Dünya
30.08.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 30.08.2012-2:34

DÜNYA BASININDA TÜRKİYE

Türk ordusu müdahale ile imajını düzeltebilir... Yeni bölgesel düzen hayali yok oldu...

Sitene Ekle

AP ABD
Türkiye ve müttefikleri Suriye’ye olası bir müdahale hakkında kafa yordukça, siyasi gücü zarar görmüş Türk ordusu bir zamanlar hakir gördüğü sivil komutanlarıyla uyum içinde hareket edebilir. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel işbirliğine meyilli bir profesyonel olarak görülüyor. Lehigh Üniversitesi’nde çalışan Türkiye uzmanı Henri Barkey, “Türk ordusu kahramanca bir şey yapmayı imajını temizlemek için istiyor olabilir. Erdoğan artık orduyu koruması altındaki bir çocuk gibi görüyor” derken orduya bağımsızlık isteyen Kürt isyancılarıyla düşük yoğunluklu savaşın yükünün bindiğini hatırlatıyor. Suriyeli sivilleri korumak için ölen Türk askerleri fikri de kamuoyunda tepki yaratabilir.

Le Monde FRANSA
Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun stratejisi slogan haline gelen bir formülle özetlendi: “Komşularla sıfır problem.” İki yıl sonra, bu girişimin başarısız olduğu görüldü. Oradan “Arap Baharı” geçti.  İyi komşuluk diplomasisinin en güçlü ekseni Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yakınlaşmaktı. Fakat her sınırda Ankara’nın bir komşu ile sorunu var. Şii ekseninin öncüsü Tahran ile Sünni güç Ankara her geçen gün daha farklı çıkarlara sahip oluyor. Ankara’nın Batı ve Doğu arasında köprü rolü oynama isteği büyük ölçüde suya düştü.


Etiketler: ABD, Sünni, Genelkurmay
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
Kurulu düzene karşı gelmeye ne denir ?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.