Dua Lipa'nın derin yırtmacı aslında bir mesaj mı?

Son birkaç yıldır Dua Lipa'nın şarkıları her yerde. Aslında bu şarkıların birçoğunu biliyoruz, kulağımız aşina. İsmini bilmiyoruz belki. Mesela 'New Rules', 'IDGAF' ya da Calvin Harris ile birlikte yaptıkları ve 2018'e damga vuran 'One Kiss'. Güzellikse güzellik, gençlikse gençlik, enerjiyse enerji... Ama tüm bunların da ötesinde yetenekli ve elbette o artık bir dünya starı. Dolayısıyla her hareketi dikkat çekiyor.

Dua Lipa'nın derin yırtmacı aslında bir mesaj mı?

Görenleri şoke etti

Haliyle, katıldığı etkinliklerden tutun da giydiği kıyafetlere, kurduğu cümlelere her şeyiyle kendini en doğru şekilde ifade etmeli. Her şeyinin bir açıklaması olmalı. Tıpkı şahane romanlarda ya da şahane filmlerde olduğu gibi. "Gereksiz, lüzumsuz tek bir sahne içermemeli" gibi. Geçtiğimiz günlerde New York'ta görüntülenen Dua Lipa birçoklarını şoke etti. Peki sebep neydi?

Dekoltesinden ziyade beresi

Kıyafetiydi. Daha doğrusu kıyafetindeki dekoltesi, derin yırtmacı oldukça dikkat çekiciydi. Dekolte desek dekolte değil, derin yırtmaç desek hayır o da değil. Dikkat çekmek için giyildiği bariz belli olan bir kıyafet vardı üstünde. Ki bu kısım bizi ilgilendirmiyor. İsterse komşumuzun kızı bu kıyafeti giysin, bize ne. Konu açıklık değil aslında. Konu beyaz üzerine siyah puantiyeli elbiseyi tamamlayan sarı beresi.

 

 

Dayanışma, birlik, beraberlik...

Sarı bir bere gibi gözüküyor ilk etapta. Ki kadın ya da erkek, elbette onun New York'ta görüntülediği fotoğraflarda dikkat ettiğimiz ilk kısım haliyle dekoltesinin aşırılığı. Ama sarı beresi de ilgiyi hak ediyor aslında. Sarı beresinin üzerinde bir yazı var. İngilizce. Peki ne yazıyor sarı beresinde? 'Solidarity' yazıyor. Yani bu ne demek? 'Dayanışma' demek, 'Birlik' demek, 'Beraberlik' demek.

Ses getirmemesi imkânsız

Asla politik olmayan, son derece doğru, son derece bütünleştirici, son derece ötekileştirmeye ve ötekileştirilmeye karşı, oldukça pozitif, oldukça yapıcı bir kelime. Hiçbir sıkıntı yok. Kafalarda soru işaretleri yaratan kısım "Bu neyin dayanışma mesajı" elbette. Sonuçta bu kadar dikkat çekici bir kıyafetin fotoğrafının çekilmemesi imkânsız. Bu karelerin dünya çapında ses getirmemesi de imkânsız tabii ki. 

 

 

"Seks satar" klişesi

E doğal olarak "Dua Lipa aslında dünyaya bir mesaj mı veriyor?" demek istiyoruz. Gözümüz dekolteye çevrilirken aslında onun vermek istediği bir mesaj var da "Seks satar" mottosu, klişesi eşliğinde bu mesajı en iyi, en direkt olarak bir dekolte ile verebileceğini düşünmüş olabilir mi gerçekten? Kadın vücuduna bakılıyor, bu bir gerçek.

Fazlasıyla kolay bir yöntem değil mi?

Erkekler 'tamamen duygusal' sebeplerden, kadınlar ise belki kıskançlıktan, belki egodan. Peki Dua Lipa ya da onun gibi dünyaca ünlü olan kadınlar 'seksist', 'cinsiyet ayrımcı' kanalları neden besliyor sizce? Asıl onların daha feminist bir çizgide olması gerekmez mi mesela? Dua Lipa kadın vücuduna bakıldığını bildiği için mesajını bu kolay yöntemle veriyor. Ama olan kadınların vücudu üzerinden kolayca prim yapmaya ve cinsiyet ayrımcılığına gidiyor. Hoş mu cidden bu aşırı kolay mesaj taktiği?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak