07.05.2012 02:30 | Son Güncelleme:
AA

DP’de Gültekin Uysal Genel Başkan oldu

DP 8. olağanüstü büyük kongresinde Gültekin Uysal, genel başkanlığa seçildi

Büyük Anadolu Oteli’nde yapılan kongrenin genel başkanlık seçiminin salt çoğunluk aranmayan üçüncü turunda Uysal, 444 delegenin oyunu alarak DP’nin yeni genel başkanı oldu. Kongrede, diğer adayların çekilmesine rağmen Gültekin Uysal, genel başkanlık seçimi için gerekli salt çoğunluk olan 639 oyu alamadığı için üçüncü tura geçildi.  
Büyük Anadolu Oteli’nde yapılan ve kayıtlı 1276 delegeden 636’sının oy  kullandığı ve 635’inin geçerli sayıldığı genel başkanlık seçiminin ikinci turu öncesi, ilk turda 380 oy alan eski bakanlardan Nevzat Ercan ile 77 oy alan Genel  Başkan Yardımcısı Osman Çilsal ikinci tura katılmayacaklarını açıkladılar ve buna ilişkin dilekçelerini divan başkanlığına verdiler. İlk turda 459 delegenin oyunu alan GİK üyesi Gültekin Uysal, seçimin ikinci turunda 554 oy alarak salt çoğunluğa ulaşamadığı için üçüncü tura  gidildi. İkinci tur oylamada, bu tura katılmayacağını açıklayan Nevzat Ercan’a 75, Osman Çilsal’a 2 ve işadamı Fatih Sinan Yılmaz’a 4 oy çıktı.
Kongrede aday olmayacağını açıklayan Namık Kemal Zeybek, kürsüye gelerek veda konuşmasını yaptı. Zeybek, partiye şimdiye kadar hizmet veren, bundan sonra da vereceğini düşündüğü herkese teşekkür etti.
Zeybek, Türkiye’nin Atatürk’ten uzaklaştırılmaya çalışıldığını, ”Yunanların ahıra çevirdiği camiler ile ilgili gazete kupürleri ile Atatürk’ün sürgün edilmek istendiğini” ifade etti. ”Partisinin önünü açmak, partisinin içinden çıkacağını bildiği en iyi arkadaşlarına görevi devretmek ve ona gereken bütün desteği vermek üzere genel başkanlıktan bu kongrede çekildiğini” belirten Zeybek, helallik isteyerek konuşmasını sonlandırdı ve alkışlar eşiliğinde salondan ayrıldı. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0