Donald Trump ve Kim Jong-un en sonunda bir araya geldi

ABD başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 12 Haziran 2018'de Singapur'da yerel saatle 09:00'da bir araya geldi. Tüm dünyanın merakla beklediği görüşmede neler yaşandı?

Donald Trump ve Kim Jong-un en sonunda bir araya geldi

Ve tarihi gün geldi. ABD başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Singapur'da görüştü. Trump, Kuzey Kore'nin hızlı şekilde nükleerden arındırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Nükleer faaliyetlerden arındırma konulu anlaşma iki lider tarafından imzalandı. Nükleer detayı iki ülkenin siyasi çıkarları açısından önemli olsa da birçok kişi, görüşmez denilen ikilinin görüşme sürecinde nasıl tavır takındığını merak ediyor.

Tarihte ilk kez bir ABD ve Kuzey Kore lideri bu şekilde bir araya geldi. Nükleer silah üretimi sebebiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin seviyesi derin dondurucudan halliceydi.

Kim Jong-un görüşme için, ''Tarihi bir görüşme gerçekleştirdik ve geçmişi geride bırakmaya karar verdik. Dünya büyük bir değişime sahne olacak.'' sözlerini söyledi.

Donald Trump ise, ''Dünya için son derece büyük ve çok tehlikeli bir soruna dikkat göstereceğiz.'' dedi.

İki lider ilk olarak bir saatten daha kısa süren görüşmede bir araya geldi. Çevirmenler de bu görüşmeye eşlik etti. Ardından iki ülke arasındaki sorunların masaya yatırıldığı geniş çaplı görüşmeye geçildi ve öğle yemeği yendi.

Yemeğin ardından iki lider basının karşısına çıktı ve her şeyin mükemmel ilerlerdiğine dair mesajlar verdi.

Amerika tarafı, Kuzey Kore'nin nükleer silah programını terk etmesini talep etti, Kuzey Kore tarafı ise bölgede Amerikan kuvvetlerinin sayısının azaltılması ve hatta sıfıra indirilmesi yönünde görüş beyan etti.

Daha önce Kim Jong-un'la hamburger de yiyebiliriz diyen Trump'ın bu isteği gerçekleşmedi. Menüde hamburger ya da muadili olan herhangi bir şey yoktu.

Görüşme Kuzey Kore'de nasıl yankı buldu?

Kim Jong-un'un Trump ile görüşmesi Kuzey Kore tarihinin en önemli anlarından biri oldu. Kuzey Kore devlet gazetesi Rodong Sinmun, Kim Jong'un Singapur'da gerçek bir şöhret gibi karşılandığını gösteren 14 renkli fotoğrafı gazeteye bastı. 

Genel olarak Kuzey Kore'de, Kim Jong-un'un yurt dışı seyahatlerinin bu denli hızlı şekilde servis edilmesi pek görülmüş olay değil. Fakat Kim Jong-un'un Trump gibi bir liderle görüşmesi tabiki Kuzey Kore halkı üzerinde inanılmaz bir etki yarattı. Kuzey Kore'nin meydanlarında tarihi görüşme canlı olarak yayınlandı.

Donald Trump ve Kim Jong-un'un yüz yüze görüşmesiyle beraber Doğu Asya'da olası bir gerilimin önüne set çekilmiş olundu. Bakalım iki ülke bundan sonra ilişkilerinde nasıl bir yol izleyecek.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak