Donmuş bedeni 31 yıl sonra buzun altında bulundu

Sovyetler Birliği döneminde yaşamış dağcı Elena Basykina'nın ölü bedeni, kaybolmasının ardından 31 yıl sonra Elbruz Dağı'nda buzun altında mumyalanmış olarak bulundu.

Donmuş bedeni 31 yıl sonra buzun altında bulundu

1987 yılında, Sovyetler Birliği'nin çökmesinden birkaç yıl önce Sovyet acil yardım ekipleri, aralarında dağcı Elena Basykina'nın da bulunduğu turist grubunu, Rusya'nın en yüksek zirvesi olarak bilinen Elbruz Dağı'nda aradı. Çığ sebebiyle kaybolan grup, arama çalışmalarına rağmen bulunamadı.

Sonraki hikayeyi biliyorsunuz. 1991 yılına kadar devam eden süreçte Sovyetler Birliği çöktü ve kısa bir dönem Sovyetler Birliği sınırları içinde kalan ülkelerdeki belirsizlikler sebebiyle kim öle kim kala durumu yaşandı.

Kaybolduğunda 36 yaşında olan Elena Basykina, 5 bin 642 metrelik Elbruz Dağı'nın 4 bininci metresinde, 31 yıl aradan sonra, bedeni donmuş ve doğal olarak mumyalanmış halde bulundu.

Elena Basykina'nın beraberinde taşıdığı eşyalar arasından Sovyetler Birliği pasaportu da çıktı. Yetkililer şimdi Elena Basykina'nın akrabalarını arıyor.

Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda'da yer alan bilgilere göre, Moskova Bilim Enstitüsü'nde çalışan Elena Basykina'nın en büyük tutkusu dağlar ve zirvelerdi. 

Elena Basykina, en iyi arkadaşı Valentina Lapina ve beraberindeki 5 kişi ile beraber 31 yıl önce Elbruz Dağı'nda kaybolmuştu.

Rusya Spor Turizmi Federasyonu başkanı Alexey Yaroshevsky'in açıklamalarına göre Elena Basykina ve beraberindekileri arama kurtarma çalışmaları 1987 yılında başlayıp aynı yıl sona erdi. Bir sonraki yıl tekrar başlayan arama çalışmaları sonuçsuz kaldığı için tekrar sonlandırıldı. Kaybolan 7 kişilik gruptan bulunan ilk isim Elena Basykina oldu.

Elena Basykina bir anlamda en büyük tutkusunun kurbanı oldu...

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak