Pazar

13.03.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.03.2016-2:30

Düğünün en heyecanlı anı: İlk dans

Düğün mevsimi yaklaşıyor... Bu özel günün en merak edilen anlarından biri de ilk dans. Siz de o an geldiğinde ne yapacağınızı bilemiyorsanız, düğün dansı dersi veren kurslara başvurabilirsiniz

Sitene Ekle

Elif İpek Türer - ipek.turer@milliyet.com.tr

“Harmandalı bu ara popüler”

Hande Kayacık
Hande Kayacık Dance Company (Beşiktaş)

- Düğünden 1-1.5 ay öncesinden başlamak ve maksimum dört-beş ders yeterli oluyor. Son dakika gelen çiftlerle de iki derslik çalışma yapıyorum.

- Ben salon dansları yaptırma taraftarıyım; vals, rumba... Bu aralar harmandalı da çok popüler. İlk dans dışında da istenebiliyor. Sirtaki yapmak isteyen bir grubum var mesela şu an.

- Çoğu çiftin müziği olmuyor aslında ya da bana öyle denk geldi. Geçen sene en çok kullandığımız parçalar “All of Me” (John Legend), “Thinking Out Loud” (Ed Sheeran), klasiklerde “Kadın Kokusu” film müziği, “Dance Me To The End of Love” (Leonard Cohen), “Aşk” (Tarkan),
“Aşk ile Yap” (Kenan Doğulu), “Benimki” (Yalın)... “Meleklerin Sözü Var” da hâlâ tercih ediliyor.

- Hep kadınlar denir ama sanırım beyler düğünlerde biraz daha panik oluyorlar ve korkuyorlar. O yüzden beni daha çok beyler arayıp bilgi alıyor ve gelmek istiyor.

- Fiyatlar 480 liradan başlıyor, 1.550’ye kadar çıkıyor. Ama düğün günü beni yanlarında istiyorlarsa orada dört-beş saat yanlarında kaldığım için fiyat artıyor.

“Erkekler başta nazlı geliyor”

Evren Büyüksarıoğlu  
Shaka Dance (Kozyatağı )

- Özel bir durumları yoksa 1-1.5 ay öncesinde başlamak gerekiyor. Dört derslik bir paketimiz var, düğüne iki gün kala gelirlerse iki derslik mini paketimiz var.

- Genelde tango istemiyorlar, biz de pek önermiyoruz. Ayak hareketlerinin yoğun olduğu bir dans olduğu için pek gözükmüyor. Vals olabiliyor ya daseçtikleri şarkının içinde duyabileceklerien kolay ritmin üzerine koreogafi hazırlıyoruz. Son birkaç yıldır zeybek çok moda. Son zamanlarda çok fazla Kafkas dansı isteği gelmeye başladı. Ankara havası isteyen de oluyor.

- Düğün mekanlarının bir müzik listesi var, çok tercih edilenler adı altında. Çift kararsızsa bunlardan birkaçını öneriyorlar. Ama bu sefer de “Pervane” şarkısının
100 düğünden 98’inde çalınması gibi bir şey oluyor. O yüzden ben önce “Sizin için özel bir şarkı var mı?” diye sorup çiftleri öyle yönlendiriyorum.

- Erkekler nazlı geliyorlar ama dersin içinde ikna oluyorlar. Dansları genelde erkek yönlendirdiği için kontrolün kendilerinde olduklarını anlayınca hoşlarına gidiyor ve keyif alarak çıkıyorlar.

- Fiyatlar 300-500 lira arası değişiyor.

“Birtakım hilelerim var”

Burçin Orhon - Burçin Orhon Dans Akademisi (Kavacık)

- Bir-iki ay önce başvurmalarını öneriyorum. Paket programımız var. Üç-dört günde öğretiyorum.

- Latin tarz pek tavsiye etmiyorum çünkü adımlarını öğrenmek çok zor. Gelinlik olduğu için tango, salsa gibi danslar da pek gözükmüyor sahnede. Genelde lirik danslar oluyor çünkü belirli bir tarzı yok. Birtakım hilelerim var. Her şeyi tam öğretmeye imkan yok, dolayısıyla öyleymiş gibi görünen hareketler buluyorum. 

- Çoğunlukla onlar için anlamlı  müziklerle geliyorlar. “Pervane” çok seviliyor. Ayrıca “Strangers in The Night”tan Kenan Doğulu’ya kadar her şey seçilebiliyor.

- Genelde kadınlar erkekleri ikna edip getiriyorlar.

- Fiyatların genel piyasa için 350 ile 750 lira arasında olması makul. 

“Gelinlikle dans zor”

Yeliz Yıldız  
Yıldız Dans Akademi (Kadıköy)

- Beş derslik bir programımız var ama  mümkünse üç-altı ay öncesinden gelsinler.

- Çoğunlukla vals, rumba tercih ediliyor. Slow dans yapıyoruz. Bazen romantik başlayıp swing katıyoruz, salsa ekliyoruz. Tango oluyor. Aslında ne olursa olsun gelinlikle yapmak zor, biz de o yüzden orijinal adımları biraz deforme ediyoruz, yapılabilir adımlara çeviriyoruz. Şu ara harmandalı da çok tercih ediliyor. 

- “Historia De Un Amor”, “Kadın Kokusu” film müziği isteniyor. “Tencere Kapak”, “Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi”, “Teşekkür Ederim” de seçilenlerden.

- Daha çok kadınlar arıyor. Erkekler “Ben çok yeteneksizim, tam bir odunum” diyor ama bir bakıyoruz gelinden daha yetenekli çıkıyorlar. Bir keresinde ise düğün dansını bitiremeden evlenmekten vazgeçip ayrılan oldu.

- Fiyatlar 800-900 lira civarı.

“Doğal ve keyifli şeyleri tercih ediyoruz”

Ali Murat Mandacı  
Dansorium (Mecidiyeköy)

- Beş saatlik özel ders programımız var. 1.5-2 ay önce gelmelerini öneriyorum.

- Herkesin hayalinde vals var ama gelinlikle vals yapmak zor. Genelde Amerikan rumba, slow rock, tango öneriyoruz. Biz rutin figürlerle daha doğal ve keyifli şeyler yapmayı tercih ediyoruz. Zeybek şu an çok isteniyor ama harmandalı olması gerekiyor çünkü sadece harmandalı kadınla erkeğin karşılıklı oynadığı bir dans.

- “Historia De Un Amor”, “Amada Mio”, “Lets Never Stop Falling in Love” çok tercih edilen şarkılardan.

- Eskiden çoğunlukla kadınlar ister, erkekler kırmamak için gelirdi. Şu an iki taraftan da arayan oluyor.

- Program fiyatı 580 lira. Son dakikacılar için üç saatlik ders 350 lira. n 

 


Etiketler: aşk, Moda, Ankara, Kenan Doğulu
"Taçsız Kral" lakabı ile anılan Galatasaraylı ünlü futbolcu kimdir ?
©Copyright 2016 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.