Gündem
12.02.2014 - 14:23 | Son Güncelleme: 12.02.2014-14:25

Dozvola krizi 13 gündür çözülemiyor

Sitene Ekle

Engin ÖZMEN / EDİRNE, (DHA) -

TÜRKİYE ile Bulgaristan arasında 13 gündür süren dozvola krizi ve Bulgar TIR sürücünün 48 saattir yolu kapatması nedeniyle Avrupa’yla bağlantı kesildi. Çıkış için bekleyen TIR’lar Kapıkule Sınır Kapısı’nda 6 kilometre kuyruk oluştururken, sürücüler taşıdıkları meyve ve sebze yüklerinin çürüdüğünü söyledi.

Bulgaristan hükümetinin, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre ilk 6 ayda kullanılacak 125 bin dozvola (yol geçiş belgesi) yerine sadece 5 bin belge göndermesiyle başlayan kriz, 13’ncü gününde de çözülemedi. Sorunun devam etmesi ve iki ülkenin sınırı birbirlerine kapatması sonucu Bulgar TIR sürücüleri de kendi gümrüklerinde eylem yapmaya başladı. Son 48 saattir Bulgar plakalı bir TIR’ın gümrük girişini kapatması sonucu Avrupa ile olan tüm bağlantı durdu. Ticaret yükü taşıyan TIR’ların gümrük sahalarındaki bekleyişi sürerken, çıkış yapmak isteyen diğer TIR’lar Türk tarafında 6 kilometre kuyruk oluşturdu.

SEBZELER BOZULDU

Antalya’dan 13 gün önce yüklediği salatalıkların dorse içerisinde çürüdüğünü belirten TIR sürücüsü Veysel Çulcu şöyle dedi:

"Antalya’dan 13 gün önce yüklediğim salatalıklar artık çürüdü, dorseden suları akmaya başladı. Şimdi kapı açılsa bile Almanya’ya götürdüğümde iade edecekler. Türkiye’ye gelip imha edilmesi gerekiyor. Onun için bile para ödemek zorunda kalacağım. Her şey zarar, bunu kim karşılayacak?"

TIR sürücüleri tüm ihtiyaçlarını gümrük sahasında karşılarken, yıkadıkları çamaşırlarını da araçlarına asarak kurutuyor. Sorunun bir an önce çözümlenmesini isteyen sürücüler, Bulgar hükümetinin geri adım atmadığı sürece Türk tarafının da geri adım atmaması gerektiğini ifade etti.


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.