Pazar

26.11.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 26.11.2017-2:30

Dünya elden gidiyor...

184 ülkeden 15 bin bilim insanı, tüm insanlığı uyaran sarsıcı bir mektup yayımladı: Dünya elden gidiyor! 6’ıncı kitlesel yok oluşun insan eliyle meydana gelmesinden korkuluyor

Sitene Ekle

Umut Eroğlu / Teknoloji

Öyle bir an geldi ki...Yaptığımız her şeyi bırakıp sadece etrafımıza bakmalıyız...Çünkü şimdi düşünmemiz gereken tek bir şey var: Dünya; yegane evimiz, geri döndürülemeyecek bir felaketin kıyısına yaklaşıyor. Üstelik bu gökten ya da yeraltından değil, gezegendeki en zararlı canlının, insanın elinden gelen bir felaket.

Geçtiğimiz pazartesi 184 ülkeden 15 bin bilim insanı, tüm insanlığı uyaran sarsıcı bir mektup yayımladı. Önlem alınmazsa dünyayı ve tüm insanları etkileyecek büyük bir çevre felaketine yaklaştığımız anlatılıyordu: Canlı çeşitliliğinin tehlikeli düzeyde azalmaya başlaması. Tüm canlıların yaşamak için birbirine muhtaç olduğu bir ekosistemde çeşitliliğin azalması, kitlesel bir yok oluşa sürüklenmek demek. 540 milyon yıllık bilinen tarihte Dünya gezegeni 5 kez kitlesel yok oluşa sahne oldu. En ünlüsü ve sonuncusu 66 milyon yıl önce dinozorlarla birlikte canlıların yüzde 76’sını yeryüzünden silen göktaşı çarpmasıydı. En korkuncu ise 251 milyon yıl önce dev bir yanardağ patlamasıyla başlayan, atmosferi ve okyanusları karbonla doldurarak tüm canlıların yüzde 94’ünü yok eden “Büyük Ölüm”dü. Şimdiyse 6’ncı kitlesel yokoluşun insan eliyle meydana gelmesinden korkuluyor.

Zaman giderek daralıyor

Peki insan dünyayı nasıl bu hale getirdi? Burada manidar bir karma döngüsü var. Teknolojimiz, ölen tüm bitki ve hayvanların milyonlarca yıl içinde dönüştüğü fosilleri, yani petrolü ve kömürü yakarak şahlandı. Çıkan duman, havayı ve suyu zehirledi. Petrolden üretilen plastik tüm gezegeni çöplüğe dönüştürdü. İnsan, petrolün ve kömürün gücüyle ormanları talan etti. Çoğaldı, kendisini doyurmak için toprağı tarıma mahkum kıldı. Şehirleri ve fabrikalarıyla doğayı ele geçirerek canlıların yaşam alanlarını ortadan kaldırdı...

Uyarı mektubunu kaleme alan bilim insanları, çok yakında bu gidişatı durdurmanın mümkün olmayacağını ve zamanın giderek daraldığını söylüyorlar. Felaketi önlemek için yapılması gerekenler: Nüfus artışını dizginlemek, ekonomik sistemi gözden geçirmek, sera gazlarını azaltmak, yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştırmak, doğal yaşam alanlarını korumak...

25 yılda hayvanların üçte biri yok oldu!

Sanayi devrimiyle başlayan tehlikenin vardığı boyut ilk kez 1992’de gündeme gelmişti. Ozon tabakasındaki delik, dönemin en popüler konusuydu. Geçen 25 yılda durum düzelmek bir yana çok daha kötü boyutlara vardı: Kişi başına düşen temiz su yüzde 26 azaldı. Oksijen kıtlığı çekilen alanlar yüzde 75 arttı. 

300 milyon hektar orman yok edildi. İnsan nüfusu yüzde 35 arttı; tüm memeli, sürüngen, amfibik, kuş ve balıkların sayısı yüzde 29 azaldı. 


Etiketler: Duman
"Gece yarısında eski yağmurlar, Şarkı söylüyorlar sessiz usulca" sözleri hangi şarkıya aittir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.