İstanbul

Yerel Haber
12 Ekim 2017 - 16:33

Dünya Franchise Sektörünün Kalbi İstanbul'da Atıyor

IHA

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılım sağladığı UFRAD Franchising Derneği ev sahipliğinde ‘Dünya Franchise Zirvesi 2017’ İstanbul’da kapılarını açtı.
CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenen Dünya Franchise Zirvesi 2017’in açılış törenine Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Devlet ve Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış, UFRAD Franchise Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Dünya Franchise Genel Sekreteri Hatem Zaki, Avrupa Franchise Federasyonu Başkanı Michael Eyre, Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu Başkanı Dr. Alfredo Escalona katıldı. Zirve dolayısıyla dünya çapındaki en önemli franchise organizasyonlarından olan Avrupa Franchise Federasyonu (EFF), Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu (APFC) ve Dünya Franchise Konseyi’nin (WFC) de yıllık toplantıları yapıldı. Diğer fuarlardan ‘ölçülebilir başarı’ deneyimiyle ayrılan, her yıl çeşitli sektörleri bir araya getirmesiyle dikkat çeken ve bu yıl Dünya Franchising Zirvesi 2017 ile eş zamanlı gerçekleştirilen Bayiim Olur Musun Franchising Fuarı; bu yıl da eğitimden gayrimenkule, bilişimden tekstile, gıdadan kozmetiğe pek çok sektörü buluşturdu. Yeni Zelanda’dan Amerika’ya Brezilya’dan Çin’e çok sayıda yatırımcı ve dünya franchise sektörü liderlerinin katıldığı fuar, kapsayıcı yönüyle girişimcilerin yoğun ilgisi ile karşılandı.


Büyümek ve tanınırlığını artırmak isteyen markalar için pek çok fırsatı bünyesinde barındıran fuarda markalar potansiyel girişimcilerle bağlantıya geçme, yurt içi ve yurt dışı satış bağlantıları kurma, firma bilinirliğini artırma, satış kanallarını artırma ve franchise sistemi hakkında bilgilenme imkânı yakalayacaklar.

Açılışta konuşma yapan Bakan Elvan, marka başvurularında Türkiye’nin Avrupa’da birinci sırada olduğunu belirtti. Elvan, 2017 yılı sonunda da franchising sektörünün pazar büyüklüğünün 50 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.
Ekonomik gücü, hareketli pazarı, ekonomik alanda proaktif yaklaşımları ve dünyadaki değişim ve dönüşüme hızlı ayak uydurma kabiliyeti ile Türkiye’nin pek çok alanda dünya markalarını cezp ettiğini söyleyen Bakan Elvan, “Attığımız ilave adımlar ekonominin yüksek büyümesinin önünü açmıştır. Ekonomik göstergeler Türkiye’nin tüm dış etkenlere ve bunların yansıması olan uluslararası kuruluşların düşük büyüme öngörülerine rağmen gücünü ve ekonomide doğru işleri ortaya koyduğunu göstermiştir. İki gün önce Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ile ilgili büyüme tahminin tam iki kat artırmıştır” dedi.

"Franchising sektörünün pazar büyüklüğünün 50 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz”
2017 yılı sonunda franchising sektörünün pazar büyüklüğünün 50 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini vurgulayan Elvan, “Franchising sistemini hızla gelişmesi, yeni yatırımları ve iş birliklerini de beraberinde getirmektedir. 2017 yılı sonunda franchising sektörünün pazar büyüklüğünün 50 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Franchising sektörüne her yıl pek çok yeni marka katılırken var olan şirketlerin de yeni şubelerle yaygınlığını artırdığını görmekteyiz. Eskiden yabancı markalar bu sistemde ön plana çıkarken bugün pek çok yerli markanın franchise verecek büyümeyi tercih ettiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.
“107 bin 106 başvurunun 94 bin 575’inin yerli”
Bakan Elvan, 2016 yılında Sinai Mülkiyet Hakkı olarak Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil edilmek üzere başvuru yapan toplam marka sayısının 107 bin 106 olduğunu, bunun da 94 bin 575’inin yerli başvurular olarak gerçekleştiğini söyledi.

“Türkiye marka başvurularında Avrupa birincisi”
Türkiye’nin marka başvurularında en aktif ülkelerin başında geldiğini anımsatan Elvan, “2011 yılından bu yana 100 binin üzerinde marka başvuruyla Avrupa’nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi Türkiye olmuştur. Öte yandan Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilat tarafından her yıl yayımlanan Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporuna göre Türkiye 2015 yılında marka başvurularında dünyada 7’nci sırada yer almaktadır” diye konuştu.
“Biz iş dünyamıza, girişimcilerimize güveniyoruz”
Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, “Çok mutluyuz. Türkiye markalaşma alanında çok önemli gelişme sağladı. Şu an itibariyle bu alanda Türkiye’deki toplam markaların sadece yüzde 29’u yabancı, yüzde 71’i yerli. Bu çok önemli bir gelişme. 10-15 yıl önce bu rakamlar tam tersiydi. Biz firmalarımızı kutluyoruz. Markalaşan firmalarımızın daha fazla yurt dışına açılmalarını arzu ediyoruz. İnşallah önümüzdeki süreç daha iyi olacak. Biz işimize bakmalıyız. Türkiye iyi yolda, Türkiye daha da güçlenecektir. Biz iş dünyamıza, girişimcilerimize güveniyoruz. İnanın Türk girişimcisi kadar dünyada kararlı başka bir girişimci, iş dünyası yok. Bununla gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türk markaları uluslararası platformlarda yer alıyor”
UFRAD Başkanı Dr. Mustafa Aydın da fuarın kendileri ve Türkiye için çok önemli olduğuna değinerek, “Aslında burada yapmış olduğumuz bir ekonomi zirvesi. 50’ye yakın ülkenin franchise dernek başkanları burada. Bu çalışmalarla birlikte aslında yapmış olduğumuz dünyaya ekonomik, siyasi ve kültürel anlamda, dünya kamuoyu nezdinde dışarıdan bakıldığı gibi olmadığını, ülkenin her bakımdan bir istikrar merkezi olduğunu göstermek. Çalışmalarımız için ciddi lobiler yapılıyor. Şu anki franchise sektörünün Türkiye’deki ticaret hacmi 43 milyar dolar. 2020 yılında da 50 milyar dolara ulaşacak. 200 binin üzerinde istihdam sağlıyor. 50 binin üzerinde de zincir mağaza var. 300’ün üzerinde markalara sahibiz ki buradaki en önemli konu Türk markalarının uluslararası platformlarda yer alması. Çünkü her platformda dile getirdiğim gibi, eğer yaptığınız çalışma marka değilse ve yaptığınız işi markalaştırıp dünya ekonomi piyasasına sunamazsanız, her ne yapıyorsanız yapın onun sadece hamallığını yapmış olursunuz. Dolayısıyla artık Türkiye yapmış olduğu çalışmalarla hamallıktan öteye giderek kendi markalarını dünya kamuoyuna tanıtıyorsa, o zaman çok önemli adımlar atıyoruz demektir. Şuanda 175 tane markamız dünya ekonomi piyasasında yer alıyor. Ana hedefimiz de bu markaların sayısını en az 300’e çıkarmak” diye konuştu.
Ayrıca, zirve sonrası 13 Ekim Cuma günü akşamı Eski Büyükdere İskelesi’nde düzenlenecek gala gecesinde II. UFRAD Franchising Ödülleri sahiplerini bulacak.

İstanbulYerel Seçim Sonuçları

İstanbul Hava Durumu

1°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.