Fakat her şeyin başı temizlik! Beden ve çevre temizliğine mutlaka özen gösterin. "Çin'deki hastalık bana neden bulaşsın?" demeyin. Ulaşımın çocuk oyuncağı haline geldiği modern dünyada, X hastalığı ya da birçok diğer hastalık tehlikesi sandığımızdan daha yakın.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak