Yazarlar
28.05.2014 - 02:30

Dr. Erman Ilıcak: Rusları en iyi anlayan millet biziz

Sitene Ekle
Ufuk Turu  |  Meral Tamer mtamer@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Rusya’ya 25 yıl önce ilk gittiğimde en kayda değer inşaatlarda ENKA Holding ve Şarık Tara imzası vardı. Geçen hafta St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Zirvesi için gittiğimde ise pek çok yerde Rönesans Holding imzasını gördüm ve kurucusu Dr. Erman Ilıcak’la tanışınca da başarısının sırrını çözdüm.
Başarı nedir derseniz, Rönesans Holding bugün Rusya’daki yabancı müteahhitler arasında 2 milyar dolarlık cirosuyla açık ara 1 numara; 25 bin çalışandan  % 30’u Türk. Aslında 2 numara da Türk, ancak cirosu Rönesans’ın üçte biri düzeyinde...
Şu anda 11 ülkede faaliyette bulunan Rönesans’ın toplam 3.2 milyar dolarlık cirosu içinde Rusya’nın payı     % 65, Türkiye’deki işlerinin ise sadece % 10 (320 milyon dolar). Zaten Ilıcak da iş hayatına Rusya’da başlamış; ilk şirketini Rusya’da kurmuş. Hikâyesi hayli ilginç ve çok özgün. 

ENKA’da işe başlıyor
Malatyalı bir ailenin çocuğu olan Ilıcak, Ankara TED Koleji ve ODTÜ mezunu. Üniversitedeyken ENKA’nın patronu Şarık Tara ile tanışıyor. Yazları ENKA’da staj yapıyor. Okulu bitirince de 1990’larda Rusya’da önemli taahhüt işleri yapan ENKA’nın Moskova’daki inşaatlarından birinde işe başlıyor.
Tam da Sovyetler Birliği’nin dağılıp bölgede yepyeni bir dönemin filizlendiği yıllar... Rusya’daki fırsatları gören genç mühendis Ilıcak, Tara’dan izin istiyor ve 1993’te St. Petersburg’a giderek, biriktirdiği 30 bin dolarla küçük bir otel odasında kendi şirketini kuruyor.

Rönesans’ın kuruluşu
Neden Moskova değil de St. Petersburg derseniz Ilıcak’tan aktarıyorum:
“1992’de gittim Rusya’ya. Oligarklar yeni yeni ortaya çıkıyordu. Çok fırsatlar vardı, herkes Moskova’da kendine yer açmaya çalışıyordu. Ben rekabetin daha az olduğu, Rusya’nın 2. büyük kenti St. Petersburg’u tercih ettim. Müşterilerle ilk iş bağlantılarını küçücük otel odasında masa olmadığı için yatağın üzerinde yapardık.”
Tanımadığı bir kentte küçük bir otel odasında müşteri nereden bulunur derseniz, Rusça yayınlanan bir seri ilan gazetesine “itinayla tadilat, boya işleri yapılır” diye küçük ilanlar vermiş. Rusça bilmeyen 26 yaşındaki bir genç için inanması zor bir serüven...   

Abramoviç’e döner kule
Erman Bey bugün Rus milyarderi Roman Abramoviç’e 52 katlı döner kule yapıyor, 100 oligarktan 80’ini tanıyor. Tüm dünyada Uluslararası Müteahhitler sıralamasında ilk 100 içinde 64. sırada yer alan Rönesans Holding’in toplam aktif büyüklüğü 6 milyar dolar.
Dr. Ilıcak’tan Türkiye’deki işadamlarına önemli bir mesaj var: “Türkiye’nin toplam dış ticaretinde Rusya, Almanya’dan sonra 2. sırada. Rusya tarafından bakınca da biz 6. sıradayız. Bize göre Rusya’da iş yapmak çok kolay. Rusları en iyi anlayan ve çözen eskiden Almanlardı, şimdi biziz. Burası Türkiye gibi. İlişkiler hep güven ve insan ilişkisi üzerine kurulu. Güven zor sağlanıyor, ama bir kere sağlandıktan sonra da Ruslar sizi bırakmıyor. Son dönemde Başbakan Erdoğan’la burada ilişkiler, daha önce olmadığı kadar yakınlaştı. Rusya, en hızlı ve güvenilir büyüyebileceğimiz pazar. Burada doğalgazı ürüne çevirip Türkiye’den bütün dünyaya satmak mümkün.”


Yazarlarda Ara
Bul
Hangi sınır kapısı Türkiye-Suriye sınırı üzerine kurulmuştur?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.