Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde örnek gösterilmesi gereken ünlüler

Bugün Dünya Ruh Sağlığı Günü... Her gününü ruh sağlığı problemleriyle geçiren kişilerin morale ve olumlu örneklere en çok ihtiyaç duyduğu günlerden biri. Hayatının hiç değilse küçük bir döneminde ruh sağlığı problemi yaşayıp bununla başa çıkabilen ve takdir kazanan ünlülerin hayatlarından kesitlere tanık oluyoruz.

Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde örnek gösterilmesi gereken ünlüler

Ortada küçümsenecek, şakası yapılacak bir şey yok

Ortada küçümsenecek, şakası yapılacak bir şey yok

Dünyanın her yerinde ruh sağlığı pekala önemlidir. Bireylerin ve toplumun ruh sağlığı, oldukça önemli bir konu. Psikiyatristler, psikologlar, akademisyenler, sosyologlar ve daha pek çok kişi, birey ve toplumun ruh sağlığının üzerine eğilerek bu konu hakkında çalışmalarını sürdürüyor. Ne olduğunu tanımlayamasak bile hepimiz ruh sağlığı problemleri yaşıyor ve bununla başa çıkmaya çalışıyoruz. Üstelik ruh sağlığının başarıyla, mutlulukla, fiziksel sağlıkla pek de bir alakası yok. Ruh sağlığı, onu gerektiği gibi korumazsanız büyük sorunları beraberinde getirecek şekilde bozulmaya elverişli. Şakası yok, toparlaması uzun ve küçümsendiği gibi de önemsiz değil. Aşağıda bahsedeceğimiz ünlülerin tamamı, ruh hastalıklarıyla ve problemlerle mücadele edip sonunda başarılı oldu. Kendilerine saygımız sonsuz.

Ryan Gosling

Ryan Gosling

Ryan Gosling, zihnini zorlayan ve ruh sağlığını tehdit eden her şeyden, oyuncu eşi Blake Lively sayesinde kurtulduğunu ifade ediyor.

Gosling, anksiyeteyi de Blake Lively sayesinde yendiğini anlatıyor.

Cara Delevingne

Cara Delevingne

Yayımlanan bir röportajında ünlü model, ergenlik döneminde girdiği depresyonun epey zorlayıcı olduğunu söylüyor. O dönemde depresyon yaşadığı için bile kendisini suçlayan Delevingne, bu problemi yaşayan tek kişi olmadığını, herkesin depresyonla karşılaşabileceğini anladıktan sonra problemlerin çok daha kolay çözüldüğünü söylüyor.

Kendrick Lamar

Kendrick Lamar

2015 yılında kendisine Grammy kazandıran 'To Pimp a Butterfly' adlı albümünde, dinleyicisine şarkılar yoluyla aktardığı depresyon sürecinde oldukça zorlanmış. Gerçeklerle yüzleşilmesi gerektiğini söyleyen rapçi, güçlü bir şekilde o depresyon sürecini atlattı.

Emma Stone

Emma Stone

"Çok çok gergin bir çocuktum ve çok sık panikatak geçiriyordum" diyerek çocukluk yıllarından bahseden Emma Stone, 9 yaşındayken yaşadığı anksiyete hissini küçük yeşil bir canavar çizerek betimlemişti.  "Onu dinlediğimde büyüyor ve beni eziyor. Konuşmasına izin verip onu dinlemezsem de küçülüp yok oluyordu sanki" diyerek kaygı bozukluğuyla nasıl başa çıktığını anlatmıştı bir televizyon programında. Öte yandan oyunculuğun, kaygılarıyla başa çıkmak adına ona çok yardımcı olduğunu ve hala anksiyete yaşadığını da belirtiyor.

Kesha

Kesha

Kesha, bir dergide yazdığı yazıda herkesi mutlu edemeyeceğimizden bahsediyor. 2014 yılında yeme bozuklukları nedeniyle rehabilitasyon sürecine giren müzisyen, ayrıca kaygı bozukluklarıyla da başa çıktığını ifade ediyor.

Dwayne "The Rock" Johnson

Dwayne "The Rock" Johnson

Dünyanın en kuvvetli görünen, en çok kazanan, en ünlü ve en popüler oyuncularından biri olmak, ruh sağlığınızın harika olduğu anlamına gelmiyor. The Express'e verdiği bir röportajda, 15 yaşındayken annesini kaybetme korkusu yaşadığını ve bunun neredeyse tüm hayatına etki ettiğini söylüyor. O yaşlarda depresyona giren Dwayne Johnson için çok zor bir zamanmış bu ve "Hiçbir yere gitmek istemediğim, hiçbir şey yapmak istemediğim bir süreçti, sürekli ağlıyordum" diyerek anlatıyor.

Brad Pitt

Brad Pitt

Brad Pitt'in çılgınca popüler olduğu ve herkesin kendisine hayran olduğu 90'lı yıllarda en ağır depresyonunu yaşadığını duymak şaşırtıcı aslında. Ne var ki Brad Pitt, tam da o dönemde yaşamış bu büyük sıkıntıları. Hayatının bir döneminde sadece eve gidip uyuduğu, hiçbir şey yapmak istemediği bir zaman geçirmiş. Daha sonra ise Casablanca'ya gittiği bir seyahatinde yardım almaya karar vererek destek almaya başlamış.

Kristen Bell

Kristen Bell

Yazdığı bir yazıda ünlü oyuncu ruhsal problemleri sadece belirli tipteki insanların yaşadığını düşünmenin çok yanlış olduğunu, insanların hayatlarının her döneminde ve belki de en iyi göründükleri döneminde bile depresyonla karşılaşabildiğini belirterek kendisinin de kaygı bozukluğu ve depresyonla yüz yüze geldiği zamanlar olduğunu söylüyor.

Lady Gaga

Lady Gaga

"Ailemin, arkadaşlarımın ve doktorların bana gösterdiği nezaket sayesinde kurtuldum" diyerek travma sonrası kaygı bozukluğu problemini nasıl aştığını anlatan ünlü müzisyen, büyük yol kat etti.

Zayn Malik

Zayn Malik

Yazdığı ve 'Zayn' ismini verdiği otobiyografisinde, One Direction grubunun üyesiyken yaşadığı yeme bozukluklarının büyük bir problem haline geldiğini anlatıyor. "Hiçbir şey yemeden bir günü geçirdiğim olduğu gibi, bunun iki ya da üç güne uzadığı da oldu" diyor. One Direction'u bırakmasının ardından ise yeme bozukluklarının bittiğini söylüyor. "İnsanlar yaşadıkları zorlukları anlatmakta zorlansa da herkes bir şeylerle karşılaşıyor ve bunları ifade etmek hiç de zor değil" diyor.
 

Bu makaleye ifade bırak