Dünya dışı yaşam ihtimaline dair kritik keşif

11.06.2018'de eklendi11.06.2018-9:41 'de güncellendi
Gökbilimciler, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri'deki yıldızlardan 2'sinin, çevresindeki gezegenlerde canlı yaşamının varlığını mümkün kılabilecek özellikte olduğunu keşfetti.

Güneş Sistemi'nin en yakınındaki Alpha Centauri yıldız sistemindeki 2 yıldızın, çevrelerine canlı yaşamını engelleyecek ölçüde radyasyon yaymadığı tespit edildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan açıklamada,  Chandra X-Işını Teleskobu'nun yaptığı gözlemlerde, Dünya'dan 4 ışık yılı (40  trilyon kilometre) uzaklıktaki Alpha Centauri sistemindeki yıldızlardan Alpha  Centauri A ve Alpha Centauri B'nin, çevresindeki yaşama elverişli bölgeye canlı  yaşamına ket vuracak düzeyde yoğun bir radyasyon yaymadığını belirledi.

Chandra X-Işını Teleskobu'nun 2005 yılından bu yana her 6 ayda bir  yaptığı gözlemler sonunda, Güneş'le aynı yaşta ve büyüklükte olan Alpha Centauri  A'nın Güneş'le aynı miktarda, Güneş'ten daha küçük ve solgun ancak ona  benzerlikteki Alpha Centauri B'nin ise Güneş'ten 5'te 1 oranında daha fazla  radyasyon yaydığını tespit etti.

NASA uzmanları, söz konusu miktarın her 2 yıldızın yörüngesindeki  bulunabilecek olası öte gezegenlerde canlı yaşamını olanaklı kılabileceğine  dikkati çekti.

Bilim adamları, yıldızlardan yayılan büyük miktarda radyasyonun  yarattığı uzay iklim etkileriyle korumasız canlı yaşamının kendini sürdürmesine  olanak vermeyeceğini, öte yandan gezegenlerin koruyucu atmosferlerini yok eden  radyasyonun canlı yaşamının oluşmasına en baştan ket vurabileceğine işaret etti.

Alpha Centauri sistemi A ve B yıldızları dışında "Proxima" olarak  bilinen 3'üncü bir yıldıza daha ev sahipliği yapıyor. Güneş Sistemi dışındaki  Dünya'ya en yakın yıldız olan Proxima, Dünya'ya ulaşan radyasyon miktarının 500  katı kadar radyasyon yaydığından, bu yıldızın çevresinde canlı yaşamının ortaya  çıkmasının mümkün olmayacağı öngörülüyor.

Bilim adamları, henüz Alpha Centauri'deki yıldızların çevresinde öte  gezegen tespit etmedi.

Nobel ödüllü Hint asıllı Amerikan astrofizikçi Subrahmanyan  Chandrasekhar'ın adını taşıyan Chandra X-ışını Teleskobu, 1999 yılından bu yana  Dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.