04.10.2017 13:36 | Son Güncelleme:
AA

Dünya devine şok! 250  milyon euro borcu çıktı…

Avrupa Birliği (AB), dünyanın en büyük internet  alışveriş şirketi Amazon'a Lüksemburg'daki vergi uygulamalarından dolayı 250  milyon euro geriye dönük borç çıkardı.

AB Komisyonu, Amazon'un Lüksemburg'da kurduğu şirketlerin  vergilendirilmesine ilişkin yıllar süren soruşturmasını tamamladı. AB Komisyonu,  Amazon'dan geriye dönük 250 milyon euroluk vergiyi faiziyle birlikte Lüksemburg'a  geri ödemesini talep etti.

Konuyla ilgili Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu  Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, "Amazon'un Lüksemburg'da   faydalandığı vergi uygulamaları AB kurallarına göre yasa dışı bulundu." dedi.

Vestager, mevcut kuralların yeni olmadığını anımsatarak,  "Lüksemburg’da Amazon şirketinin faydalandığı uygulamayla şirket, 2003-2011  arasındaki dönemde karlarının 4'te 3'ünü bir şirketten diğer şirkete aktardı. Bu  kurallara aykırı ve yasa dışıdır. Söz konusu, 250 milyon euro faiziyle birlikte  geri ödenmelidir." ifadesini kullandı.

Amazon'un Lüksemburg'da iki şirket kurduğunu, bir şirketin operasyonel  olduğunu ve AB içerisinde firmanın faaliyetlerini yürüttüğünü söyleyen Vestager,  2. şirketin ise ne ofisi ne çalışanı olduğunu sadece gelirlerden telif  bedellerini topladığını anlattı.

Vestager, soruşturmada, Amazon'un şirketleri arasındaki telif ücret  ödemelerinin seviyesinin ekonomik gerçekliği yansıtmadığını belirlediklerini,  Lüksemburg'daki vergi uygulamasının  Amazon'a seçici bir ekonomik avantaj  sağladığı sonucuna vardıklarını ifade etti.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0