20.07.2009 11:10 | Son Güncelleme:
ANKA

DSP: Kürt sorununa çözüm için Öcalan işe yaramaz

Abdullah Öcalan’ın 15 Ağustos’ta avukatları aracılıyla açıklayacağı çözüm planına muhalefetten tepki geldi. DSP Genel Sekreteri Erçelebi, Öcalan’ın bu çıkışını eleştirerek, "İmralı’nın Türk-Kürt sürecine katılması doğru değil. Uzlaşı ve demokrasi adına ilerleme olacaksa bu parlamentoda olmalı" dedi.

Konuya ilişkin ANKA’ya değerlendirmelerde bulunan Erçelebi, Öcalan’ın çıkışını parti olarak değerlendirmediklerini belirterek, AKP’nin 15 Ağustos’ta sanal gündem yaratacağını söyledi. Erçelebi, "Bu gibi konular parlamentoda görüşülür. Tutuklu olan bir kişiye bir kesimi temsil ediyor diye bu tür konular hakkında temsilci vasfı yüklenmesi hoş değil. Ömür boyu mahkum olan biri temsilci oluyor, bu durum çok kötü. Bu tehlikeli. Bu noktadan sonra birde ona siyaset yaptıralım. Olmaz böyle şey" dedi.

Parti olarak konuyu değerlendirmediklerini dile getiren Erçelebi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hükümetin bildiğim kadarıyla gizliden gizliye temasları var. Bunun sonunda ne çıkacak bilmiyoruz. Bizde merak ediyoruz. Neyi amaçlıyorlar, neyi amaçlamıyor bilmiyoruz. AB baskısı mı var? İmralı’ya 9 tane de mahkum yollamışlar. Neden yolladılar? Bunların cevaplarını versinler.

Bu hükümet bazı konuları gizliyor. Ortaya çıktığı zaman da sağa sola saldıracaklar. 15 Ağustos’ta da sanal gündem yaratılacak. Demokrasinin olması için illa Öcalan’a gerek yok. Öcalan bir işe yaramaz. İmralı’nın bu sürece katılması doğru değil. Bir kere mesela 81 ilden milletvekili var. Buradan halkın tüm istekleri parlamento da gerçekleştirilir. Türkiye’de insan hakları konusunda ilerle oluşacaksa demokrasi konusunda ilerleme olacaksa parlamentoda olur.

Bu gibi konular parlamentoda görüşülür. Tutuklu olan bir kişiye bir kesimi temsil ediyor diye bu konu hakkında temsilci vasfı yüklenmesi hoş değil. Ömür boyu mahkum olan biri temsilci oluyor, bu durum çok kötü. Bu tehlikeli. Bu noktadan sonra birde ona siyaset yaptıralım. Olmaz böyle şey.

Hükümet bu konuları bıraksın, ekonomi ile uğraşsın. Ekonomi özgürlüktür. Erdoğan bugünkü Ankara il Kongresi’nde 2011’de milletvekili adayı olmayacağını açıkladı. Abdullah Gül ile anlaştılar. Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak. Gül ile kafa kafaya gelmemek için de Cumhurbaşkanlığı seçimini 7 yıla çıkarılması için çalışacaklar. AKP Erdoğan’ın çok uzun kalması için çalışıyor. AKP ülkenin değil kendisinin geleceği için çalışıyor."

-"AKP KENDİ GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYOR"

Erçelebi, hükümetin ekonomik anlamda da ilerleme kaydetmesi gerektiğini belirterek, "Erdoğan bugünkü Ankara il Kongresi’nde 2011’de milletvekili adayı olmayacağını açıkladı. Abdullah Gül ile anlaştılar. Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak. Gül ile kafa kafaya gelmemek için de Cumhurbaşkanlığı seçimini 7 yıla çıkarılması için çalışacaklar. AKP Erdoğan’ın çok uzun kalması için çalışıyor. AKP ülkenin değil kendisinin geleceği için çalışıyor" dedi

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0