14.10.2012 02:30 | Son Güncelleme:

Dünya 5 ülkenin insafına bırakılamaz

Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyeden oluşan yapısının değişmesi gerektiğini söylerek, “Suriye konusunda sergilenen acizliğin, adaletsizliğin nasıl açıklaması olabilir?’dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından ‘Adalet’ ana temasıyla düzenlenen İstanbul Küresel Forumu’nun yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yapısını ve Suriye’deki tutumunu eleştirdi. 
Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, pek çok uluslararası kuruluşun işleyişinde, yapısal adaletsizliğin açıkça görülebildiğini ifade etti. Erdoğan, şöyle devam etti:
“10 tane geçici üyenin bir anlamı var mı? Yok? 5 daimi üyenin içinden biri çıkıp ’hayır’ dediği zaman mesele bitiyor zaten. Oradan karar çıkarmak mümkün değil. Öyleyse Birleşmiş Milletler niye? Birleşmiş Milletler’in adalet üzerinde reforme edilmesi şart. Demek ki dünyayı bu 5 üyenin insafına bırakmış durumundayız. Peki, bu 5 üyenin etnik yapısından, inancından, düşüncesinden başka dünyada yapı yok mu? Bakış yok mu? Var. Birleşmiş Milletler’in reforme edilmesi şart
Bilhassa yükselen güç olarak ifade edilen Türkiye, Brezilya, Hindistan, Endonezya gibi ülkeler açısından bu adaletsiz işleyiş, sürdürülebilir olmaktan çıktı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, uluslararası kuruluşların yapılarının değişme zamanı geldi.”

‘BM?Suriye’de de acizlik içinde’     
Suriye’de 20 aydır yaşananlara Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin müdahale etmediğini anlatan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Esed rejimine her gün onlarca, yüzlerce insanı öldürme konusunda cesaret veren, adeta yeşil ışık yakan bir tutum var ortada.  Uluslararası kuruluşların sesi, ciddi anlamda çıkıyor mu? Maalesef çıkmıyor.  Peki, bugün Suriye konusunda sergilenen acizliğin, adaletsizliğin nasıl bir açıklaması olabilir? Suriye’deki olaylar karşısında etkin bir politika ortaya koyamayan Güvenlik Konseyi’nin, dünyanın diğer bölgelerindeki mağdurlar, mazlumlar nezdinde hızla meşruiyetini kaybettiğinin bilinmesini istiyorum.”

 

‘Batı, artık tek merkez değil’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelişmiş ülkeler diye ifade edilen karar mekanizmalarını ellerinde bulunduran devletlerin, dünyada ağırlık merkezlerinin artık değiştiğini, yeni ağırlık merkezleri ortaya çıktığını kabul etmek mecburiyetinde olduğunu söyleyedi. Erdoğan, şöyle konuştu:
”Batı, artık dünyanın tek merkezi değildir. Kuzeyiyle, güneyiyle, doğusuyla dünya çok merkezli bir yapıya dönüştü, dönüşmeye devam ediyor. Bu gerçek, sadece siyasi çerçeveyle sınırlı değil. Aynı şekilde ekonomik olarak da dünya yapısal bir dönüşüm içinde. Geçtiğimiz yıl ilk defa OECD dışı ülkeler dünya ekonomik çıktısının yarısından fazlasını gerçekleştirdi. Bunun üzerinde durmak lazım. Yine 2011’deki küresel ekonomik büyümenin, yüzde doksanından fazlasını gelişmekte olan ekonomiler sağladı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemin ekonomik dengeleri üzerine inşa edilen kurumlar, artık ihtiyaca cevap veremez hale geldiler. Burada da daha adaletli, bir kurumsal dönüşüme ihtiyaç var. Güç dengesini daha doğru bir şekilde yansıtan G-20 oluşumunu, bu bakımdan üzerinde önemle durulması ve dikkate alınması gereken bir yapı olarak görüyoruz.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler