22 Ocak 2019,Çarşamba

İngiltere'de bin 254 holigana Dünya Kupası engeli

İngiltere, Dünya Kupası için Rusya’ya gitmelerini önlemek için bin 254 holiganın pasaportuna el koydu.

13 Haziran 2018 - 15:31 | Son Güncelleme: 13.06.2018 - 15:34 |
A+A-
Haberler » Dunya Kupası » Futbol » 2018 Dünya Kupası » İngiltere'de bin 254 holigana Dünya Kupası engeli
İngiliz polisi, Rusya’da yapılacak 2018 FIFA  Dünya Kupası öncesinde,  futbol maçlarına girişi yasaklanan bin 312 holiganın pasaportlarını toplamaya  yönelik operasyon kapsamında bin 254 pasaporta geçici olarak el koyduğunu  açıkladı.
 
Kaçak durumdaki holiganlara yönelik operasyonun süreceği  belirtilirken, el konulan pasaportların da kupa finalinin oynanacağı 15 Temmuz’a  kadar alıkonacağı bildirildi.
 
İçişleri Bakanlığı Polisten Sorumlu Bakan Yardımcısı Nick Hurd de  yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Kupası'nın bir “futbol bayramı” olduğunu  belirterek, bu etkinlikte “şiddet ve düzensizliğe yer olmadığını” vurguladı.
 
Hurd, Rusya’daki kupada sorun oluşturacak potansiyeli taşıyan  taraftarların İngiltere’yi terk etmesine izin verilmeyeceğini kaydetti.
 
Yasaklar
İngiltere’de futbolla ilişkili gözaltılar, çıkartılan Futbol Yasası  ile holiganlara yönelik yasaklama tedbirlerinin uygulanmaya başladığı 2000  yılından bu yana önemli ölçüde azaldı.
 
Ülkede mahkemeler,  sorun çıkaran holiganlara yönelik 10 yıla kadar  yasak getirebiliyor. Uygulama kapsamında listeye alınan holiganların maçlara  girişinin yanı sıra, maç günlerinde stadyumlara yakın bölgelere girişini, toplu  taşıma araçlarını kullanması, bazı durumlarda da şehir merkezlerine inişi  yasaklanabiliyor.
 
Listeye giren holiganların, resmi makamların talep ettiği durumlarda  pasaportlarını da polise teslim etmeleri gerekiyor.
 
Yasakları ihlal edenler, 5 bin sterline (30 bin lira) kadar para  cezası ve 6 aya kadar hapis cezası alabiliyor.
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
Afjet Afyonspor-Istanbulspor maçı nasıl sonuçlanır? Anket Bitiş Tarihi : 20.01.2019
oy ver
PUAN DURUMU