Ege

28.05.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.05.2012-2:30

Dünya çocuklarına sifa dağıtacağız

Ege Üniversitesi Pediatrik Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi’nde (KİT) Azeri kızı Sabina Panahlı’ya, kardeşi Murat’tan ilik nakli gerçekleştirilecek. Sırada Kosovalı, Sudanlı ve Yemenli çocuklar var.

Sitene Ekle

NESRİN COŞKUN / DHA

Avrupa Transplant Birliği’nin Türkiye’de akredite ettiği iki merkezden biri olan Ege Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Transplantasyon (KİT) Ünitesi yabancı hastalara kapılarını açtı. Fanconi Aplastik Anemisi tanısı koyulan Azeri 9 yaşındaki Sabina Panahlı, sağlık turizminin ilk hastası olurken, nakil için en az bir ay dış dünyayla bağlantısının olmayacağı KİT Ünitesi’ne yatırıldı. Prof. Dr. Savaş Kansoy, Sabina’ya 5 yaşındaki kardeşi Murat’tan alınacak kemik iliğinin nakledileceğini belirtti, “Kosovalı bir hastayı yatırdık, iki Sudanlı, bir Yemenli hastayı da nakil için bekliyoruz” dedi.


Sağlık turizmi
Prof. Savaş Kansoy, 2004’te ruhsat aldıkları, 2007’de akredite olan Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi çatısı altındaki pediatrik KİT ünitesinde bugüne kadar 260 hastaya kemik iliği nakli yaptıklarını söyledi. Türkiye’nin her yerinden hasta aldıklarını, birkaç gün önce Azerbaycan ve Kosova’dan gelen iki hastayla yabancılara da hizmet vermeye başladıklarını belirten Kansoy, “4 yıldan bu yana akraba dışı nakiller de yapıyoruz. Türkiye’nin her köşesinden kardeş vericiye sahip olmayan 500’e yakın hastanın yurtiçi ve yurtdışı verici taramasını yaparken, yabancı hastalarımızla yeni bir dönem başladı. Kosova’dan gelen hastamızın vericisi yok. Donör taraması yapacağız. Azerbaycan’dan gelen hastamıza bir haftaya kadar nakil yapacağız. Kemik iliğini 5 yaşındaki kardeşinden alacağız. Azeri hastamızın ailesi Avrupa’da başka merkezler olmasına karşın bizi tercih etti. Kosovalı hastamız ile Sudan’dan iki, bir de Yemen’den gelecek hastalarımız var. Onlara kabul yazılarımızı gönderdik, bekliyoruz. Kemik iliği naklinde bir sağlık turizmi başlamıştır. Bu da bizi gururlandırıyor” diye konuştu.

 

Gizem, peruk değil kep giymek istiyor

Henüz 19 yaşındayken lenfoma hastası olduğu anlaşılan Gizem Erkekoğlu, üniversite tercihini hasta yatağında yaptı fakat eğitimini dondurmak zorunda kaldı. Peruğuyla dalga geçen ve “Bu hastalığı dört beş defa da yenerim” diyecek kadar hayat dolu olan Gizem, tüm hastalar için kemik iliği bağışı çağrısı yapıyor. Narlıdere’de memur anne babanın iki kız çocuğundan büyüğü olan üniversite öğrencisi Gizem Erkekoğlu (20), bir çeşit kan kanseri olan lenfoma teşhisi konduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 9 aylık bir tedavi ve iyileşme süreci geçirdi ancak hastalık iki ay sonra yeniden nüksetti. Lenfoma olduğunu öğrenen ancak umudunu ve direncini hiç kaybetmediği gibi ailesine ve diğer hastalara da moral veren Gizem, sadece bir tüp kan bağışı istiyor. n BURCU TANER İzmir DHA


Ablasına can olacak

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaşayan ev kadını Mehin Panahlı ile serbest çalışan Adil Panahlı, lösemi hastası 9 yaşındaki kızları Sabina’ya şifa bulmak için İzmir’e, Ege Üniversitesi’ne geldi. Hastaneye yatırılan Sabina, bir ay dış dünyadan uzak tutulacak. 5 yaşındaki Murat, vereceği ilikle ablasına can olacak. Baba Adil Panahlı, “Kızıma Fanconi Aplastik Anemisi tanısı kondu. Ege Üniversitesi’nde şifa bulacağımıza inanıyoruz. Kardeş ülkenin doktorlarına güvenimiz tam. Kızımın buradan sağlıklı bir şekilde çıkacağına inanıyorum” dedi.

 


 


Etiketler:
"Gece yarısında eski yağmurlar, Şarkı söylüyorlar sessiz usulca" sözleri hangi şarkıya aittir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.