Eskişehir

Yerel Haber
12 Mayıs 2014 - 17:23

DÜNYA MÜZELERİ MÜZESİ 1 YAŞINA BASTI

IHA

Eskişehir Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği bünyesinde 8 Mayıs 2013’te açılan Dünya Müzeleri Müzesi, birinci yaşını kutluyor.
Açıldığı günden bu yana hem Eskişehirlilerin hem de şehir dışından gelenlerin ziyaret ettiği Dünya Müzeleri Müzesi bugüne kadar 2 bin’den fazla kişiyi ağırladı. Ayrıca anaokullarından liselere kadar pek çok öğrencinin de öğretmenleriyle birlikte ziyaret ettiği müzeye giriş ücretsiz olarak yapılıyor. Davetlilerin müzedeki eserlerin ve orijinallerinin bulunduğu yerlerin yazılı olduğu parçaları birleştirerek büyük bir puzzle oluşturdukları interaktif sunum çok ilgi çekti. Ayrıca 1 yıl boyunca yapılan uygarlık workshopları, müzede yaz okulu etkinliği gibi faaliyetlerin yer aldığı görsel sunum da izleyicilere sunuldu. 1. yıl pastasını kesen Dünya Müzeleri Müzesi Sorumlusu Anıl Aydın, “Üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarında bizden önce yaşamış uygarlıkların kültürleri, yaşam biçimleri ve felsefeleri hakkında bilgi alma imkanının yanı sıra Mısır, Grek, Roma, Aztek, Hitit uygarlıkları hakkında da bilgi alarak karşılaştırmalı inceleme yapabilirsiniz. Dünya Müzeleri Müzesi’nde uygarlıkların dünyasına bir yolculuğa davetlisiniz” dedi.
Işıklar Mah, Gültuğrul Sok, No:6’da bulunan müzenin haftanın her günü saat 09.30-22.00 saatleri arasında gezilebildiğini dile getiren Aydın, "Orijinalleri dünya müzelerinde sergilenen ve gidip görme imkanı bulamadığınız müzeler ve eserleri hakkında bilgi almak, uygarlıkları yakından tanımak, mitolojik hikayeleri dinlemek ve geçmişe bir yolculuk yapmak için Eskişehir’de ki Dünya Müzeleri Müzesi’ni gezebilir ve tüm eserlerin hikayelerini gönüllü rehberlerden dinleyebilirsiniz” diye belirtti.

EskişehirYerel Seçim Sonuçları

Eskişehir Hava Durumu

2°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.