Dünya
30.06.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 30.06.2012-2:30

DÜNYA BASININDA TÜRKİYE

Türk ordusu savaşa hazır olmayabilir... Suriye’yle savaş generallere yarar... Ankara’nın kurşun atmaya niyeti yok

Sitene Ekle

Türk ordusu savaşa hazır olmayabilir

Reuters - İNGİLTERE
Türkiye’de bir zamanlar ordu çok güçlüydü. Bugün muvazzaf generallerin yüzde 20’sine yakını Başbakan Erdoğan’ı devirmeye teşebbüs suçlamasıyla hapiste. Erdoğan, İslami kökenlerini küçümseyen ‘paşaları’ yola getirme hedefinde başarılı oldu. Fakat morali bozulan ordunun ortaya çıkardığı riskler anlaşılmaya başlandı. Türkiye ordusu Beşar Esad’a karşı savaşmaya çağrılamayacak durumda olabilir. Ordudaki istifalar Erdoğan’ın kendi tercihi olan Necdet Özel’i genelkurmay olarak atamasını sağladı. Belki de Erdoğan kitlesel tutuklamalar karşısında Özel’in ordu üzerindeki otoriteyi sağlayamadığını düşündüğü için Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırmayı planlıyor. Erdoğan zayıf bir muhalefet, kendisine yakın bir yargı ve siyasi reformlarla şekillendirilmiş bir orduyla işin bittiğini düşünüyor olabilir. Erdoğan savcıları susturmanın zamanının geldiğine inanarak Özel’e ordunun moralini yerine getirme şansı verebilir.

 

Suriye’yle savaş generallere yarar

New York Times - ABD
Şam uçağının düşürülmesinin üzüntü duyulacak bir refleks, Ankara elektronik haritanın kasıtlı meydan okuma olduğu söylüyor. Bu savaş mı sayılır? Henüz değil. Suriye’nin çökmesi bölgesel çatışmaya dönüşebilir. Erdoğan hükümeti kendi ordusuna karşı yürüttüğü kampanyada göreli başarı kazandı. Üst düzey subayların yüzde 12’si mahkemede yargılanıyor. Bu Türkiye’nin askeri kuvvetlerinin kapasitesinin düştüğü anlamına gelmeyebilir. Ama Türkiye’nin topyekun savaş macerasına girişmesi güç dengesini generallerden yana bozar. * Andrew Finkel’in yazısından kısaltılarak çevrilmiştir.

Ankara’nın kurşun atmaya niyeti yok

Haaretz - İSRAİL
Türkiye’nin angajman kurallarını değiştirmesi Suriye’ye karşı kaslarını güçlendirdiğinin bir ifadesi. Fakat Türkiye’nin savaş ilan etmeye, Suriye’yi işgal etmeye ya da bir kurşun atmaya henüz niyeti yok. Türkiye sınırda manevralara girişse de savaş ilan etmekten halen çok uzakta. * Zvi Barel’in yazısından kısaltılarak çevrilmiştir.


Etiketler: ABD, Genelkurmay
Bilgi YarışmasıGezilip görülen yerleri, oralardaki insanların yaşantılarını, geleneklerini anlatan düzyazıya ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Osmanlı devletinde padişahın verdiği uyulması gerekli hükümleri taşıyan yazılı buyruk nedir?
    ©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.